سئو چیست؟ اموزش های مقدماتی سئو

what is seo

کسب و کار شما در هر زمینه ای که باشد، مشتریان شما حتما برای پیدا کردن کالا یا خدماتی که ارائه می دهید، گذرشان به گوگل می افتد و زمانی شما را پیدا می کنند که با جستجوی کلمات مرتبط با کسب و کارتان یا به اصطلاح همان کلمات کلیدی، سایت شما را در صفحه ی اول یا نهایتا دوم گوگل پیدا کنند. در واقع دعوای اصلی بر سر ده جایگاه اول گوگل و مشخصا رتبه ی یک از ده است که درصد بالایی از کاربران را جذب خود می کند.دراین مقاله به آموزش مقدماتی سئو می پردازیم. سئو چیست؟ اموزش های مقدماتی سئو را باما یادبگیرید.

سئو چیست؟ سئو (SEO مخفف Search Engine Optimization) به معنای  بهینه سازی موتورهای جستجوست که هنر و علم رسیدن سایت به رتبه های بالاتر در موتورهای جستجو است. از آنجایی که اکثرا از موتور جستجوی گوگل استفاده می کنند، پس در عمل می توان گفت سئو یعنی بهینه سازی سایت برای گوگل.

منظور ازبهینه سازی موتورهای جستجوچیست ؟سئو چیست؟

بهینه سازی موتورهای جستجو قسمت مهمی از بازاریابی آنلاین است .از آنجایی که جستجو یکی از اصلی ترین روش هابرای کشف مطالب به صورت انلاین است،قرارگرفتن درصفحات بالاتر ورتبه های بالاتر در موتورهای جستجو، می تواند منجر به افزایش ترافیک یک وب سایت شود. به بیان دیگر سئو، باعث افزایش کمیت و کیفیت ترافیک وب سایت شما از طریق نتایج جستجوی ارگانیک می شود.

منظور ازکیفیت ترافیک این است که شما می توانید فقط بازدیدکنندگانی را جذب کنید که به محصولاتی که ارائه می دهید علاقه مند هستند. اما اگرآنها به سایت شما بیایند چون گوگل به آنها گفته منبع موبایل های اپل هستید در حالی که شما سیب فروش هستید ، این ترافیک با کیفیتی نیست.

در گوگل و سایر موتورهای جستجو ، صفحه نتایج معمولا دارای تبلیغات پولی در بالای صفحه است .بعد از آن نتایج جستجوی ارگانیک قرار دارد. به ترافیکی که از طریق سئو می آید “ترافیک جستجوی ارگانیک” گفته می شود وآن را ازترافیک بدست آمده از طریق جستجوی پولی ، جدا می کند.

سئوچگونه کار می کند؟

تاالان به تعریف ساده سئو  پرداختیم که سئو چیست؟ اما مهم است که بدانیم سئوچگونه کار می کند؟ همانطور که گفتیم بخش اصلی سئو، بهینه سازی سایت است.بااین روش، موتورهای جستجو می توانند محتوای سایت رابا جستجوی کاربرانی که وارد می شوند ، ارتباط دهند و نتایج مطلوب را به کاربران ارائه دهند.

سئو چگونه کار می کند؟

اساس کار موتورهای جستجو این است که در زمان کوتاهی ، بهترین نتایج را به کاربران خود نشان دهند. برای یافتن بهترین نتایج بر اساس کلید واژه جستجو شده، ربات های موتور های جستجو به داخل سایت ها رفته و محتوای آن‌ها را بررسی می کنند. این کار به کاربران کمک می کند تا دقیقاً آنچه را که به دنبال آن هستند، پیدا کنند.

گوگل دارای یک خزنده است که خاموش می شود و اطلاعات مربوط به همه محتواها یی را که می توانند در اینترنت پیدا کنند، جمع آوری می کند. تمام اطلاعات به صورت کدهای ۱و۰ هستند.خزنده ها تمام این ۱ ها و ۰ ها را برای ایجاد یک فهرست به موتور جستجو باز می گردانند. سپس این شاخص از طریق الگوریتمی تغذیه می شود که سعی می کند تمام داده ها را با جستجوی شما مطابقت دهد.

به زبان ساده تر وقتی سایتی را سئو می کنیم یعنی میخواهیم به هنگام جستجوی کاربران، سایتمان جزو سایت های برتر و سایت اول نمایش داده شود. این امر باعث ورود کاربران بسیاری به فضای سایتمان می شود . هم چنین به دنبال آن کاربران نیازمند به اطلاعات امار بازدید کننده ها و کاربران نیازمند خدمات ،فروش محصولات را بالا می برند.در مقاله آموزش سئو مبتدی باما باشید تا جنبه های دیگر سئو را کشف کنیم.

 سئو دارای چهار بخش اصلی است

گوگل ازبیش از ۲۰۰ سیگنال رتبه بندی در الگوریتم خود استفاده می کند. با این وجود ، SEO را می توان به چهار زیر شاخه اصلی تقسیم بندی کرد: SEO در صفحه ، SEO خارج از صفحه ، SEO فنی و سیگنال های تعامل با کاربر.

سئو داخلی (on page seo) چیست؟

سئوی داخلی شامل تمام کارهایی است که در سایت خودمان انجام می دهیم  تارتبه ی برتر گوگل را کسب کنیم و می توانیم با رعایت بهترین شیوه های سئو ، برای بهبود این عوامل در طول زمان تلاش کنیم.فاکتورهای سئوی داخلی کدامند؟ تعدادی از فاکتورهای سئوی داخلی که می توانند در بهبود رتبه ی گوگل موثر باشند عبارتند از:

Title Tag

برچسب عنوان در هر صفحه به موتورهای جستجو می گوید صفحه شما در مورد چیست . عنوان باید ۷۰ کاراکتر یا کمتر باشد و اگرشامل کلمه کلیدی باشد،بهتر است.

Meta Description

توضیحات متا ،یک توضیح مختصر و مفیدی از هریک از صفحات سایت شما برای موتورهای جستجواست.بنابراین باید شامل کلمات کلیدی و جزئیات کافی برای ارائه به خواننده باشد.

عناوین فرعی

عناوین فرعی به مطالب مهم در متن اشاره می کنند و متن را از یکنواختی در می آورند. این عناوین را می توان با برچسبهای H2, H3 مشخص تر کرد.

پیوندهای داخلی

لینک کردن مطالب مرتبط  سایت به یکدیگر، نه تنها به رباتهای جستجو کمک می کنند که ساختار کلی محتوا را درک کنند، بلکه برای کاربران هم اهمیت زیادی دارندکه بتواند مطالعه ی بیشتری در مورد موضوع داشته باشد.

نام  گذاری تصاویر

هنگام استفاده از تصاویر حتما آنها را با عبارتهای مرتبط و ترجیحا عبارات کلیدی توصیف کنید.

توزیع کلمات کلیدی

مطمئن شوید که هر قطعه از محتوا فقط روی یک یا دو کلمه کلیدی متمرکز باشد و از تکرار بیش از حد عبارات کلیدی بپرهیزید.

سازگاری با موبایل

ازآنجا که این روزها بیشتر کاربران برای جستجوهایشان از تلفن همراه استفاده می کنند. اگر به این مورد توجه نکنید، تعداد زیادی از کاربران نمی توانند از سایت شما دیدن کنند.

محتوای باکیفیت

اگرمی خواهید کاربران به سمت سایت شما جذب شوند،کیفیت محتوای تولیدی را بالا ببرید .این امر باعث بیشتر ماندن کاربران درسایت می شود.

استفاده از پادکست و ویدئو

برای بهبود سئوی داخلی سایت خود،از پادکست و ویدئو استفاده کنید زیراسئو پادکست و سئو ویدئو باعث ارتقای جایگاه سایت شما می شوند و باعث ورود کاربران زیادی به فضای داخلی سایت می شود. هم چنین مدت زمان ماندن کاربررا افزایش می دهد.

اموزش مقدماتی سئو

سئوخارجی (off page seo) چیست؟

سئوی خارجی شامل تمام کارهایی است که خارج از سایت خودمان انجام می دهیم تا رتبه ی برتر گوگل را کسب کنیم. . اگرچه شما کنترل مستقیمی بر عوامل خارج از صفحه ندارید، اما روش هایی وجود دارد که می توانید شانس خود را برای بهبود آنها امتحان کنید. برخی از فاکتورهای خارجی که می توانند در رتبه بندی موتورهای جستجو تاثیر داشته باشند عبارتند از

ساخت بک لینک

لینک سازی به عنوان مهم ترین عنصر در سئوی خارجی وب سایت های مختلف محسوب می شود.یکی از محبوب ترین روش های ایجاد سئو خارج از صفحه، استفاده از بک لینک است. در این مورد لازم است برای ایجاد روابط تأثیرگذار و جذب هوادارانی که به سایت شما بر می گردند وقت بگذارید و مراقب سایت های اسپم باشید.

شبکه های اجتماعی وسرویس های اشتراک

یکی دیگر از مهمترین فاکتورهای سئوی خارج از صفحه ، استفاده از شبکه های اجتماعی ماننداینستاگرام،یوتیوب، آپارات و… هستند. واضح است که هرچه محتوا با کیفیت تر منتشر شود، احتمال بیشتری وجود دارد که افراد بتوانند محتوای خود را با دیگران به اشتراک بگذارند و آن را لایک کنند و کامنت بگذارند.

انتشارریپورتاژ آگهی

یکی دیگر از روش های کاربردی برای لینک سازی برای بهبود سئوی خارجی سایت، ریپورتاژ آگهی است. ریپورتاژ آگهی می‌تواند در برقراری ارتباط با مخاطبین در راستای معرفی محصول و خدمات شما در رسانه‌های معتبر در مواردی مانند جذب بک لینک باعث قرار گرفتن سایت شما در صفحه اول گوگل می شود.

سئو تکنیکال (technical seo)

در اینجا مطمئن می شوید که گوگل و سایر موتورهای جستجو می توانند تمام صفحات وب سایت شما را بخزند و فهرست بندی کنند. SEO فنی همچنین شامل مواردی مانند اطمینان از بارگذاری سریع صفحات شما می شود. هم چنین به درست بودن  معماری سایت شما می پردازد.

سیگنال های تعامل با کاربر

نحوه تعامل کاربران با سایت شما به گوگل کمک می کند تا بفهمد آیا صفحه شما برای جستجوی افراد مناسب است یا خیر. به عنوان مثال ، اگر صفحه شما دارای نرخ پرش بالایی باشد ، این می تواند نشانه این باشد که صفحه شما به پرسش کسی پاسخ نمی دهد. اگر گوگل صفحه شما را مناسب  کلمه کلیدی نداند، می تواند رتبه شما را کمی پایین بیاورد. گاهی ممکن است به طور کامل از صفحه اول خارج شوید.

سئو کلاه سفیدوسئو کلاه سیاه

تفاوت سئو ی کلاه سفیدوسئوی کلاه سیاه

تابه اینجا به سوال سئو چیست؟ پاسخ دادیم. هم چنین بخش های اصلی سئو را معرفی کردیم. اما در بحث سئوکردن سایت، توجه به سئو ی کلاه سفید و کلاه سیاه نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

سئوکلاه سفیدچیست؟ (white hat)

اصطلاح سئوی کلاه سفید به مجموعه‌ای از تاکتیک های بهینه سازی سایت گفته می‌شود که با قوانین موتورهای جستجو، به ویژه گوگل، سازگاری دارد. سئو کلاه سفید به معنی فریب یا دستکاری موتور‌های جستجو و یا کاربران نیست. این استراتژی دربلند مدت باعث قرار گرفتن سایت دررتبه های برترگوگل می شود.

نمونه هایی از سئو کلاه سفید عبارتند از:

 • ارائه محتوامناسب و خدمات با کیفیت
 • زمان بارگذاری سریع سایت
 • سازگاری با تلفن همراه
 • استفاده از متا تگ هایی شامل کلمات کلیدی و…

عدم مشارکت در شیوه های SEO White Hat می تواند سایت شما را ازبهره وری گوگل و سایر موتورهای جستجو منع کند. به عنوان موتور جستجوی شماره یک ، روزانه میلیاردها نفر از گوگل دیدن می کنند و هر بار بازدیدکنندگان می توانند سایت شما را کشف کنند.اما باید توجه داشت که در مقابل سئو کلاه سفید،سئو کلاه سیاه قرارداردکه به تعریف آن نیز می پردازیم.

سئوکلاه سیاه چیست؟(black hat)

سئو کلاه سیاه، به مجموعه‌ای از تاکتیک ‌های بهینه سازی سایت گفته می‌شود که با قوانین موتورهای جستجو، به ویژه گوگل، سازگاری ندارد وضوابط گوگل را نقض می کند . سئو کلاه سیاه به منظور فریب و بازی دادن موتور جستجوی گوگل است .سئوی کلاه سیاه  رسیدن سایت به رتبه برترگوگل را در کوتاه مدت میسر می کند . ولی درکوتاه ترین زمان، با آگاه شدن گوگل ، خطر خارج شدن سایت شما از پایگاه داده برای همیشه وجود دارد. بسیار مهم است که بدانید پیاده سازی تاکتیک ها و استراتژی های Black Hat SEO می تواند سایت شما را از موتورهای جستجو منع کرده و شما را از منبع ارجاع ترافیک در اینترنت حذف کند.

 نمونه هایی  ازسئوی کلاه سیاه عبارتنداز:

 • استفاده از محتواهای تکراری در صفحات مختلف سایت
 • صفحاتی با محتوای مخرب مانند ویروس ها
 • پیوندهای پولی
 • پرکردن سایت از کلمات کلیدی بی محتوا و…

نقش سئو در کسب و کارهای آنلاین

دراین مقاله تا به اینجا به اموزش مفاهیم سئو مقدماتی پرداختیم. فهمیدیم که  سئو چیست؟

امروزه استفاده از اینترنت، نحوه ارتباط افراد را تغییر داده است و این امر نقش مهمی در جامعه مدرن ما دارد. همانطور که ادامه فعالیت هر کسب و کاری به میزان فروش آن وابسته است ، فعالیت کسب وکارهای اینترنتی هم به افزایش فروش سایت آنها بستگی دارد.مقدار فروش یک سایت در قدم اول تحت تاثیر تعدادبازدید کننده های آن و در قدم بعدی نرخ تبدیل آن است . بعد از وارد شدن بازدیدکننده به فضای سایت فروشگاهی  می توان با تاکتیک های مختلفی یک بازدید کننده را به یک مشتری تبدیل کرد.این امر نقش مهمی در جذب مشتریان برای کسب و کارهای آنلاین دارد.

سئو محلی یک استراتژی بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) است که به کسب و کار شما کمک می کند در نتایج جستجوی محلی در گوگل بیشتر نمایان شود. سئو محلی می تواند به رشد کسب و کار شما کمک کند.

فاکتورهای موثردرسئو

ﻣﺰاﯾﺎی اﺳﺘﻔﺎده ازﺳﺌﻮ در ﮐﺴﺐ وﮐﺎرﻫﺎی آﻧﻠﺎﯾﻦ

ﺳﺌﻮ ﺑﺮای ﺳﺎﯾﺖ ﺗﺮاﻓﯿﮏ ارﮔﺎﻧﯿﮏ اﯾﺠﺎد ﻣﯽﮐﻨﺪ.

ﻣﯿﺰان ﺟﺴﺘﺠﻮی ﮐﺎرﺑﺮان ﻣﻨﺒﻊ ﺗﺮاﻓﯿﮏ ﺑﺴﯿﺎر ﻣﻬﻤﯽ ﺑﺮای ﮐﺴﺐ و ﮐﺎر ﻫﺎﺳﺖ و ﺑﺎﻋﺚ ﻗﺮار ﮔﺮﻓﺘﻦ ﺳﺎﯾﺖ در رﺗﺒﻪ ﻫﺎی ﺑﺮﺗﺮ ﺟﺴﺘﺠﻮ ﻣﯽ ﺷﻮدو ﺑﻪ ﻫﻤﺮاه آن اﻓﺰاﯾﺶ ﺑﺎزدﯾﺪ را در ﭘﯽ دارد.

ﺳﺌﻮ ﺑﺎﻋﺚ اﻓﺰاﯾﺶ اﻋﺘﻤﺎد و اﻋﺘﺒﺎر ﺳﺎﯾﺖ ﺑﺮای ﮐﺎرﺑﺮان ﻣﯽ ﺷﻮد.

وﻗﺘﯽ ﺷﻤﺎ در ﻧﺘﺎﯾﺞ ﺟﺴﺘﺠﻮ رﻧﮏ ﺧﻮﺑﯽ را داﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﯿﺪ ﺑﻪ ﮐﺎرﺑﺮان اﯾﻦ ﻣﻔﻬﻮم را اﻟﻘﺎ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ ﮐﻪ ﺷﻤﺎ ﯾﮑﯽ از ﻗﺪرﺗﻤﻨﺪ ﺗﺮﯾﻦ ﻧﺎم ﻫﺎ در زﻣﯿﻨﻪ ﺻﻨﻌﺖ ﺧﻮد ﻫﺴﺘﯿﺪوﺑﺎﻋﺚ اﻋﺘﻤﺎد ﮐﺎرﺑﺮان ﻣﯽ ﺷﻮد.

ﺳﺌﻮ ﻣﻮﺟﺐ ﺷﻨﺎﺧﺖ ﻧﯿﺎزﻣﻨﺪی ﻣﺸﺘﺮﯾﺎن ﻣﯽ ﺷﻮد.

ﺑﺎ ﺗﺤﻠﯿﻞ ﻫﺎی ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺳﺌﻮ، ﺷﻤﺎ ﻣﯽ ﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺑﻔﻬﻤﯿﺪ ﮐﻪ ﻣﺸﺘﺮﯾﺎن ﺷﻤﺎ ﺑﯿﺸﺘﺮ از ﮐﺪام ﻣﻨﺎﻃﻖ ﻫﺴﺘﻨﺪوﭼﻪ ﻣﺤﺼﻮﻟﺎت و ﺧﺪﻣﺎﺗﯽ راﺟﺴﺘﺠﻮ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ.

ﺳﺌﻮﺑﺎﻋﺚ ﻓﺮوش ﺑﯿﺸﺘﺮ ﻣﺤﺼﻮﻟﺎت ﯾﮏ ﺳﺎﯾﺖ ﻣﯽ ﺷﻮد.

کاربرانی که سئو به سمت سایت شما می آورد چندبرذابر حالت عادی است که این منجر به افزایش بازدید و فروش محصولات می شود.

وﻗﺖ ﮔﺬاﺷﺘﻦ ﺑﺮای ﺳﺌﻮ، ﯾﮏ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ﮔﺬاری ﺑﻠﻨﺪﻣﺪت اﺳﺖ.

ﺳﺌﻮ ﯾﮏ اﺳﺘﺮاﺗﮋی ﺑﻠﻨﺪ ﻣﺪت اﺳﺖ و ﻃﯽ ﭼﻨﺪﯾﻦ ﺳﺎل ﻧﺘﯿﺠﻪ ی اﺛﺮﺑﺨﺸﯽ ﺑﺮروی ﺳﺎﯾﺖ ﺷﻤﺎ ﻣﯽ ﮔﺬاردو ﻣﺸﺘﺮی ﻫﺎی ﻣﻮﻗﺖ ﺷﻤﺎ راﺑﻪ ﺛﺎﺑﺖ ﺗﺒﺪﯾﻞ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ .

ﺳﺌﻮ ﺑﺎﻋﺚ ﺷﻨﺎﺧﺖ ﺑﻬﺘﺮ ﻣﺤﯿﻂ وب ﻣﯽ ﺷﻮد.

درک ﺳﺌﻮ ﺳﺒﺐ ﻣﯽ ﺷﻮد ﺗﺎ ﺻﺎﺣﺒﺎن ﮐﺴﺐ وﮐﺎر ﺑﺎ ﻣﺤﯿﻂ وب و ﺗﻐﯿﯿﺮات داﺋﻤﯽ آن آﺷﻨﺎ ﺷﻮﻧﺪ و ﻫﻤﯿﻦ اﻣﺮ ﺑﺎﻋﺚ ﺗﻄﺒﯿﻖ آﻧﻬﺎ ﺑﺎﺗﻐﯿﯿﺮات ﻣﻮﺟﻮد ﻣﯽ ﺷﻮد.

ﺳﺌﻮ ﺑﺎﻋﺚ ﺑﺮﻧﺪﯾﻨﮓ ﺷﻤﺎ ﻣﯽ ﺷﻮد.

اﮔﺮ ﻣﺸﺘﺮﯾﺎن ﺷﺮوع ﺑﻪ ﺟﺴﺘﺠﻮ ﮐﻨﻨﺪ و ﺑﺒﯿﻨﻨﺪ ﺑﺮﻧﺪ ﺷﻤﺎ ﻫﻤﯿﺸﻪ ﺑﯿﻦ ﺗﺎپ ﺗﺮﯾﻦ ﻟﯿﻨﮏ ﻫﺎی ﺻﻔﺤﺎت اﯾﻨﺘﺮﻧﺘﯽ ﻗﺮار دارد ازﺑﺮﻧﺪﺷﻤﺎ آﮔﺎه ﻣﯽ ﺷﻮﻧﺪ وﻫﻤﯿﻦ ﻣﻮﺿﻮع ﺑﺎﻋﺚ ﺑﺮﻧﺪ ﺷﺪن ﺷﻤﺎ ﻣﯽ ﺷﻮد.

 ﺳﺌﻮ ﺑﺎ ﺑﺎزﮔﺸﺖ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ اوﻟﯿﻪ ﺑﺮای ﺻﺎﺣﺒﺎن ﮐﺴﺐ و ﮐﺎر ﻫﻤﺮاه اﺳﺖ.

اﻧﺠﺎم ﺳﺌﻮ ﻧﺴﺒﺘﺎ ﻫﺰﯾﻨﻪ دارد وﻟﯽ از ﻧﻈﺮ ﺑﺎزﮔﺸﺖ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ، ﺑﺎزﮔﺸﺖ ﺧﻮﺑﯽ دارد. اﯾﻦ ﮐﺎر ﯾﮏ ﻫﺰﯾﻨﻪ ﺑﺎزارﯾﺎﺑﯽ ﻧﯿﺴﺖ، ﺑﻠﮑﻪ ﯾﮏ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ﮔﺬاری در ﮐﺴﺐ و ﮐﺎر اﺳﺖ.

ﺳﺎﯾﺖ ﺷﻤﺎ ﺑﺎ ﺳﺌﻮ ﻫﻤﯿﺸﻪ ﺑﺮوز ﺧﻮاﻫﺪ ﺑﻮد.

ﺳﺌﻮ ﯾﮏ ﻓﺮاﯾﻨﺪ ﭘﻮﯾﺎ اﺳﺖ ﮐﻪ در وب وﺟﻮد دارد و ﺑﺮای ﺑﻬﺒﻮد ﺑﻘﺎ و رﺷﺪ ﺗﺠﺎرت ﻧﯿﺎز ﺑﻪ ﺑﻬﺒﻮد ﻣﺴﺘﻤﺮ دارد ، اﯾﻦ ﻣﺴﺌﻮﻟﯿﺖ را ﺑﻪ ﻋﻬﺪه ﺷﺮﮐﺖ ﻫﺎ ﻣﯽ ﮔﺬارﻧﺪ ﺗﺎ ﺑﻪ ﻃﻮر ﻣﺪاوم از ﺑﻪ روزرﺳﺎﻧﯽ ﻣﻮﺗﻮرﻫﺎی ﺟﺴﺘﺠﻮ ی رﻗﺒﺎ آﮔﺎه ﺷﻮﻧﺪ و ﺑﺮ اﯾﻦ اﺳﺎس اﻗﺪاﻣﺎت ﻟﺎزم را اﻧﺠﺎم دﻫﻨﺪ.

اهداف سئو

 • بدست آوردن رتبه برتردر گوگل
 • بهبود تجربه کاربری
 • افزایش ترافیک ارگانیک سایت
 • افزایش رضایت مندی کاربران ازسایت
 • افزایش فروش محصولات
 • افزایش درآمد

فاکتورهای موثر دربهبود سئو سایت

موتورهای جستجو مانند گوگل از الگوریتم هایی برای تعیین صفحات برتر نمایش داده شده برای هر جست و جو استفاده می کنند. این الگوریتم ها بسیار پیچیده هستند و صدها یا حتی هزاران عامل مختلف را برای تعیین رتبه بندی سایت در نظر می گیرند.الگوریتم های  رتبه بندی گوگل همواره درحال تغییراست ،بنابراین باید همیشه به بهبود سئوی سایت خود توجه کنیم.

برخی از معیار های مهم بهبود سئو سایت عبارتند از

بازاریابی محتوا

موتورهای جستجو محتوای یک صفحه وب سایت را تحلیل می کنند تا تعیین کنند که آیا برای هر جستجوی مشخصی مناسب است یا خیر. بخش عمده ای از سئودر ایجاد محتواباکیفیت و کلیدی است که به سمت کلمات کلیدی مورد استفاده کاربران موتورهای جستجو است. راز ایجاد محتوای جذاب اینست که انواع مختلفی از محتوا را تولید کنید. مانند:پست ها و مقالات وبلاگ،محتوای رسانه های اجتماعی،کتابهای الکترونیکی،تصاویر،راهنماها و آموزشها،ویدئو و پادکست،اینفوگرافیک یا سایر محتواهای تصویری .

پیوندهای خارجی(بک لینک)

پیوندهای وب سایت های دیگر در تعیین رتبه سایت در گوگل و سایر موتورهای جستجو نقش اساسی دارند. دلیل آن این است که پیوند را می توان به عنوان تاییدی از سایر وب سایت ها در نظر گرفت ، چون صاحبان وب سایت ها به سایت های دیگر با کیفیت پایین محتوایی، پیوند نمی دهند.

پیوندهای داخلی

یک بهینه ساز موتور جستجو می تواند سئوسایت را با اطمینان از پیوند صفحات کلیدی برای کمک به بهبود ارتباط صفحه به صفحات مرتبط ، بهبود بخشد. ایجاد نقشه سایت XML همچنین راه خوبی برای دستیابی به صفحات بیشتر استو به موتورهای جستجو در کشف و خزیدن تمام صفحات سایت کمک می کند.

ساختار صفحه

نحوه ساختار کد HTML سایت می تواند بر توانایی موتورهای جستجو در بررسی صفحه اثر بگذارد. استفاده از کلمات کلیدی در عنوان و آدرس و سرصفحه  ، ازجمله اقداماتی است که صاحبان سایت می توانند برای بهبود سئوسایت خود انجام دهند.

تحقیقات کلمات کلیدی

شناسایی عبارت هایی که کاربران در جستجوی گوگل و سایر موتورهای جستجو استفاده می کنند ، جهت محتوای موجود و ایجاد محتوای جدید را مشخص می کند.هم چنین اگاهی از کلمات کلیدی مورداستفاده ی رقبا نیز در انتخاب آنها به شما کمک می کند. این کار باعث قرار گرفتن در جایگاه بهتر در موتورهای جستجو می شود.

به روز بودن محتوای سایت

یکی دیگر از عواملی که می تواند در محتوا و در نتیجه رتبه بندی موتور جستجو اثر بگذارد،محتوای تازه است. ایجاد محتوای جدید تنها راه تازه نگه داشتن مطالب شما نیست. شما همچنین می توانید با به روز کردن پست ها و نوشتن مطالب جدید یا اضافه کردن اطلاعات و آمار جدید، محتوای خود را سبز نگه دارید.

برترین ابزارهای سئو

تا به اینجا به شما گفتیم سئو چیست؟ در اموزش های مقدماتی سئو اغلب از ما می پرسند که بهترین افزونه ها و ابزارهای SEO که توصیه می کنیم کدامند؟

دلیل این امر این است که موتورهای جستجو منبع اصلی ترافیک اکثر وب سایت های اینترنتی هستند. بهینه سازی وب سایت شما برای موتورهای جستجو می تواند به شما کمک کند رتبه بالاتری در نتایج جستجو داشته باشید .هم چنین کسب و کار خود را به میزان قابل توجهی توسعه دهید.

در مقاله اموزش مفاهیم سئو ، ما بهترین افزونه ها را که باید استفاده کنید به اشتراک می گذاریم. برخی از این ابزارها عملکردهای مشابهی را ارائه می دهند. بنابراین ما همچنین مشخص می کنیم که کدام یک برای موارد استفاده خاص بهترین هستند. حقیقت این است که برای بدست آوردن رتبه جستجوی بالاتر نیازی به ده ها ابزار SEO برتر ندارید.در زیر برخی از رایج ترین ابزارهای بهبود سئو را به شما معرفی می کنیم:

All in One SEO for WordPress (AIOSEO)

ابزارسئوچیست

AIOSEO تجزیه و تحلیل TruSEO روی صفحه سایت را با یک چک لیست قابل اجرا برای بهینه سازی صفحات شما نشان می دهد. همچنین دارای ابزارهای سئو داخلی برای سایت های تجارت الکترونیک است. این شامل ویژگی هایی مانند بهینه سازی پویا ، بهینه سازی صفحه محصول و… است. این مواردباعث ایجاد ترافیک بیشتر به فروشگاه آنلاین شما می شود.این ابزار برای سئو بهتر به شما کمک می کند.

Google Search Console

ابزار های سئو

کنسول جستجوی گوگل یک ابزار رایگان است که توسط گوگل ارائه می شود تا به صاحبان وب سایت ها در نظارت و حفظ حضور سایت خود در نتایج جستجوی گوگل کمک کند.

هنگامی که گوگل قادر به خزیدن و فهرست بندی صفحات در وب سایت شما نیست . به شما هشدار می دهد. همچنین نکات مفیدی در مورد چگونگی رفع خطاهای خزیدن دریافت می کنید. هم چنین نشان می دهد که وب سایت شما برای کدام کلمات کلیدی رتبه بندی شده است. از این ابزار برای بهبود سئو خود غافل نشوید.

SEMRush

ابزارsemrushبرای سئو

ازاین ابزار می توانید برای یافتن کلمات کلیدی ارگانیک و عبارات جستجو استفاده کنید. همچنین به شما امکان می دهد تحقیقات رقابتی انجام دهید و ببینید رقبای شما برای کدام کلمات کلیدی رتبه بندی می کنند و چگونه می توانید آنها را شکست دهید.این ابزاربه شما کمک می کند تا محتوای وب سایت خود را ارتقا دهید . این ابزار رابرای بهبود سئو جدی بگیرید.

Google Keyword Planner

keyword plannerدرسئو

یکی دیگر از ابزارهای رایگان است که توسط گوگل به عنوان بخشی از محصول Google Ads ارائه شده است. ابزار Google Keyword Planner  به شما کمک می کند تا ایده های کلمات کلیدی خود رااز گوگل پیدا کنید. همچنین به تبلیغ کنندگان کمک می کند تا کلمات کلیدی مناسب را با نشان دادن حجم جستجو ، تعداد نتایج و سطح دشواری انتخاب کنند.

AHREFs

ابزارسئو ahrefs

این ابزاربرای تجزیه  پیوند هاست. ابزارهای تجزیه  بک لینک به کاربران این امکان را می دهد بررسی کنند که کدام وب سایت ها به وب سایت خود یا وب سایت های رقبا پیوند می دهند .هم چنین  می توانند برای پیدا کردن پیوندهای جدید در هنگام ایجاد پیوند استفاده شوند. در مقاله اموزش مفاهیم سئو مقدماتی به ابزارهای دیگر نیز می پردازیم. این ابزار سئو اهمیت زیادی دارد.

Google Analytics

انالیزسئو سایت

این ابزار شمارا از هر چیزی که در مورد بازدیدکنندگان سایت است به خوبی مطلع می کند.این ابزار اطلاعاتی راجع به تعداد بازدیدکنندگان و جستجوی آن ها،نرخ تبدیل،نحوه جذب دراختیارشما می گذارد.پیشمهاد مااین است که ازاین ابزار سئو استفاده کنید.

Keyword tool

سئوسایت ابزار

این ابزار بیش از ۷۰۰ کلمه کلیدی بر اساس کلمه مورد نظر شماارائه می دهد.این ابزار به شما این امکان را می دهد با تایپ کردن یک کلمه کلیدی ، ایده های کلمه کلیدی را به سادگی ایجاد کنید.هم چنین در سایت خود جهت جذب حداکثر ترافیک ارگانیک را داشته باشید.

رسانه های اجتماعی

تاثیر رسانه های اجتماعی درسئو

رسانه های اجتماعی از ابزارهای سئو سایت به شمار نمی روندو تأثیر مستقیمی بر SEO ندارند.اما می توانند ابزار خوبی برای شبکه سازی هستند که می توانند منجر به ایجاد لینک و ایجاد فرصت ارسال پست مهمان شوند.

*علاوه بر موارد گفته شده،الگوریتم های رتبه بندی سایت الکسا نیز باعث بهبود جایگاه سایت شما در موتور های جستجو می شود. الکسا انواع مختلفی از معیارها را برای رتبه بندی سایت ها دارد که هر کدام ضرایب خاص خود را دارند و با توجه به ضرایب آنها ، محاسبات انجام شده و رتبه بندی نهایی به سایت اختصاص می یابد.

ارتباط سئو ورتبه الکسا

 ۹معیار ضروری برای انجام سئو درسال۲۰۲۱

بهینه سازی جستجو یک علم دقیق نیست .بسیاری از کارهایی که ما در سئو انجام می دهیم بر اساس مفروضات است.البته احتمال کارکرد آنها زیاد است اما اغلب نمی توان تشخیص داد که آیا واقعاً چنین است. به همین دلیل مهم است که خود را با چند معیار قابل اعتماد مسلح کنید. بنابراین می توانید نتایج خود را اندازه گیری کنید. هم چنین فرصت های جدید بهینه سازی را شناسایی کنید.

در  مقاله  اموزش مفاهیم سئو مقدماتی، من مهمترین شاخص های کلیدی عملکرد (KPI ) سئو را میگویم. همچنین ابزارهایی را که این معیارها در آنها یافت می شود ، بررسی می کنم. اندازه گیری اثرات سئو به شما کمک می کند تا ببینید آیا استراتژی سئو مناسب را انتخاب کرده اید یا نه. این کار به شما انگیزه می دهد تا بهینه سازی وب سایت خود را ادامه دهید.

KPI  های برتر سئو درسال ۲۰۲۱

 •  ترافیک ارگانیک
 •  رتبه بندی کلمات کلیدی
 •  معیارهای CTR
 • رفتار کاربر
 • حفظ مخاطب
 • نرخ تبدیل
 • سابقه بک لینک
 •  هسته وب ویتال ها
 •  بازگشت سرمایه  سئو

ردیابی KPI های سئو، تنها در مورد عملکرد سئو نیست.کلید موفقیت هر کمپین سئو در مورد چگونگی تعیین اهداف سئو و چگونگی اندازه گیری آن است. در اینجاست که بازاریابان پیشتاز هستند. زیرا به طور کلی ، هدف اصلی هر کسب و کار افزایش سود است. از نظر ردیابی KPI های سئو ، بهینه سازی موفقیت آمیز وب سایت به معنای دستیابی به مخاطبان هدف با صرف هزینه کمتر است.باما همراه باشید تا از آموزش صفرتاصد سئو بهره مندشوید.

معیارهای سئو چیست

ترافیک ارگانیک

هدف نهایی سئو به دست آوردن کاربران بیشتر از موتورهای جستجو است. بنابراین KPI اصلی که باید ردیابی کنید ترافیک ارگانیک سئو است. اغلب ارزیابی ترافیک ارگانیک نسبت به دوره های گذشته ، معمولاً از طریق نمودار سال به سال مفید است. بااین کار ارزش تلاش های سئو شما آشکارتر می شود.

نحوه بررسی

وارد داشبورد Google Analytics خود شوید.

به بخش Acquisitions> All traffic> Channels بروید.

محدوده تاریخ هدف را حداقل یک ماه ، اما در حالت ایده آل یک سال تعیین کنید.

برای ایجاد معیار مقایسه کنید.( با دوره قبل / سال گذشته مقایسه کنید.)

نکته

به خاطر داشته باشید که با بزرگتر شدن سایت شما ، هنگام مشاهده ترافیک ارگانیک برای کل سایت ، به احتمال زیاد با نوسانات معنی داری روبرو خواهید شد. آن زمان باید بر بخشهای کوچکتر سایت خود (وبلاگ ، کاتالوگ ، محصول) یا حتی صفحات جداگانه تمرکز کنید. مشاهده ترافیک سئو آنها به طور جداگانه داستان بسیار بهتری از آنچه در عملکرد جستجوی شما اتفاق می افتد، به شما می گوید. این را می توان با ایجاد بخش های سفارشی یا استفاده از گزینه های فیلتر در Google Analytics به دست آورد.

ترافیک برند

در حالی که بر سوالات فردی تمرکز می کنید. ترافیک برند تجاری خود را تجزیه و تحلیل کنید. این ترافیک، با رتبه بندی کلمات کلیدی حاوی نام شرکت شما ارائه می شود. این جستجوگران مشتریان فوری شما هستند. بنابراین ترافیک برند معمولاً بیشترین نرخ تبدیل را نشان می دهد.

علاوه بر ترافیک برند، جستجوی ارگانیک خود را تقسیم بندی کرده و ترافیک تجاری را بررسی کنید. دراین کار از کلمات کلیدی که با قصد خرید استفاده می شود. این نوع کلمات تجاری مانند “خرید” ، “سفارش” ، “برای فروش” است. به گفته جان مولر در مورد به روزرسانی های آینده در سال ۲۰۲۱ ، اگر مردم به طور فعال برند شما را جستجو کنند. این نشانه آن است که شما کارتان را درست انجام می دهید.

می توانید همه درخواست های برند خود ، برداشت ها و کلیک های آنها را در Google Search Console مشاهده کنید. اگر Search Search Console خود را با Google Analytics وصل کنید. بنابراین ، برای بررسی ترافیک برند خود در Google Analytics:به Acquisition> Search Console> Queries بروید.از فیلتر پیشرفته استفاده کنید. ابعادی ایجاد کنید تا فقط عبارتهای شامل نام شرکت خود را فیلتر کنید. سپس روی Apply کلیک کنید.

رتبه بندی کلمات کلیدی

رتبه بندی کلمات کلیدی موقعیت هایی است که صفحات شما در نتایج جستجو برای برخی از جستجوها اشغال می کنند. هر چه موقعیتها بالاتر باشد ، صفحات شما بیشتر مورد توجه قرار می گیرند. بازدیدکنندگان بیشتری نیز خواهید داشت. علاوه بر این ، ترافیک ارگانیک سئو نسبت به کوچکترین تغییرات در رتبه بندی کلمات کلیدی بسیار حساس است. حرکت فقط یک موقعیت در هر جهت می تواند به معنای هزاران کاربر در ترافیک بدست آمده یا از دست رفته باشد. رتبه بندی کلمات کلیدی را ردیابی کنید. سریع به نوسانات واکنش نشان دهید. این کلید موفقیت سئو شماست.

نحوه بررسی

ردیاب رتبه را راه اندازی کنید و به کلید واژه های هدف > ردیابی رتبه بروید.

برای افزودن ستون تفاوت ، فضای کاری را ویرایش کنید .در رتبه بندی کلمات کلیدی بین آخرین و ممیزی فعلی تغییر نشان می دهد.

پیگیری رتبه بندی کلمات کلیدی در Rank Tracker

آن کلمات کلیدی را که می خواهید ردیابی کنید اضافه کنید. اگر مطمئن نیستید که کدام کلیدواژه ها را باید دنبال کنید. به برگه Search Keyword بروید. آن کلمات کلیدی را که قبلاً برای آنها رتبه بندی کرده اید و همچنین کلمات کلیدی که ممکن است بخواهید در آینده برای آنها رتبه بندی کنید را بیابید.هفته ای یکبار بررسی کنید. ببینید آیا تغییرات مهمی در رتبه بندی شما ایجاد شده است یا خیر. از نمودار پیشرفت برای پیگیری تغییرات رتبه بندی در طول زمان استفاده کنید.

نکته

مهم است که بین رقص گوگل و افت واقعی رتبه بندی، تمایز قائل شوید. اگر تغییر جزئی در رتبه بندی مشاهده کردید تا یک هفته منتظر بمانید. ببینید آیا فقط یک مشکل وجود دارد. اگر وضعیت به خودی خود برطرف نشد ، وقت آن است که به صفحاتی که از شما برتر بوده اند نگاهی بیندازید. وبه این ترتیب ایده های بهینه سازی خود را به امانت بگیرید.

قابلیت مشاهده آنلاین

یک شاخص سریع برای ردیابی KPI های سئو ، مشاهده آنلاین است که نشان می دهد وب سایت شما در انتخاب اصطلاحات کلیدی چقدر برجسته است .Rank Tracker  نمره کل دید و همچنین قابلیت مشاهده کلمات کلیدی جداگانه را اندازه گیری می کند. کاهش نمره دید سیگنالی است که باید به رتبه کلمات کلیدی خود توجه بیشتری داشته باشید.

در Rank Tracker (نسخه حرفه ای) ، می توانید یک کار خودکار تنظیم کنید تا گزارشی از رتبه ها و دید آنلاین شما ایجاد شود. ایده خوبی است که دامنه های رقبای اصلی خود را نیز محک بزنید. می توانید کلمات کلیدی خود را در داشبورد Rank Tracker با کمک برچسب ها تقسیم بندی کنید. برچسبی را علامت گذاری کنید که یک کلمه کلیدی را به عنوان کلمه کلیدی اطلاعاتی ، ناوبری ، تجاری یا مارک تجاری مشخص کند. هنگامی که وظیفه ای برای ارائه گزارش در مورد رتبه بندی کلید واژه ها و قابلیت دید خود تعیین می کنید ، وارد حالت ویرایش شوید.تنظیمات قالب خود را بررسی کنید. تنظیم کنید که فقط آن کلمات کلیدی را که می خواهید ردیابی کنید ، برچسب ها فیلتر کنند.

اگر به نکاتی در مورد نحوه بررسی هدف در کلمات کلیدی خود نیاز دارید ، به راهنمای تحقیق کلمات کلیدی ما مراجعه کنید. بخشهایی از ترافیک ارگانیک خود را بررسی کنید. برای مثال عبارتهای تجاری یا مارک تجاری یاگزارش دیداری را هر یک یا دو ماه یکبار بررسی کنید. هیچ موقعیت بحرانی را از دست نمی دهید.

معیارهای CTR

نمایش و کلیک از معیارهای مهم برای سئو هستند.آنها تعداد دفعاتی را نشان می دهند که صفحات شما در نتایج جستجو ظاهر می شوند.هم چنین تعداد دفعاتی که در واقع روی آنها کلیک شده را نیز نمایش می دهند. این دو معیار با هم نرخ کلیک (CTR) را به شما می دهند. نرخ کلیک اساساً میزان موفقیت صفحات شما در جستجو است. کاری که می توانید انجام دهید این است که CTR های خود را با استاندارد صنعت مقایسه کنید. یاد بگیرید کدام صفحات شما نسبت به موقعیت SERP خود عملکرد ضعیفی دارند.ازاین معیارهای مهم برای انجام سئو استفاده کنید.

نحوه بررسی

وارد داشبورد کنسول جستجوی گوگل خود شوید.

به نتایج جستجو> عملکرد CTR بروید.

Average  position را فعال کنید ، دو مورد دیگر را غیرفعال کنید.

CTR را در Search Console بررسی کنید..

فهرست را پیمایش کنید. ببینید آیا میزان کلیک بر روی صفحات شما کمتر از چیزی است که برای موقعیت آنها در جستجو طبیعی تلقی می شودیاخیر.

بسیار جالب است که تفاوت CTR در چند موقعیت برتر در SERP ها می تواند چشمگیر باشد. در اینجا یک مطالعه نشان می دهد که چگونه CTR در ۱۰ نتیجه ارگانیک برتر توزیع می شود. با این حال ، به خاطر داشته باشید که این توزیع CTR نسبی است. علاوه بر موقعیت ، باید طرح SERP را در نظر بگیرید. بسته به آنچه در بالا مشاهده می کنید (یک قطعه برجسته ، یک پیوند سایت یا هر ویژگی غنی دیگر) ممکن است در همه موقعیت های صفحه نتیجه ، نرخ کلیک متفاوتی دریافت کنید.

نکته

هنگامی که یک موضوع امیدوار کننده پیدا کردید. به SERP آن مراجعه کنید . دلیل ضعیف بودن نرخ کلیک را بررسی کنید. گاهی اوقات CTR پایین است زیرا تبلیغات و/یا پانل های دانش زیادی وجود دارد که کلیک های شما را سرقت می کند. در این صورت هیچ کاری نمی توانید انجام دهید. در موارد دیگر CTR پایین است زیرا قطعه شما به اندازه کافی جذاب نیست. در این صورت شما باید عنوان و توضیحات خود را بهینه کنید. هم چنین از داده های ساختار یافته برای افزایش قطعه خود استفاده کنید.

رفتار کاربر

نرخ پرش ، عمق کلیک و مدت زمان حضور کاربردر سایت همه معیارهای سئو رفتاری هستند. یعنی معیارهای مشارکت کاربر یا تجربه کاربری . اینکه معیارهای رفتاری عوامل رتبه بندی هستند یا خیر یکی از بحث های طولانی مدت در سئو بوده است. اما من می خواهم استدلال کنم که مهم است. معیارهای رفتاری هنوز شاخص های مهم بهینه سازی صفحه هستند . بهتر است آنها را به نفع خود جمع کنید. سئو بهتر با درنظر گرفتن این مورد امکان پذیراست.

همه KPI های مهم سئو باید به صورت موردی، مورد توجه قرار گیرند. به عنوان مثال ، نرخ پرش تعداد افرادی را که به صفحه شما آمده اند و دیگر با سایت شما درگیر نشده اند اندازه گیری می کند. عمق کلیک زمانی تلقی می شود که کاربر تنها یک صفحه را با یک درخواست از سرور مشاهده کند. بنابراین ، هدف هر صفحه و همچنین نرخ بازگشت قابل قبول آن بسیار متفاوت خواهد بود. ازاین استراتژی سئو غافل نشوید.

نحوه بررسی

وارد داشبورد Google Analytics شوید.

به مسیر Acquisitions> All Traffic> Channels> Organic search بروید.

هر سه معیار را در کنار یکدیگر مشاهده می کنید و برگه رفتار را به اشتراک می گذارید.

صفحه فرود را بعنوان بعد اصلی برای مشاهده معیارها بر اساس صفحه انتخاب کنید. به دنبال صفحاتی باشید که به ویژه عملکرد ضعیفی دارند. هیچ معیار محکمی برای معیارهای رفتاری وجود ندارد. زیرا انواع مختلف صفحات برای سطوح مختلف تعامل طراحی شده اند. به طور کلی ، بهتر است صفحات مشابه سایت خود را با یکدیگر مقایسه کنید. مثلا وقتی درمورد یک مقاله خاصی تحقیق می کنید ، متوجه می شوید که مقاله هیچ پیوند داخلی ندارد. بنابراین خوانندگان ترجیح می دهند به جای کاوش در قسمت های دیگر سایت ، آن را ترک کنند.

نکته

اگر تعدادی مجری ضعیف پیدا کردید ، به احتمال زیاد به یکی از دلایل زیر است:

 • عدم تطابق بین جستجو  و محتوای واقعی در صفحه . در این حالت ، یک کاربر با انتظارات نادرست از صفحه شما بازدید می کند و به محض برآورده نشدن آن را ترک می کند.
 • عدم وجود پیوند داخلی . شما فرصتی این را دارید که کاربر را به مشاهده صفحات دیگر مشتاق کنید . اما اکنون بازدید کننده چاره ای جز ترک سایت  ندارد.
 • محتوای شما کیفیت پایینی دارد و/یا جذاب به نظر نمی رسد.

اگر متوجه شدید که نرخ بازگشت شما بسیار زیاد است. ابتدا پیوندهای داخلی خود را که به سایر مقالات سایت شما مراجعه می کنند ، مرور کنید. گاهی اوقات ، نرخ پرش بالا ناشی از ناوبری ضعیف در محل است. در این مورد ، تغییر ساختار سایت را در نظر بگیرید. یک ساختار سایت ساده ایجاد کنید. دراین صورت افراد سریعتر و راحتتر می توانند همه مطالب ارزشمند شما را بیابند.

نکته!

برای بررسی معماری سایت و عمق کلیک و بررسی ساختار سایت خود در صورت لزوم ، از خزنده SEO Auditor استفاده کنید.داشتن چند پیوند داخلی برای کاوش بیشتر در سایت شما باید نرخ بازگشت را کاهش دهد. همچنین کمی از تلاش های سئوشما را ذخیره کند.

اموزش های مقدماتی سئو

حفظ مخاطب

یک KPI مهم دیگر برای اندازه گیری برای بهینه سازی عملکرد ، تعداد بازدیدکنندگان بازگشتی به سایت شما است. همانطور که جان مولر بار دیگر تأکید کرد: شما به بازدیدکنندگان مکرر بیشتر نیاز دارید. همه چیز در مورد ایجاد اعتماد ، اعتبار و آگاهی از نام تجاری است.

به دنبال دستیابی به مخاطبان گسترده تری باشید (متنوع شوید). به دنبال ایجاد بازدیدکنندگان مکرر باشید. به عنوان مثال. اگر مردم به طور فعال شما را جستجو می کنند ، این نشانه آن است که کارها را درست انجام می دهید. همچنین اگر نام تجاری شما در جستار باشد رتبه بندی آسان تر است . اعتماد/آگاهی/اعتبار ایجاد کنید.

افزایش مخاطبان دائمی شما مهم است . این نشان می دهد که سایت شما (و شرکت شما) قادر به ایجاد یک رابطه طولانی مدت است. (بله ، زیرا شما خوب هستید! اما همچنین به این دلیل که شما موفق به ملاقات با مخاطبان مورد نظر خود شده اید). میزان حفظ مخاطب یک KPI مهم برای رسانه ها و وبلاگ نویسان است. زیرا نشان می دهد که آنها تا چه حد با بازدیدکنندگان تعامل دارند.این مورد به سئو شما کمک میکند.

نحوه بررسی

برای شروع ، می توانید یک نمای کلی از بازدیدکنندگان جدید و بازدیدکنندگان بازگشتی خود را در Google Analytics در برگه Audience> Overview دریافت کنید. در اینجا درصد کلیکهایی که توسط کاربران بازگشتی انجام می شود ، تعداد مشاهده صفحات به ازای هر کاربر ، مدت زمان حضور و … خواهید داشت.

برای ردیابی عمیق این شاخص در Google Analytics ، به مخاطب> تجزیه و تحلیل گروهی بروید.

معیار حفظ کاربر را انتخاب کنید ، اندازه کوه و محدوده زمانی را تنظیم کنید.

تجزیه و تحلیل بر اساس روزها ، هفته ها یا ماه ها و درصد کاربرانی که به سایت شما بازگشته اند وجود دارد. میزان حفظ مخاطب را تجزیه و تحلیل کنید.

نرخ تبدیل

ازدیگر معیارهای مهم برای انجام سئو، توجه به نرخ تبدیل است. تبدیل یک فعالیت تکمیل شده است که به نفع تجارت شما است. تقریباً می تواند هر چیزی باشد. شامل اشتراک ، بارگیری ، خرید یا هرگونه اقدام دیگری که کاربر در وب سایت شما انجام می دهد. نرخ تبدیل سهم این اقدامات نسبت به تعداد کل بازدیدها است.

این در اصل یک معیار دو طرفه است. از یک سو ، می توانید از آن برای ارزیابی و بهینه سازی طراحی فروش خود استفاده کنید. از طرف دیگر ، می توانید از آن برای ارزیابی کیفیت ترافیک ارگانیک استفاده کنید. ببینید آیا تلاش های سئو شما بازدیدکنندگان مرتبط را که واقعاً به محصول یا خدمات شما علاقه مند هستند ، جذب می کند. نرخ تبدیل برای سئو مهم است.

نحوه بررسی

وارد داشبورد Google Analytics خود شوید.

به مسیر Acquisitions> Overview> Organic Search بروید.

در منوی کشویی Conversions همه اهداف یا اهداف خاص را انتخاب کنید.

صفحه فرود را به عنوان بعد اصلی انتخاب کنید.

نکته

روشهای بی شماری برای مشاهده داده های نرخ تبدیل وجود دارد. من شخصاً فیلتر کردن صفحات را بر اساس نوع ترجیح می دهم. به عنوان مثال پست های وبلاگ و مقایسه نرخ تبدیل صفحات مشابه. به این ترتیب می توانم ببینم کدام موضوعات وبلاگ در واقع برای وب سایت من ارزش دارد. همینطورکدام فقط برای سرگرمی است. راهی برای ردیابی سرنخ ها و تبدیل کلمات کلیدی سئو شما با ادغام داده ها از Google Search Console و Google Analytics وجود دارد.

سابقه بک لینک

بک لینک ها یک فاکتور مهم رتبه بندی هستند. یک پروفایل بک لینک سالم برای به دست آوردن موقعیت های جستجوی بهتر بسیار مهم است. به همین دلیل است که شما همیشه باید معیارهای بک لینک را ردیابی کنید.

اموزش مفاهیم سئو

نحوه بررسی

SEO SpyGlass را راه اندازی کنید.

به Historical Data> Backlinks بروید.

برای بررسی تغییرات نمایه بک لینک خود ، بین پیوندهای جدید و پیوندهای گم شده جابجا شوید. از معیارهای مهم ایجاد لینک مانند رتبه دامنه و رتبه InLink استفاده کنید. دراینجا ببینید پیوندهای شما از سایت ها و صفحات معتبر تهیه شده اند یا خیر.

نکته

نقطه نظارت بر مشخصات بک لینک شما این است که می توانید به موقع کنترل آسیب را انجام دهید. اگر ناگهان برخی از پیوندهای با کیفیت را از دست دادید. هرچه زودتر با مدیر وب تماس بگیرید ، شانس بازیابی آنها بیشتر می شود. به طور مشابه ، اگر برخی پیوندهای بد را بدست آورید. هرچه زودتر آنها را رد کنید ، احتمال جریمه شدن توسط گوگل کمتر است.

هنگام تصمیم گیری در مورد پیشنهاد یا عدم ارائه کلمه کلیدی، باید معیارهای پیوندسازی رقبای خود را تجزیه و تحلیل کنید. هنگامی که به دنبال بهبود عملکرد یک کلمه کلیدی هستید.  باید قدرت رقبای خود را در نظر بگیرید تا بدانید چقدر تلاش سئو برای پیشی گرفتن از آنها لازم است. علاوه بر این ، پروفایل های بک لینک رقبای شما می تواند منبع پیوند خوبی باشد. چند دامنه مرتبط با قدرت بالا انتخاب کنید. در یک ایمیل با آنها تماس بگیرید و آنها را دعوت کنید تا مطالب و نقل قول های شما را بررسی کنند.

هسته وب ویتال

Core Web Vitals اخیراً توسط گوگل به عنوان آخرین معیارهای تجربه کاربر معرفی شده است. در حال حاضر  سه مورد “حیاتی” وجود دارد. همه آنها کم و بیش در مورد سرعت صفحه هستند.

نحوه بررسی

وارد داشبورد کنسول جستجوی گوگل خود شوید.

به قسمت Enhancements> Core Web Vitals بروید.

این گزارش مسائل فنی را در طول زمان دنبال می کند. بنابراین باید بفهمید که کدام وب سایت باعث ایجاد مشکل شده است. در غیر اینصورت ، گزارش دارای فهرستی از تمام مسائل کشف شده در پایین صفحه است.

منبع دیگر برای بینش های Core Web Vitals گزارش Chrome UX بر اساس تجسمات BigQuery و Data Studio است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که داده های خام CrUX را به Data Studio پیوند دهید.فقط آدرس سایت موردنظر خود را وارد کنید. صفحه طرح با تمام فیلدهای ضروری نشان داده می شود.روی ایجاد گزارش کلیک کنید .مجموعه ای از معیارهای مهم در تجربه واقعی کاربر در یک داشبورد مناسب ارائه می شود. هر متریک در سمت چپ توضیح داده شده است و درصد صفحات با این یا آن نتیجه عملکرد در سمت راست نشان داده می شود.

بازگشت سرمایه  سئو

آخرین موضوع به همان اهمیتSEO ROI  است. محاسبه ROI SEO یک فرایند بسیار ظریف است. مشکل اصلی این است که بهینه سازی موتورهای جستجو یک سرمایه گذاری بلند مدت است. هر بهینه سازی که انجام می دهید ، هر قطعه ای از محتوا که تولید می کنید این پتانسیل را دارد که در سالهای آینده مزایایی را به همراه داشته باشد. بنابراین ، به طور طبیعی ، ایجاد ارتباط بین مزایای حاصله و سرمایه گذاری هایی که از آنها سرچشمه می گیرد ، کمی چالش برانگیز است.

نحوه بررسی

وارد داشبورد Google Analytics خود شوید.

به مسیر Acquisitions> Overview> Organic Search بروید.

از آنجا که سئو تأثیر تأخیری دارد ، بهتر است محدوده تاریخ را حداقل یک سال تعیین کنید.

در منوی کشویی Conversions تجارت الکترونیک را انتخاب کنید. این درآمد صرفاً از جستجوی ارگانیک ناشی می شود.

اکنون ، به Conversions> Multi-Channel Funnels> Assisted Conversions بروید و جستجوی ارگانیک را انتخاب کنید. این درآمد با کمک جستجوی ارگانیک انجام می شود .تمام هزینه های سئو خود را در سال گذشته ، از جمله ساعاتی که صرف کرده اید ، هزینه های نرم افزاری ، هزینه نمایندگی ، پست های مهمان پرداخت شده و هر چیز دیگری که در مورد شما مرتبط است ، جمع کنید.

تفاوت بین درآمد سالانه سئو و هزینه سالانه سئو خود را در نظر بگیرید . آن را بر هزینه سالانه سئو خود تقسیم کنید. به عنوان مثال ، اگر هزینه سالانه شما ۱ میلیون دلار و درآمد سالانه شما ۲ میلیون دلار است . ROI سالانه SEO شما ۱۰۰ درصد است. تابه اینجا به آموزش سئو مبتدی  پرداختیم.

جمع بندی

بهینه سازی موتورهای جستجو اغلب شبیه یک جعبه سیاه است. شما برای دسته ای از عوامل رتبه بندی بهینه سازی می کنید. امیدوارید در عوض ترافیک دریافت کنید. امیدواریم KPI های سئو به شما کمک کند تا برخی از مکانیسم های جعبه سیاه را آشکار کنید. این به شما این امکان را می دهد که بهینه سازی جستجو را در جایی که بیشترین نیاز را دارد. با ما آموزش صفرتاصد سئو را یاد بگیرید.دراین مقاله یاد گرفتید که سئو چیست؟ و چگونه به بهبود سایت شما کمک می کند.

به یاد داشته باشید:

عوامل زیادی وجود دارند که در رتبه بندی سئو شما تأثیر می گذارند، اما مهمترین چیزی که باید در نظر بگیرید این است که آیا محتوای شما برای مخاطب مورد نظرتان باارزش هست یا خیر. بهینه سازی موتورهای جستجو زمان می برد و مزایای آن را نمی توان یک شبه تجربه کرد. در حقیقت ممکن است ماه ها طول بکشد تا از نتایج آن لذت ببرید. با این حال، پیروی از بهترین شیوه های سئو و ایجاد محتوای با کیفیت سبب می شود که ترافیک ارگانیک را به سمت سایت خود روانه کنید.امیدوارم ازمقاله ی آموزش مقدماتی سئو اسفاده کافی را برده باشید.

 • پیشنهاد عملی

همین الان به کلماتی که مشتری احتمالی شما در گوگل تایپ می کند فکر کنید و لیستی از آنها را جایی برای خود یادداشت کنید.

 • نکته کاربردی

عبارت مورد نظر خود را جستجو کنید. ببینید در پایین صفحه ی گوگل، چه کلمات یا عبارات دیگری توسط دیگران در این رابطه جستجو می شود.

 • نکته فنی

با استفاده از ابزارهایی مانند Keyword Planner می توانید حتی میزان جستجوی ماهانه عبارات را هم تخمین بزنید.

از جمله فاکتورهایی که گوگل برای سلامت لینک سازی به آنها توجه می کند. دریافت بک لینک، پراکندگی متن لینک شده(همیشه کلمه کلیدی نباشد!) و نوفالو بودن بعضی لینکها است.

سوالات متداول

بک لینک چیست؟

هر متن یا صفحه ای که کاربر با کلیک کردن روی آن وارد صفحه ی دیگری می شود را لینک، و آنهایی که خارج از دامنه ی ما به سایت ما لینک داده اند را بک لینک می گوییم.

کی بک لینک بخریم؟

اگر واقعا تصمیم به خرید بک لینک دارید. فراموش نکنید که کوتاهترین زمان بین خرید بک لینک از دو سایت مختلف یک ماه است. که هم تاثیرش کاملا مشخص شود و هم با گوگل در نیفتیم.

AdWords چیست؟

گاهی با جستجوی یک کلمه کلیدی، نتایجی را متمایز از ده نتیجه ی صفحه ی اول SERP می بینید. این ها  همان تبلیغات پولی گوگل یا Adwords هستند. این تبلیغات را می توان بر اساس زمان نمایش، منطقه ی جغرافیایی نمایش و بودجه ی روزانه برنامه ریزی کرد.

تگ Alt چیست؟

برای اینکه موتورهای جستجو متوجه شوند که یک عکس از سایت درباره ی چیست، لازم است درباره ی آن توضیحی بنویسید. این توضیح که متن جایگزین یا همان alt نام دارد.باید عکس را توصیف کرده و حتی الامکان شامل عبارات کلیدی مرتبط باشد.

آیا نقشه سایت بر سئو تاثیر دارد؟

نقشه‌ی سایت فایلی است که در در ریشه‌ی هاست وب‌سایت قرار می‌گیرد. اطلاعات مفیدی همچون آدرس صفحات و لینک‌ها، آخرین باری که یک صفحه ویرایش شده، و … در خود دارد.

این نقشه به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا وب‌سایت شما را بهتر درک کنند. به همین ترتیب شانس ایندکس شدن تمام صفحات سایت شما افزایش می‌یابد.

 

اگر جالب بود به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید