اهمیت موقعیت صفر گوگل

تعریف موقعیت صفر گوگل

گوگل برای اولین بار در سال ۲۰۱۴ موقعیتی را به نام  موقعیت صفر برای پاسخگویی سریع به جستجوی کاربران معرفی کرد. این موقعیت، بطور مستقیم از همان صفحه نتایج و بدون نیاز به کلیک  به سؤالات کاربر پاسخ می دهد.دراین مقاله به تعریف موقعیت صفرگوگل، اهمیت موقعیت صفرگوگل و راه های بهینه سازی آن می پردازیم.

از آغاز پیدایش موتورهای جستجو ، همه رتبه یک ارگانیک را در صفحات گوگل دنبال می کردند. اما طی چندسال گذشته ، گوگل نتایج را در بالای رتبه یک.حتی فراتر از تبلیغات ، در پاسخ های فوری قرارداده است.

از آنجا که گوگل به دنبال ارائه بهترین پاسخ به هر کاربر است . محتوای انتخاب شده برای موقعیت صفر بر اساس نزدیکی آن با جستجوی کاربراست و آن را از میان سایت هایی که سئو بهتری دارند، انتخاب می کند.

همه ی کاربران برای برطرف کردن نیازهایشان از موتورهای جستجوی گوگل استفاده می کنند. حتما برای شما هم پیش آمده که سوالی را در گوگل جستجوکنید و قبل از اولین لینک، یک بلوک که شامل یک پاراگراف با یک لینک به سایت است را مشاهده کنید. به این بلوک اطلاعاتی  قطعه ویژه یا featured snippet می گویند.

موقعیت صفرگوگل چیست؟

موقعیت صفر به اولین نتیجه جستجوی گوگل اشاره می کند. این موقعیت در بالاترین رتبه حتی بالاتر ازرتبه یک گوگل است.در موقعیت صفر قطعه های ویژه به سوالات کاربران  بطور مستقیم پاسخ می دهند.آنها دارای اطلاعات اضافی و URL منبع محتوا هستند. انواع زیادی از قطعات ویژه وجود دارد که هدف جستجو، نوع قطعه ویژه ای را که نشان می دهد،تعیین می کند.

موقعیت صفر(Zero Position )چندین نام دارد.از جمله

P0

رتبه صفر

قطعه ویژه

 

محتوای موقعیت صفر از کجا می آید؟

وقتی افراد به صورت آنلاین جستجو می کنند.الگوریتم های گوگل صفحاتی را تشخیص می دهند که به سوالات کاربران پاسخ می دهند و از میان آنها نتایج برتر را به صورت قطعات ویژه یا نتایج موقعیت صفر انتخاب کرده و نمایش می دهد.

موقعیت صفرگوگل چیست

چگونه به موقعیت صفر برسیم؟

اولین قدم برای ورود به قطعه های ویژه این است که موضوعات کلمات کلیدی خود را در نظر بگیرید. برای چه کلمات کلیدی ای می خواهید رتبه بندی کنید؟ هنگامی که موضوعات کلید واژه خود را تعیین کردید.خود را جای کاربران قراردهید و سوالات آنها که مرتبط به موضوعات شماست را پیدا کنید.به عنوان مثال ، اگر فروشنده لباس تابستانه هستید، کلمات کلیدی با حجم جستجوی بالا را درنظر بگیرید.مانند: فروش لباس تابستانه،فروش بهترین لباس های تابستانی و…

برای یک استراتژی با هدف فروش فوری ، این کلمات کلیدی منطقی هستند. با این حال ، برای استراتژی موقعیت صفر ، باید از این کلمات کلیدی فراتر بروید و برسوالاتی که افراد می پرسند تمرکز کنید. از جمله اینکه چه لباسی برای تابستان بهتر است؟ قیمت لباسش های تابستانه در چه حدودی است؟ آیا می توان لباس های تابستانه را در ماشین لباسشویی شست؟

این سوالات را در گوگل قرار دهید تا هر کدام یک قطعه برجسته را به شما بازگردانند. هنگامی که لیستی از سوالاتی را که می خواهید برای آنها رتبه بندی کنید تهیه کردید، می توانید محتوای خود را برای پاسخ به این سوالات توسعه دهید.

بهینه سازی موقعیت صفرگوگل

در ابتدا محتوای شما باید در اولین صفحه گوگل رتبه بندی شود تا در موقعیت صفر نشان داده شود. بنابراین باید برای بهینه سازی محتوای خود وقت بگذارید. اولین قدم این است که به آنچه در حال حاضر برای سوالات موردنظر شما رتبه بالایی دارد، نگاهی بیندازید. آیا قطعات ویژه و نتایج صفحه اول در قالب یک لیست هستند؟ یک فرآیند؟ پست وبلاگ؟ شامل چه کلمات کلیدی هستند؟تحلیل نتایج برتر برای جستجوی مورد نظرتان می تواند بینش خوبی در مورد چگونگی قالب بندی محتوا داشته باشد تا گوگل رتبه بالایی به آن بدهد.

 • هنگامی که محتوای خود را می نویسید.به اصول اولیه سئو توجه کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که عنوان صفحه و توضیحات متا را بهینه کرده اید.
 • به پیوستگی محتوا دقت لازم را داشته باشید.
 • محتوای جدید خود را در نقشه سایت XML قرار دهید.
 • محتوا را در Google Search Console چک کنید.
 • به محتوای خود لینک های داخلی و خارجی بدهید.
 • محتوای خودرابه جستجوی تعاریف ، جستجوهای کوتاه ،چرایی، چگونگی و…نزدیک کنید.
 • پاراگراف ها را به ۵۰ کلمه یا کمتر محدود کنید.
 • از تگ های h2  و h3 به درستی استفاده کنید.
 • سعی کنید از تگ  <li> برای بیان موردی عوامل استفاده کنید.
 • ازسئو کد HTML سایت استفاده کنید.
 • تحقیق در مورد کلمات کلیدی را شروع کنید.

به یاد داشته باشید که سئو زمان می برد. استراتژی Zero Position هم یک شبه نتیجه ای نخواهد داشت. اما هرچه بیشتر بر ایجاد محتوا برای پاسخ به سوالات کاربران تمرکز کنید، گستره کلمات کلیدی شما بزرگتر خواهد شد. به این صورت گوگل شما را به عنوان یک موقعیت خوب می بیند.

اهمیت موقعیت صفرگوگل

چراموقعیت صفراهمیت دارد؟

موقعیت صفر اهمیت زیادی دارد.اگر در حال حاضر یک استراتژی سئو دارید، اهمیت رتبه بندی در بالای نتایج جستجو را درک می کنید.حالا به این سوال می رسیم که چرا رتبه صفر گوگل مهم است ؟

وقتی در جستجوی کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کار خود با کاربران ملاقات می کنید، تعداد بیشتری کلیک ، بازدید و در نهایت درآمد کسب می کنید. اکنون موقعیت صفر به شما این امکان را می دهد که:

 • جزو رتبه های برتر (بالاتر از رتبه یک ) باشید. بااین کارترافیک مربوطه را به وب سایت خود هدایت کرده و پذیرای ترافیک ورودی زیادی می شوید.
 • موقعیت صفر به شما کمک می کند تا قلمرو SERP بیشتری را اشغال کنید.
 • قرارگرفتن در موقعیت صفر،رقبا را به پایین صفحه می کشاند.
 • به کاربران کمک می کند تا درباره کسب و کار ، محصولات و خدمات شما اطلاعات بیشتری کسب کنند.
 • موقعیت صفر نرخ کلیک (CTR) شما را افزایش می دهد، زیرا اولین نتیجه SERP اکثر کلیک ها را دریافت می کند.
 • موقعیت صفرگوگل نرخ تبدیل را افزایش می دهد.به این ترتیب باافزایش مشتریان و بازگشت سرمایه همراه است.
 • اعتبار وب‌سایت را افزایش می‌دهد.

در بالا به اهمیت موقعیت صفر گوگل پرداختیم. اما هنوز نکات دیگری هم وجوددارد. درادامه مقاله به آن می پردازیم.

نتایج موقعیت صفر برای جستجوی صوتی ضروری است

تا سال ۲۰۲۱ ، جستجوهای صوتی بیش از نیمی از جستجوهای آنلاین را شامل می شود. از آنجا که موتورهای جستجو از اطلاعات موقعیت صفر برای نتایج جستجوی صوتی استفاده می کنند.بهینه سازی محتوای شما برای موقعیت صفرگوگل ضروری است. در غیر این صورت ترافیک ، کلیک و درآمد جستجوی صوتی را از دست خواهید داد.

انواع رتبه بندی در موقعیت صفر

تااینجا درباره موقعیت صفرو بهبود موقعیت صفر گفتیم. درادامه به معرفی انواع قالب های رتبه بندی P0 می پردازیم.

پاراگراف ها

پاراگراف‌ها اغلب در برابر پرسش‌های کاربران ظاهر می‌شوند، مختصر و کوتاه هستند و حاوی اطلاعات جامعی که درزمانی کوتاه کاربران را به سمت نیاز خود به‌خوبی راهنمایی می‌کنند.

لیست هاوفهرست ها

جستجوی دستور عملکرد کارها یا مراحل مختلف رسیدن به یک موضوع خاص، سبب به نمایش درآمدن رتبه صفر گوگل به‌صورت لیستی و شماره‌گذاری می‌شود .اگر لیست شما به صورت اعداد مرتب است، از تگ <ol> استفاده کنید و اگر به صورت بولت است از تگ <ul> استفاده کنید.

جداول

آمار را می‌توان به‌صورت جدولی به‌شرط استفاده از تگ <tabLe> در کدهای HTML مشاهده نمود.

فایل های ویدئویی

نمایش فایل‌های ویدیویی موجود در یوتیوب در صورت درخواست کاربران از برتری‌های گوگل است.

تصاویر

یکی از قالب های رتبه بندی نمایش تصاویراست.نمایش اطلاعات به صورت تصویر درصورت درخواست کاربران هم از برتری های گوگل است.

گراف دانش گوگل

گراف دانش را می‌توان یک منبع عالی از مجموعه‌ای دانستنی‌ها به‌حساب آورد.گوگل آن را از وب‌سایت‌های مختلف جمع‌آوری می کند.

جواب‌های کوتاه

امکان ارائه جواب کوتاه در مقابل پرسش‌های کوتاه، یکی از مزایای خوب آن است.گوگل در موقعیت صفر ازآن بهره می برد.

 نمودار

گوگل برای نمایش مقایسه از نمودار در موقعیت صفر استفاده می کند.

چرا رتبه صفرمهم است

 

 دستیابی به موقعیت صفر با محتوای های خاص

محتواهای خاصی برای دست یابی به رتبه صفرگوگل وجود دارد. درادامه مقاله به آن ها می پردازیم.محتواهای خاصی که شامل:

پاسخ به سوال “چه کسی ، چه ، چه زمانی ، کجا ، چرا”

قطعات ویژه ای برای پاسخ به سوالات بالا وجود دارد: چه کسی ، چه ، چه زمانی ، کجا و چرا.

اگر محتوای شما به طور مختصر و دقیق به این سوالات پاسخ دهد، به احتمال زیاد در موقعیت صفر ظاهر خواهید شد.برای پیدا کردن سوالات متداول مربوط به یک موضوع ، به ویژگی “مردم همچنین می پرسند” گوگل نگاهی بیندازید.

پاسخ به  سوال”چگونه”

جستجوهای نحوه انجام کارنیز برای فعال کردن نتایج P0 بسیار مهم هستند.بسیاری از جستجوهای “چگونه انجام می شود”.نتایج P0 را برای راهنمایی کاربران ارائه می دهند.

پاسخ به” تعاریف”

تعاریف همچنین برای برداشتن قطعه برجسته خوب عمل می کند.کاربرانی که به دنبال تعاریف هستند.پاسخ سریع می خواهند. نقاط P0 اطلاعات مورد نیاز را در اختیار آنها قرار می دهند.

پاسخ به”مقایسه ها”

اغلب ، کاربران هنگام تصمیم گیری در مورد خریدمحصولات ، مقایسه سریع می خواهند.نتایج موقعیت صفربه آنها امکان تصمیم گیری سریع می دهد.

پاسخ به “اطلاعات قیمت/هزینه”

جستجوهای مربوط به قیمت یا هزینه نیز نتایج P0 را به همراه دارد.برای آنها یک برآورد سریع در قالب یک نتیجه موقعیت صفر وجود دارد.

پاسخ به “برترینها/بهترینها”

لیست برترین یا بهترین محصولات به کاربران در فرایند خرید کمک می کند.این لیست در نتایج موقعیت صفر نمایان می شود.

پاسخ به “سوالات متداول”

مطالب سوالات متداول PO به سوالات متداول در مورد یک موضوع خاص پاسخ می دهد. از صفحاتی تهیه می شود که در مورد یک موضوع، پاسخ های عمیقی ارائه می دهد. این کار به دستیابی به رتبه صفر گوگل کمک می کند.

جمع بندی

با قرارگرفتن دررتبه صفرگوگل بیش از پیش در معرض دید قرار می گیرید.این به شما فرصت می دهد تا بازدیدکنندگان بیشتری را به خود جلب کنید و ازاین طریق باعث افزایش فروش و برندینگ شما می شود.

 

 

اگر جالب بود به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید