UX Writing چیست؟

UX Writing چیست؟

UX Writing هنر ساختن متونی است که به نوعی در تمام رابطهای محصولات دیجیتال (وب سایت ها، برنامه های موبایل و غیره) ظاهر می شوند. دقیقاً مانند دنیای نشر سنتی ، از این متن به عنوان کپی یاد می شود. اما نوشتن UX با نوشتن کپی تفاوت دارد زیرا هدف آن هدایت کاربر از طریق رابط به روشی بصری است.
هرچه برنامه ها و وب سایت هایی که از آنها استفاده می کنیم پیچیده تر می شوند ، نیاز به راهنمایی دقیق در داخل آنها نیز افزایش می یابد. اما بیش از این، چون این محصولات دیجیتال به بخشی از زندگی روزمره ما تبدیل می شوند، کاربران انتظار طبیعی ترین و روان ترین تجربه را دارند و این تغییرات در نحوه تعامل با فناوری، منجر به ایجاد UX Writing به عنوان یک رشته شده است.

یک نویسنده UX در واقع چه کاری انجام می دهد؟

در بخش رابط کاربری، نویسندگان UX نسخه ای که در سراسر یک محصول دیجیتالی یافت می شود را می سازند. این نسخه می تواند شامل متن روی دکمه ها، منوها، پیام های خطا و موارد دیگر باشد. به معنای کلی تر ، نویسندگان UX وظیفه دارند پیام محصول را به کاربر منتقل کنند و برای انجام مؤثر این کار، آنها باید درک عمیق و کاملی از کاربر به دست آورده و تحقیقات UX را انجام دهند.
بسیاری از نویسندگان UX ، کپی رایترهای سابق هستند. اما در حالی که کار یک نویسنده کمک به فروش یک محصول است، نویسنده ی UX کار بیشتری انجام می دهد. آنها باید تجربه ای ایجاد کنند که توسط آن زندگی روزمره ی کاربران را بهبود بخشند و به آنها ارزشی ارائه دهند.
درست مانند یک کتابچه ی راهنمای کاربر، نویسنده ی UX کاربر را از طریق تجربه دیجیتالی به روشی بصری راهنمایی کند و پلی است بین نیازهای کاربر و اهداف یک محصول.
اما نویسندگان UX تمام وقت خود را صرف نوشتن متنهای میکروکپی نمی کنند. آنها همچنین تلاش می کنند که برای برند یا محصول صدایی بسازند و اطمینان حاصل کنند که همه سازندگان محتوا در سازمان می توانند به راحتی آن صدا را درک کرده و از آن استفاده کنند. برای انجام این کار ، نویسندگان UX یک راهنمای محتوا ایجاد می کنند. سندی که در آن اصول نوشتن و دستورالعمل های مربوط به نسخه و محتوای محصولات یک شرکت را بیان می کند.
اما به معنای فلسفی، نویسندگان UX باید برای کاربران خود بجنگند. یعنی هر وقت یک طراح، توسعه دهنده یا مدیر محصول چیزی را پیشنهاد می کند که ممکن است برای کاربر نامشخص باشد، نویسنده UX باید بایستد و بگوید چگونه این ویژگی، کار یا پروژه باید با وضوح بیشتری بیان شود.

چیزی بیشتر از نوشتن متنهای کوچک

برخی تصور می کنند که نقش یک نویسنده UX ایجاد پیام های خطای هوشمندانه است.

پیام خطای 404

اگرچه ایجاد پیام های سرگرم کننده یا خنده دار (اما هنوز هم مفید) اغلب بخشی از کار است، اما این تنها یک بخش کم اهمیت موضوع است.
نویسندگان UX در اصل جزئی از تیم طراحی محصول هستند که از ابتدا به ایجاد وب سایت ، برنامه یا ویژگی های آن کمک می کنند. آنها بخشی از تیمی هستند که تصمیم می گیرند کدام ویژگی ها را به محصول دیجیتال اضافه کند. برخی می گویند نویسنده UX خلاق ترین فرد تیم است زیرا لازم است از این خلاقیت برای یافتن راه حل هایی برای مشکلاتی که بالقوه کاربر نهایی با آن روبرو است استفاده کند.
مأموریت اصلی آنها استفاده از رابط های دیجیتالی آسان است.
به عنوان مثال هنگام بروز خطای نرم افزاری، نویسنده UX باید مانند چیزی شبیه این پیغام روباتیکی بسازد. پیامی که قابل درک بوده و توضیحی مفید برای کاربر باشد.

پیغام روباتیکی نویسنده ux

به این مثال از Dropbox نگاهی بیندازید:

پیغام 404 در dropbox

پیغام ۴۰۴ برای کاربر ناامیدکننده است، بنابراین نویسندگان Dropbox تلاش کرده اند که راه حل های جایگزین را ارائه دهند.

نقش نویسندگان UX در تیم های محصولات در سراسر جهان

شرکت هایی مانند Wix ، Booking و Google که درک خوبی از ارزش نویسنده UX داشته اند در حال شکوفایی هستند. این شرکت ها محصولاتی را ارائه می دهند که می تواند زندگی کاربران را آسان تر کند، بنابراین نویسندگان UX تأثیر مثبتی در روند کارشان داشته اند.
به عنوان مثال Booking.com برای هر ۵ یا ۶ طراح، یک نویسنده UX دارد. در مقابل، این نسبت در اوراکل ۱ به ۱۰۰ است.
با اینکه خدمات این دو شرکت کاملا متفاوت است،‌اما می توانیم فرم ثبت نام این دو را با هم مقایسه کنیم.
این فرم ثبت نام booking است.

فرم ثبت نام booking

و این فرم ثبت نام اوراکل

فرم ثبت نام اوراکل

کدام را ترجیح می دهید؟

واضح است که فیلدهای مختلف، نرخ خروج کاربران را افزایش می دهد. تیم های UX (از جمله نویسندگان) باید با استفاده از فن آوری های موجود (به عنوان مثال با استفاده از حساب های Facebook یا Google) روش های کاربر پسندی برای ثبت نام کاربران پیدا کنند. و اینجاست که شرکتها متوجه ارزش نویسنده اختصاصی UX می شوند.

چطور متوجه می شوید که نوشتن UX برای شما مناسب است؟

اگر ده نویسنده UX را در یک اتاق قرار دهید، به احتمال زیاد هر کدام حرفه ی متفاوتی دارند. ممکن است یکی سابقه ی روزنامه نگاری داشته باشد، در حالی که دیگری دارای مدرک دکترا در رشته ی فیزیک است. دلیل این امر آن است که نوشتن UX یک رشته نسبتاً جدید است که با تقاضای زیاد و رو به رشد روبرو است. به همین ترتیب، ما افرادی از طیف گسترده ای از تخصص ها می بینیم که در حال ورود به این زمینه ی جدید هستند که فرصت های بسیاری را در اختیار آنها قرار می دهد.
تنها وجه اشتراک آنها علاقه مندی و داشتن انگیزه برای انجام این کار است.

ذهنیت یک طراح

طراحی خوب تنها نیازمند زیبایی شناسی نیست، بلکه به معنای عملکرد خوب محصولات است و طرز فکر طراح می تواند یکی از راههای حل مشکلات باشد. به عنوان مثال، وقتی یک نویسنده UX برای یک سرویس آنلاین جدید ثبت نام می کند، باید فکر کنند “چگونه می توان این تجربه را بهبود بخشید؟ ”

گوش دادن فعال

کار کردن در UX مستلزم آن است که در برابر ایده ها و پیشنهادات مختلف انعطاف پذیر باشید.

روابط بین فردی

به عنوان یک نویسنده UX، باید بتوانید در بین طراحان UX، مدیران محصول، توسعه دهندگان و حتی ذینفعان هماهنگی ایجاد کنید. پس ایجاد روابط عمیق با هرکدام از این گروهها بخش مهمی از کار است.

یادگیری مداوم

نوشتن UX از جمله تخصص هایی است که همواره نیاز به بروز رسانی و اطلاعات جدید دارد. بنابراین لازم است همیشه در حال جستجو و یادگیری باشید.

چگونه می توانید به عنوان نویسنده UX شغلی بدست آورید؟

با توجه به سرعت در حال رشد نوشتن UX، شرکت ها به سرعت به استخدام نویسندگان  UX روی خواهند آورد.
منابع بسیاری برای نویسندگان مشتاق UX وجود دارد که هر روز بیشتر می شوند.
از جمله:

A mega list of UX writing resources
Free UX writing resources
Microcopy and UX writing discussion group on Facebook
UX Writing Job board
Explore the field and when you feel ready, consider formal UX training.

ممکن است برای یادگیری اصول اولیه یا شاید یک دوره نوشتن UX ، به یک دوره کلی طراحی UX نیاز داشته باشید.

پس با فرست آفن همراه باشید.

فعلا،

اگر از این مقاله لذت بردید پس دوستانتان نیز آن را دوست خواهند داشت. پس چرا آنرا به اشتراک نگذارید؟

اگر جالب بود به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید