آموزش تکنیک های سئو ویدئو

سئو ویدئو چیست

تکنیک های سئو ویدئو با توجه‌ به محبوبیت ویدئو نزد افراد در بین سایر رسانه‌‌ها و تأثیرگذاری هرچه بیشتر ویدئو بر سئو سایت‌ها، بیشتر از گذشته اهمیت دارد. اساس سئو این است که محتوای داخلی سایت شما را بابررسی با الگوریتم های گوگل در اولویت نتایج قرار دهد. روش های بهبود سئو ویدئو زیادی وجود دارد تا فیلم های شما شانس بیشتری برای رتبه بندی داشته باشند.

سئو ویدئو چیست ؟ سئو ویدئو(VSEO مخفف Video SEO )به سادگی بهینه سازی ویدئوی شما را برای نمایه سازی و رتبه بندی در صفحات نتایج موتورهای جستجو برای جستجوی کلمات کلیدی مرتبط انجام می دهد.

در چند سال گذشته ، بازاریابی ویدئویی بیش از پیش در بین مشاغل محبوب شده است. اکنون ما نمی توانیم اینترنت را بدون دیدن یک فیلم مرور کنیم . همه ما با تلفن های همراه در جیب خود که توانایی فیلمبرداری با کیفیت بالا دارند ، گردش می کنیم. هم چنین با توجه‌ به این‌که بعضی از نتایج جستجوها ویدئو محور هستند ،اهمیت سئو ویدئو را دوچندان می شود . ما سعی کردیم دراین مقاله به توضیح کامل ساخت سئو ویدئو و روش های بهبود سئو ویدئو بپردازیم.

بهینه سازی سایت با ویدئو

اولین گامی که شما باید در این زمینه بردارید مهم‌ترین گام است، یعنی تهیه ویدئو. شما می‌توانید ویدیوهای خود را با فرمت‌های مختلف رو وب بارگذاری کنید. اما معمولا دو قالب mp4 و webm بیشترین کاربرد را دارند. چراکه می‌توانید فایل‌های باکیفیت ولی با حجم کم را آپلود کنید. البته بیشترین مصرف مربوط به فرمت mp4 است، چون فرمت webm ، فعلا فقط توسط کروم و فایرفاکس پشتیبانی می‌شود.

پس از آنکه موفق ‌شدید ویدئو خود را بسازید. باید آن را در فضای مجازی سایت خود با تیتر، توضیحات بارگذاری کنید. این کار هم جایگاه مقاله شما رادر نتایج جستجو بهبود می دهد . همچنین شانس شما را برای کسب جایگاه در نتایج جستجوی ویدئو بالا می برد.

اهمیت سئو ویدئو

تکنیک های سئو ویدئو بر روی سایت

 • از پلیر های Flash استفاده نکنید. همیشه ویدئو را با پلیر HTML5 در دسترس کاربران قرار دهید.
 • ویدئو را در ابتدای مقاله و پس از یک یا دو پاراگراف قرار دهید. زیرا ارزش ویدئو راافزایش می دهد.
 • از نشانه گذاری های استاندارد برای ویدئو استفاده کنید. در صورت عدم استفاده از Schema شانس شما برای حضور در بخش Video در نتایج جستجوی گوگل بسیار پایین خواهد بود.
 • قبل از ویدئو یک تگ h2 اختصاصی برای آن ویدئو و در پایین آن یک فضا برای ارایه توضیحات بگذارید .
 • از ویدئوهای کوتاه و با حجم مناسب استفاده کنید. اگر زمان ویدئو بیشتر از ۱۰ دقیقه و حجم آن بیشتر از ۱۵ مگابایت باشد. شانس دیده شدن آن توسط کاربر به شدت کاهش می یابد.
 • ۱۵ ثانیه اول ویدئو اهمیت بسیار زیادی دارد . بیشتر کاربران در این زمان تصمیم می گیرند که ویدئو را تا انتها تماشا کنند یا نه.

روشهای بهینه سازی سئو ویدئو برای جستجو

رعایت چند تکنیک ساده می تواند باعث شود ویدیوهای شما بیشتر دیده شده و در بهبود سئوی سایت بسیار موثر باشد.

از جمله اینکه:

محتوای ویدئویی باکیفیت تولید کنید

توجه به محتوای ویدئو همواره برای کاربران اهمیت دارد . ویدئو باعث افزایش رتبه بندی می شود. به افراد بیشتری اجازه می دهد سایت شما را ببینند . به این معنی که افراد بیشتری روی پیوند شما کلیک می کنند. اما اگر محتوای درون صفحه شما با کیفیت بالا نباشد، کاربران در سایت شما مدت زیادی باقی نخواهند ماند.

بستر میزبانی ویدئو مناسب را انتخاب کنید

هنگام انتخاب پلت فرم میزبانی ویدئو ، باید دلایلی را که می خواهید ویدیوهای شما رتبه بندی شوند ، در نظر بگیرید. آیا ویدئوی خود را برای به دست آوردن ترافیک سایت و مشتریان جدید بهینه می کنید؟ یا هدفتان آگاهی از برند است؟

رونوشت ویدئویی را وارد کنید

متنی که با ویدیوی شما جفت می شود به عنوان زیرنویس ویدئویی شناخته می شود. زیرنویس های ویدئویی  باعث دسترسی بیشتر ویدئوهای شما به مخاطبان بزرگتر می شوند . همچنین از آنجا که متن اضافی در صفحه هست . ویدئو شما رابرای ربات های جستجو قابل شناسایی می کند.

مطمئن شوید کاور ویدئو شما جذاب است

کاور ویدئو تصویری است که جستجوگر هنگام نمایان شدن ویدیوی شما مشاهده می کند . بنابراین نقش مهمی در کلیک کردن افراد دارد. بهتر است به این تصویر مانند تصویر روی جلد یک کتاب فکر کنید. پس لازم است برای این تصویر که نماینده و معرف ویدیوی شماست، وقت بگذارید تا کاملا جذاب  و مرتبط باشد.

به عنوان و توضیحات ویدئوی خود توجه کنید

عنوان و توضیحات متا در رتبه بندی فیلم ها نقش دارند. وقت خود را صرف ایجاد عنوان و توضیحات ویدئویی جذاب کنید. درمورد کلمات کلیدی که مردم در جستجوی آن هستند هم ، تحقیق کنید.

ویدئوی موردنظر را در بالای صفحه قرار دهید

گوگل معمولاً فقط یک ویدیو در هر صفحه فهرست بندی می کند.اگر چندین ویدئو را در یک صفحه قرار می دهید . باید مطمئن شوید که ویدئوی موردنظر اول است.

ویدئو را به تمرکز صفحه تبدیل کنید

وبسایت هایی که ویدئو در آن مخفی شده یا در قسمت های زیرین قرار دارد ، کاربران برای مشاهده آن مجبورندپیمایش زیادی کنند. در نهایت ممکن است خسته شوند. به آن توجه نکنند.این امر به طور طبیعی منجر به نرخ پخش پایین می شود .

یک ویدئو را در چندین صفحه ازسایت قرار ندهید

آیا تا به حال علیه خودتان مسابقه داده اید؟ خوب، این در اصل همان کاری است که شما با قراردادن ویدئوی خود در چندین صفحه انجام می دهید. مهم است که از این امر اجتناب کنید. زیرا رقابت با خودتان منطقی نیست.

باید بقیه صفحه شما به ویدئو مربوط شود و برای SEO بهینه شده باشد

تنها به بهینه سازی ویدئوی خود تکیه نکنید. برای موتورهای جستجو مهم است که صفحه برای SEO نیز بهینه شده باشد .

برای تبلیغ ویدئوی خود فقط به سئو تکیه نکنید

به یادداشته باشیدکه تنها سئو کافی نیست. گوگل دائماً الگوریتم های خود را تغییر می دهد. ویدئوها با سرعتی بسیار سریع در حال پیشرفت است و تکیه بر ربات های جستجو برای رتبه بندی ویدئوهای شما یک استراتژی ثابت برای تضمین نگاه به فیلم های شما نیست.

توجه به فضای انتشار ویدئو مهم است

در حال حاضر یوتیوب را میتوان دومین موتور جستجوی دنیا بعد از گوگل دانست و در ایران آپارات دومین سایت پربازدید بعد از گوگل است.

سئو یوتیوب

اهداف سئو ویدئویی چیست؟

از زمان بروزرسانی  الگوریتم گوگل پنگوئن و الگوریتم گوگل پاندا ، متوجه شدند رتبه بندی سایت در دراز مدت به سه عامل اصلی بستگی دارد.

ایجاد پیوندها/ایجاد سهام اجتماعی

اگر به خوبی انجام شود، یک ویدیو می تواند تعداد زیادی پیوند برای یک وب سایت ایجاد کند. مطالعات نشان می دهد که افراد بیش از دو برابر مدت زمان بیشتری را در یک صفحه با ویدئو صرف می کنند. هرچه کیفیت محتوا بالاتر باشد ، احتمال دریافت بک لینک بیشتر است.تعداد پیوندها ارتباط مستقیمی با کیفیت محتوا دارد.

افزایش نرخ تبدیل

ممکن است برخی از سئو کاران با این نظر مخالف باشند . اما من معتقدم کار سئو لزوماً افزایش رتبه نیست. ،بلکه افزایش فروش/درآمد آنلاین برای مشتری و صاحبان کار است. این یک فرایند دو قسمتی است: جذب بازدیدکنندگان بیشتر به یک وب سایت . سپس بهینه سازی وب سایت به طوری که تعداد بیشتری از آن بازدیدکنندگان به مشتریان پولی تبدیل کند.

افزایش مدت زمان ماندن کاربران درسایت

زمان صرف شده توسط کاربران در هرصفحه از سایت هرچقدر طولانی تر شود، نرخ ماندن درسایت رابالا می برد.

برای افزایش نرخ تبدیل با ویدئو،دو روش وجوددارد

استفاده ازRich snippets

ریچ اسنیپ ها دارای اطلاعاتی درمورد صفحات سایت هستندکه در نتایج جستجوی گوگل نشان داده می شود. اطلاعات دقیقا در پایین نتیجه هرسایت می آیدوبه کاربر دسترسی سریع می دهد.با استفاده از ریچ اسنیپ ها،گوگل می تواندنتایج مرتبط تری را ارائه دهد.

گذاشتن لینک Embedویدئو درLanding page

وقتی کاربران ازسایت شما بازدید می کنند. فرصت کوتاهی برای تحت تاثیر قراردادن آنها دارید.این نکته ی صفحه فرود است.چون محتواهای ویدئویی جذاب تراست کاربران را بیشتر درگیر می کند.باتوجه به این نکته،باقرارگرفتن ویدئو درسایت، احتمال زیادی برای ماندن مخاطبان وجوددارد.

بهبود سئو ویدئو

معرفی افزونه سئو ویدئو برای وردپرس

افزونه Yoast Video SEO بهترین افزونه برای سئو ویدئو است.با این افزونه از قرارگرفتن ویدئوتان در قسمت نتایجVideo گوگل مطمئن می شوید.این افزونه می تواند بازدید کنندگان بیشتری را به سایت جذب می کند.

مزایای استفاده از افزونه Yoast

 • ویدئوهای سایت را بااستفاده ازSitemap XMLبه موتورهای جستجو معرفی می کند.
 • ازسیستم عامل های ویدئویی بسیاری مثل یوتیوب پشتیبانی می کند.
 • بااستفاده ازSchema.Org اجازه کشف ویدئو رابه ربات های گوگل می دهد.
 • زمان بارگذاری فیلم شمارا کوتاه می کند.

برای کسب جایگاه بهتر در آپارات ویوتیوب نکات زیر را رعایت کنید

 • یک کانال رسمی در آپارات یا یوتیوب ایجاد کنید. آدرس سایت را در آن بگذارید.
 • ویدئوهای خود را در دسته بندی های جداگانه ای بارگذاری کنید. هر دسته بندی یک صفحه جدید برای شما در آپارات ویوتیوب ایجاد می کند.
 • براساس محتوای ویدئو و نیاز کاربران آنها را برچسب گذاری کنید. این کار شانس شما را برای دیده شدن افزایش میدهد. برچسب گذاری لینک سازی داخلی ویدیوی شما را بهبود می بخشد.
 • برای هر ویدئو متن توضیحات با کلمات کلیدی مشخصی بنویسید . در این متن لینک صفحه مرتبط در سایت را بگذارید.
 • نظرات کاربران را بخوانید و به آن ها پاسخ دهید.
 • آدرس سایت خود را بر روی ویدئوهای بارگذاری شده قرار دهید.

نکات کلیدی

 • به عنوان دومین موتور جستجوی محبوب ، YouTube به برند شما این فرصت را می دهد تا با مخاطبان موردنظر بیشتر ارتباط برقرار کنید.
 • با ابزارهایی مانند YouTube Suggest ، vidIQ ، KeywordTool . Tubics ، yoastبرای جستجوی پیشرفته کلمات کلیدی ویدئویی کار کنید.
 • ویدئوهای بسیار جذاب بسازید (برای موضوعات مورد نظر بهتر از دیگران باشد).
 • با بهینه سازی عنوان ، توضیحات ، متا داده ها و برچسب ها ، با درج رونویسی و پیاده سازی نقشه سایت ویدئوها ، مطمئن شوید ویدیوهای شما دیده می شوند.
 • ویدیو را در سایت خود قرار دهید. آن را به تمرکز صفحه تبدیل کنید.ویدئو باید مرتبط با صفحه باشد.
 • مراقب تجزیه و تحلیل ویدئوهای خود باشید . به طور مداوم ویدئوهایی با عملکرد بالاتر تولید کنید که دید بیشتری به دست آورند و مخاطبان شما را هیجان زده کنند.

 

اگر جالب بود به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید