کاهش نرخ پرش سایت_ نرخ پرش چیست؟

کاهش نرخ پرش سایت

نرخ پرش چیست؟ شاید این واژه بار‌ها به گوشتان خورده باشد و ندانید که این واژه به چه معنا است. پس در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی این موضوع مهم وتکنیک های کاهش نرخ پرش سایت بپردازیم.

نرخ پرش چیست؟ (Bounce Rate)

نرخ پرش به میزان کاربرانی گفته می‌شود که بدون انجام دادن هیچ عملی از جمله کلیک کردن رو یک لینک خاص یا بازدید از صفخات دیگر، به سرعت سایت را ترک می‌کنند . به این امر به اصطلاح بانس ریت می گویند. هر قدر این میزان بالا‌تر باشد، نشان می‌دهد که کاربران علاقه‌ای به ادامه‌ جستجو ازسایت شما ندارند و در همان دقایق اولیه ، از سایت خسته شده و سایت را ترک می‌کنند.

پس منظور از نرخ پرش ورود کاربر به صفحه ایی از سایت شما است  که بدون بازدید از صفحات دیگرسایت  و همچنین عدم خواندن مطالب همان صفحه به طور کامل از سایت شما خارج شود.

دلایل اهمیت نرخ پرش چیست؟

 • نرخ پرش برای سایت های سئو از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا کاهش این نرخ به معنی افزایش جذب ترافیک به سمت سایت می باشد.
 • کاربرانی که سایت شما را به سرعت  ترک می کنند، می‌توانند به یکی از مشتریان خوب شما تبدیل شوند. بنابراین با کاهش نرخ پرش، نرخ تبدیل را بالا خواهید برد. هم چنین فروش بهتری خواهید داشت.
 • نرخ پرش تاثیر بسیار زیادی در رتبه‌بندی شما در گوگل دارد. تحقیقات نشان داده است که بسیاری از سایت‌هایی که در رتبه های برتر گوگل قرار دارند، نرخ پرش پایینی دارند.
 • نرخ پرش بالا به سادگی به شما می‌گوید که یک یا چند صفحه از صفحات سایت شما نیاز به بهینه سازی دارند. یعنی سایت شما دارای  مشکلاتی نظیر محتوای بد، تجربه کاربری نامطلوب و… است.

نرخ پرش چیست

بانس ریت یا نرخ پرش، به صورت درصدی بیان شده و عددی از صفر تا صد است. هر چقدر این عدد بالاتر برود، بدین معنی است که سایت از محبوبیت کمتری برخوردار است. دراین صورت  باید فکری برای بهینه سازی سایت صورت بگیرد.بهترین سایت ها، سایت هایی هستند که نرخ پرش آن ها پایین تر از ۳۵ درصد است. اگر سایتی نرخ پرشی بالاتر از ۵۰ درصد داشت، باید به طور جدی به سراغ راهکارهای کاهش نرخ پرش برود.

به بیان دیگرنرخ پرش ، نسبت تعداد بازدید کنندگانی است که بلافاصله پس از وارد شدن به سایت از سایت خارج می شوند، به تعداد کل بازدید کنندگان است. اگر بخواهیم نرخ پرش را به صورت فرمولی بنویسیم فرمول زیر به دست می آید:

x = r/n *100

در این فرمول:

x  نشانگر نرخ پرش است.

r نشانگر تعداد بازدید کنندگانی است که بدون دیدن صفحات دیگر با کلیک دکمه ی برگشت خارج شده اند.

n تعداد کل بازدیدکنندگان است.

شاید نرخ پرش خوب واژه‌ای عجیب به نظر برسد. ولی یک قاعده سرانگشتی به شرح زیر وجود دارد:

 • نرخ پرش ۸۰ درصد خیلی بد است.
 • نرخ پرش۷۰ تا ۸۰ درصد ضعیف است.
 • نرخ پرش۵۰ تا ۷۰ درصد متوسط است.
 • نرخ پرش۳۰ تا ۵۰ درصد عالی است.
 • نرخ پرش کمتر از ۲۰ هم احتمال وجود خطا در ردیابی را نشان می‌دهد

نرخ پرش چه اطلاعاتی در اختیار شما قرار می دهد؟

بالا بودن نرخ پرش می تواند نشان دهنده عدم کارایی محتوای سایت  شما باشد. اما دلایل بسیار گسترده تری نیز می تواند داشته باشد. البته نرخ پرش تنها معیاری نیست که موفقیت یا عدم موفقیت محتوای سایت شما را نشان می دهد. باید روند نرخ پرش را در بازه های زمانی بررسی نموده و آن را به عنوان تنها یکی از معیارهای موفقیت یک صفحه خاص از سایت خود در نظر بگیرید. سایر معیارها می تواند شامل زمان متوسط حضور کاربر در یک صفحه از سایت، تعداد کاربرانی که تا انتهای یک صفحه از سایت شما را مطالعه کرده اند و … باشد.

به هر حال اگر هدف شما این است که بازدید کنندگان در سایت بمانند و از سایر صفحات آن نیز بازدید کنند؛ نرخ پرش می تواند راهنمای خوبی باشد.

تکنیک کاهش نرخ پرش

تکنیک های کاهش نرخ پرش سایت

بهینه سازی زمان بارگذاری صفحه

یکی از راه های کاهش نرخ پرش،بهینه سازی زمان بارگذاری صفحات سایت است.یکی از مهم ترین مشکلاتی که سایت ها دارند کند بودن زمان بتارگداری صفحه است. طبق داده های Redware تاخیر سرعت بارگذاری فقط به اندازه ۵۰۰ میلی ثانیه،  ۲۶% کاربران را ناامید می کند و نرخ اشتراک گذاری در وب سایت را ۸% کاهش می دهد.

۴۷% کاربران توقع دارند که سایت در دو ثانیه باز شود. اگر سایت فروشگاهی دارید، بالا بودن سرعت بارگذاری صفحات خیلی مهم است. بنابراین برای کاهش نرخ پرش قبل از توجه به محتواهای سایت به سرعت بارگذاری صفحات توجه نمایید.

کم کردن تبلیغات کنار صفحات را تا حد امکان

هیچ کس از سایت که پر از تبلیغات است خوشش نمی آید. اگر می خواهید محتوای سایدبارها را برجسته جلوه دهید.این کار را به شیوه ای انجام دهید تا ارزش بیشتری را به کاربران  منتقل کنید. یکی از روش های کاهش نرخ پرش این است که در مقاله هایی که به موضوع پرداخته شده  است پست وبلاگ های مرتبط را قرار دهید.

استفاده ازفرمت های و قالب بندی های محتوایی جذاب

وقتی روی لینک سایتی کلیک  می کنید. اگر  فرمت محتواها بد و نامناسب باشد بلافاصله از سایت خارج می شوید. قالب بندی صحیح صفحات برای استقبال بیشتر و در دسترس بودن، یکی از بهترین تکنیک های کاهش نرخ پرش است. چند روش برای کاهش bounce rate و جذاب تر به نظر رسیدن محتوا از نظر بصری عبارتند از:

 • استفاده مناسب از هدرها
 • استفاده از پاراگراف های کوچک به جای متن یک پارچه
 • تصاویر مناسب
 • لیست های گلوله ای
 • فونت و رنگ مناسب با سلیقه کاربر

بهبود سئوی سایت

بسیاری از متخصصان و کارشناسان بر این باور هستند که نرخ پرش یا بانس ریت روی سئوی سایت تأثیری ندارد. آن‌ها بانس ریت را تنها یکی از معیارهای گوگل آنالیتیکس می‌دانند و اعتقاد دارند که نرخ پرش به صورت مستقیم روی سئوی سایت تأثیر نمی‌گذارد. این مسئله شاید درست باشد ولی وقتی یک مخاطب وارد سایت شما می‌شود و بدون توجه به خواسته‌ها و انتظارات شما از سایت خارج می‌شود.

در واقع هدف اصلی کسب و کار اینترنتی شما که همان افزایش فروش است، محقق نخواهد شد. همچنین وقتی نرخ پرش کاهش یابد، در واقع مشتریان دارند به خواسته‌های شما توجه می‌کنند و به سایر صفحات سایت هم سر می‌زنند و همین کار سئوی سایت شما را بهبود می‌بخشد.

تولید محتوای با کیفیت و مرتبط

اطلاعات مورد نیاز بازدید کنندگان را فراهم آورید. کسانی در عرصه کسب و کار اینترنتی پیروز می‌شوند که محتوای عالی، ارشمند، متنوع و کامل تولید می‌کنند. شما باید نشان دهید که برای مخاطب اهمیت و ارزش بالایی قائل هستید . دوست دارید به او کمک کنید که بهترین و هوشمندانه‌ترین انتخاب ممکن را انجام دهد. برای دستیابی به چنین هدفی هیچ راهی جز تولید محتوای ارزشمند و سودمند وجود ندارد.تولید محتوای مفید و مرتبط باعث ماندن مخاطبان در سایت و کاهش نرخ پرش می شود.

نرخ پرش سایت

بهبود تجربه کاربری

یکی از نکات مهم برای کاهش نرخ پرش بهبود تجربه کاربران است. برای بهبود تجربه کاربر سعی کنید. میزان تبلیغات غیرمرتبط و آزاردهنده را به حداقل برسانید . در صورتی که تمایل دارید از تبلیغات در محتوای خود استفاده کنید، حتماً از تبلیغات همسان استفاده کنید. این نوع تبلیغات تأثیرگذاری بیشتری دارد و بیشتر به مذاق کاربران خوش می‌آید.

قوی کردن لینک سازی داخلی

وجود پیوندهای داخلی در محتوای شما، یک روش خوب برای کاهش نرخ پرش شماست. با این کار، کلیک دوم ضروری برای سنجش دقیق زمان  ماندن در صفحه رو در اختیار آنالیتیکس قرار میدهد. برای کاهش نرخ بانس ریت کافیست در مقابل وسوسه پیوند داخلی برای تمام مقالات سایت خود مقاومت کنید و بر پیوند دادن به مقالات مفید یا صفحاتی که مرتبط و برای بازدیده کننده به صورت بالقوه جالب هستند، تمرکز کنید.

استفاده از محتوا های ویدئویی

برای برقراری تعامل با مخاطب از ویدئوها استفاده کنید.محتوای ویدئویی بسیار جذاب تر از محتوای متنی و تصویری است. استفاده از ویذئو ها برای کاربران جذاب تراست. نرخ پرش سایت را کاهش می دهد.

نمایش اعتبار سایت

کاربرانجدید اطلاعی از کیفیت کسب و کارتان و سطح اعتبارتان ندارد.پس Review ها از محصولات یا خدمات خودتان که از جانب وب سایت‌های معتبر دیگر مطرح شده  را نمایش دهید. جوایز، مجوزها، گواهی‌ها، رتبه‌های کیفی و شعبات صنعتی خودتان را اعلام کنید. امکان خرید و فروش‌های امن را فراهم کنید. با این کارها باعث جلب اعتماد کاربران می‌شوید.

اگر جالب بود به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید