تاثیر تجربه کاربری برسئو

تجربه کاربری چیست

این روزها ، یکی از مهمترین تکنیک های سئو، توجه به تجربه کاربری (UX) است. دراین مقاله توضیح می دهیم.چگونه SEO و UX برای کمک به موتورهای جستجو و کاربران با هم کار می کنند.تجربه کاربری چیست ؟تاثیر تجربه کاربری برسئو ،هم چنین عوامل موثر در بهبود تجربه کاربری رابیان میکنیم.

موتور های جستجو ابزاری با هدف کمک کردن به زندگی بشری ساخته شده اند . مهمترین کار سئو هم بهینه سازی  سایت ها برای موتورهای جستجوست.این امر سبب جستجوی مفیدتری برای کاربران می شود. امروزه الگوریتم های گوگل به سادگی گذشته نیستندو بیش از پیش به رضایت کاربرات توجه می کنند.

تجربه کاربری چیست؟

UXمخفف User Experience یا همان تجربه کاربری است.به این معنا که کاربران راحت تر و با رضایت بیشتری در وب سایت شما به جستجو می پردازند.این امر حس خوبی از سایت شما به آنها منتقل می کند.درادامه درباره تاثیر تجربه کاربری برسئو صحبت می کنیم.

تجربه کاربری یکی از مهم ترین مواردی است که بر سئو سایت تاثیر می گذارد. دلیل آن هم این است که گوگل به رفتار کاربران واکنش نشان می دهد. هم چنین تشخیص می دهد.سایت شما چقدر برای کاربرانی که از آن استفاده می کنند ، مفید است.با شناسایی سایت هایی که رضایت کاربران را بدست آوردند. جایگاه و رتبه مناسبی را به آن ها می دهد. اینکه آیا سایت شما سریع، امن و سازگارباموبایل است؟ آیا عناصر تجربه کاربری به کار گرفته شده است؟ پیمایش سایت شما چقدر آسان است؟ آیا محتوای با کیفیتی دارید که بازدیدکنندگان را درگیر گند؟ آیا کاربران را تشویق به ماندن در سایت می کند؟آیا سایت شما قابل اعتماد است؟

تجربه کاربر از سایت درواقع اساسی ترین عامل در رتبه بندی گوگل محسوب می شود. گوگل طی سال های گذشته، تغییرات زیادی کرده است. به طور منظم الگوریتم های خود را به‌روز می‌کند . در هر آپدیتی که گوگل ارائه می دهد. بیشتر بر روی کاربر و کاربر پسند بودن نتایج تمرکز می‌کند. هدف گوگل، نمایش مورد پسندترین وب سایت ها از نظر کاربران ومرتبط ترین نتایج با عبارت سرچ شده است.

بهبود تجربه کاربری

 

تأثیر RankBrain در رتبه بندی سایت 

RankBrain سومین عامل مهم رتبه بندی است. Rank Brain با تمرکز بر معیارهای رفتاری ، مانند نرخ پرش یا بازگشت (Bounce rate ) ، نرخ کلیک (CTR ) ارگانیک ، مدت زمان ماندن درسایت(Dwell time) ، به گوگل اطلاع می دهد. آیا کاربر تجربه خوبی در سایت داشته است یا خیر؟

این واقعیت که کاربر از صفحه ای به صفحه دیگر می رود.روی پیوندهای شما کلیک می کند.زمان زیادی را در صفحات شما می گذراند.هم چنین دوباره به سایت شما باز می گردد. نشان می دهد سایت شما یک منبع کاربر پسند است. از سوی دیگر ، اگر کاربری بدون استفاده از سایت شما خارج شود ، بلافاصله پس از ورود به صفحه به نتایج جستجو بازگردد ودیگر به سایت شما نیاید. گوگل مطلع می شود سایت شما یا بهینه سازی نشده است یا برای کاربران بی ربط است.

RankBrain یکی از نمونه هایی است که ثابت می کند UX و SEO اهداف مشترکی دارند. درگذشته بهینه سازی کلمات کلیدی یکی از رایج ترین روش برای کسب رتبه های برتر بود. امروزه ، برای ظاهر شدن در مقابل کاربران و کسب رتبه بالا در SERP ها ، باید خود را جای کاربران بگذارید. شما باید قصد خرید آنها را درک کنید.هم چنین جستجوی آن هارا تجزیه و تحلیل کنید.

تجربه کاربری(UX) و سئو(SEO )با هم تعامل دارند. هدف هر دو آنها کمک به کاربران با ارائه اطلاعات مرتبط است. سئو به کاربران، محتوایی را که نیاز دارند، می دهد .UXهم زمانی که کاربر به یک صفحه وب می رود، به سوالاتش پاسخ می دهد. سئو، موتورهای جستجو را هدف قرار می دهد. UX، بازدیدکنندگان سایت شما را هدف قرار می دهد. هر دو هدف مشترکی دارند تا بهترین تجربه را به کاربران ارائه دهند.درادامه به عوامل موثر در بهبود تجربه کاربری می پردازیم.

فاکتور های موثر در بهبود تجربه کاربری (UX )

کاهش نرخ پرش

مردم به دلایل زیادی سایت ها را رها می کنند.  از دلایل آن می توان به موارد زیر اشاره کرد.کلمات کلیدی نامرتبط به محتوا.کند بودن سرعت بارگذاری سایت.

بروز خطا هنگام ورود کاربران به سایت.

وقتی صحبت از نرخ پرش می شود ، هرچه درصد آن کمتر باشد ، بهتر است.بر اساس مطالعه RocketFuel ، نرخ پرش بین ۲۶ تا ۴۰ درصد ایده آل است.برای بهبود تجربه کاربری کاهش نرخ پرش سایت ، این شیوه ها را دنبال کنید.

 • چندین صفحه فرود برای ترافیک ارگانیک ایجاد کنید .ازکلمات کلیدی مختلف برای بازدیدکنندگان مختلف، استفاده کنید.
 • محتوای با کیفیت بالا را با کلمات کلیدی مرتبط در محتوا بنویسید و تگ های alt تصویر اضافه کنید.
 • هنگامی که سایت شما در نتایج جستجو ظاهر شد.یک متا توضیح مربوط ایجاد کنید .افراد را به سمت وب سایت شما می کشاند.
 • بر سازماندهی محتوا ، استفاده از فضای سفید ، فونت های بزرگ و خوانا ، تمرکز کنید.

پیوستگی محتوای سایت

محتوای سایت باید پیوسته و منظم باشد. پیوستگی محتوا باعث جذب کاربران می شود. هم چنین مدت زمان ماندن کاربررا افزایش می دهد. این امر برای گوگل مهم است وبه سایت شما رتبه بهتری می دهد.بااین کار به بهبود تجربه کاربری کمک می کنید.

طراحیUX به منظور تاثیرروی کاربران

سایت شما اولین پیوند بین شما و مخاطبان هدف شما است. سایت شناسه آنلاین شما است که به بازدید کنندگان شما می گوید چقدر معتبر هستید. دقیقا به همین دلیل، برای ایجاد اعتماد و تقویت آگاهی بین آنها، باید از طراحی UX استفاده کنید. به عنوان مثال، صفحه ای ایجاد کنید که در آن از قدرت قصه گویی برای درک احساسات مخاطب هدف خود استفاده می کنید و برند شما را قابل اعتماد جلوه می دهد. عکسها و پروفایل همکاران را منتشر کنید. نظرات و توصیفات مشتری را به اشتراک بگذارید. از همه مهمتر، طراحی را با ایجاد یک راهنمای سبک سازگار کنید . اطمینان حاصل کنید که همه چیز ، از رنگ ها و قلم ها گرفته تا محتوای تصویری در سایت شما بطور مداوم استفاده می شود.

افزایش مدت زمان متوسط حضور کاربران

هرچه محتوای سایت شما جذاب تر و ارزشمندتر باشد. افراد مدت زمان بیشتری را صرف بررسی آنچه شما ارائه می دهید می کنند. این شامل خواندن محتوای وبلاگ ، گذاشتن نظرات و حتی خرید محصولات و خدمات است. اگر افراد زمان زیادی را صرف خواندن اینفوگرافیک می کنند.به محتوای خود اضافه کنید. ولی اگر مردم زمان زیادی را در یکی از صفحات فرود شما صرف نمی کنند ، آن را بررسی کنید. علت آن را دریابید.

به روزرسانی مطالب سایت

یکی از مهم ترین فاکتورهای بهبود تجربه کاربری است.به روزرسانی محتوا سبب جذب کاربران می شود. وقتی مطالب خودرا به روزرسانی می کنید.کاربران میفهمند که برای آن ها ارزش قائل هستید.

افزایش سرعت سایت

زمان بارگذاری ضعیف صفحه به نرخ تبدیل و تجربه کاربر آسیب می رساند. اگر سایت شما در ۲ ثانیه یا کمتر بارگیری نشود.تقریبا نیمی از بازدیدکنندگان شما آن را ترک می کنند. تحقیقات نشان می دهند. فقط ۱ ثانیه تاخیر در بارگذاری صفحه ، ۱۱٪ بازدید صفحات شما را کاهش می دهد.ازراه های افزایش سرعت سایت می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • انتخاب یک برنامه میزبانی معتبر
 • انتخاب تصاویر با کیفیت بالا و فشرده سازی آنها
 • استفاده از ذخیره سازی مرورگر
 • حذف قالب های چند رسانه ای پخش خودکار
 • استفاده از معماری ساده برای سایت

برای آزمایش سرعت سایت خود، ابزار رایگان Google PageSpeed Insights را بررسی کنید.

رابطه سئو وتجربه کاربری

طراحی  مناسب سایت و منوی کاربردی

طراحی سایت شما نحوه چیدمان صفحات سایت شما است. از دیدگاه سئو ، با طراحی درست،  گوگل می تواند صفحات شما را به راحتی پیداکند. فهرست بندی کند.. طراحی سایت شما بر بازدیدکنندگان هم تأثیر می گذارد. زیرا اکثر آنها از منوسایت برای پیدا کردن صفحه مناسب استفاده می کنند. به همین دلیل است که باید طراحی سایت خود را ساده کنید. برچسب های منوی اطلاعاتی را بنویسید.اطمینان حاصل کنید که صفحات شما بیش از ۴ کلیک با صفحه اصلی فاصله ندارند.

عناوین جذاب و کاربردی

بهبود تجربه کاربری با استفاده از عنوان های جذاب ممکن است.سرفصل ها نقشه راهی هستند که بازدیدکنندگان سایت شما را از طریق محتوای شما راهنمایی می کند. آنها راهی هستند که خزنده های موتور جستجو هدف سایت شما را درک می کنند.

سرفصل ها h1 تاh6  باید به خوانندگان و موتورهای جستجو در مورد پاراگراف ها توضیح دهند .سلسله مراتب منطقی محتوا را نشان دهند. فقط از یک برچسب h1 در یک صفحه استفاده کنید . این به موتورهای جستجو و کاربران اجازه می دهد تا تمرکز اصلی صفحه را بدانند.

بهره مندی از سئوی خوب برای رضایت کاربر

سئو خوب باعث بهبود تجربه کاربری می شود.همانطور که UX ضعیف به سئو آسیب می رساند.شیوه های نادرست سئو نیز می توانند UX شما را خراب کنند. به عنوان مثال ، ایجاد پست های وبلاگی تبلیغاتی ، شخصی و یا افزودن تعداد زیادی پیوندهای نامربوط به صفحه اصلی یا محتوای شما ممکن است افراد را از خود دور کند. در اینجا چند عنصر سئو که هنگام طراحی یک سایت کاربر پسندلازم است را می گوییم.

 • محتوای طولانی تر ، بسیار آموزنده و جذاب بنویسید که به سوالات خوانندگان شما پاسخ دهد.
 • پیوندهای داخلی را برای انتقال از صفحه ای به صفحه دیگر اضافه کنید.حتما باید مطالب مرتبط باشد.
 • با افزودن سرفصل ها و تقسیم متن به قطعات کوچکتر ، محتوای خود را قابل خواندن کنید.
 • متا برچسب ها ،از جمله عنوان صفحات ، توضیحات متا ، برچسب های alt تصویر را بهینه کنید.
 • بااستفاده از پیوند های داخلی می توانید باعث بازدید کاربران از بقیه صفحات شوید.

پشتیانی و پاسخگویی به موقع

امروزه یکی از دلایل مهم و کلیدی که باعث می شود یک سایت زود پیشرفت کند.هم چنین فروش خوبی داشته باشد به دلیل وجود خدمات پشتیبانی سایت می باشد.این امر باعث اعتماد کاربران به سایت می شود. زیرا متوجه می شوند که رضایت کاربران برای ان ها اهمیت دارد.

سازگاری با تلفن همراه

چون بسیاری از کاربران با موبایل وارد سایت شما می شوند. باید محتوای شما برای آن ها درست نمایش داده شود.اگر سایت شما برای تلفن همراه بدرستی بالا نیاید. بسیاری از بازدید کنندگان خودرا ازدست می دهید.

استفاده از عکس ها و فیلم های مرتبط

محتوای تصویری مانند عکس، ویدیو، انیمیشن و … به فهم مطالب برای کاربران موثراست.محتوای تصویری نسبت به محتوای متنی، نفوذ بیشتری بر ذهن کاربر دارد.هم چنین در نتیجه گیری او ازکیفیت سایت تاثیر می گذارد.

سئو وتجربه کاربری

جمع بندی

وقتی صحبت از رتبه بندی سایت شما در نتایج موتورهای جستجو می شود . تجربه کاربر نقش مهمی ایفا می کند. در حقیقت ، در حالی که گوگل استراتژی های عامل رتبه بندی خود می پردازد.بر نحوه دسترسی افراد از نتایج جستجو به سایت شما و احساس آنها ، تمرکز می کند.

بنابراین ، وب سایت خود را از نظر بازدیدکنندگان سایت ارزیابی کنید. به این فکر کنید که وقتی در صفحات وب شما حرکت می کنند .مطالب شما را می خوانند . هم چنین محصولات شما را خریداری می کنند ، چه احساسی دارند.

گوگل حضور هر کاربر را در اینترنت به عنوان یک مشتری می‌بیند.بنابراین با افزایش کاربران، اهمیت سئو و تجربه کاربری کاملا دیده می شود.

موارد گفته شده فقط چند قدم اولیه برای این کار بود. آیا چیزی هست که شما بخواهید اضافه کنید؟

اگر جالب بود به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید