جنبه های فنی نوشتن UX

بهترین روشها
در سالهای اخیر، شاهد محصولاتی هستیم که عناصر بصری سنتی (مانند رنگ برند، لوگوها ، نمادها و تصاویر) را برای حفظ فضا و جلب توجه کاربران به محتوا حذف می کنند.
در واقعیت طراحی، متن نقش اصلی را در طراحی ایفا می کند و این بدان معنی است که کلمات نه تنها باید واضح ، مختصر و مفید باشند، بلکه باید از نظر بصری زیبایی شناسی هم قوی بوده و بتوانند خود به خوبی با ظاهر و حس محصول ترکیب کنند.
متن دیگر بخشی از طراحی نیست، بلکه خود طراحی است. در اینصورت، نویسندگان UX باید نویسندگان خوبی باشند و بتوانند کلماتشان را مانند یک هنرمند طراحی کنند.
در اینجا لیستی از نکات نوشتن میکروکپی آمده است که فراتر از صدا و لحن است و بیشتر به سمت طراحی متمرکز است.

1. کلمات را به خاطر طراحی حذف کنید
اهمیت راهنمای UX Writing به مختصر بودن آن است. کوتاه نگه داشتن متنها نه تنها برای کاربران مهم است که متن را بخوانند و آن را درک کنند، بلکه همچنین در تمیز نگه داشتن طرح و کاهش بی نظمی هم اهمیت دارد.
کلمات کمتر = بی نظمی کمتر
price microcopyاین قانون به دلیل محدود بودن صفحه نمایش در طراحی های تلفن همراه حتی بیشتر اهمیت دارد. به محض اینکه یک بلاک متن تعداد بیشتری کلمه را در خود جای دهد، کاربران احتمالاً آن را نادیده می گیرند.

2. روی کاربر متمرکز شوید
به عنوان سازندگان محصول، اغلب می خواهیم اطلاعات بیشتری راجع به آنچه در داخل محصول مورد علاقه ما اتفاق می افتد به کاربران خود بگوییم. اما با وجود فضای کوچک و المانهای مختلف داخل متن، ظرفیتی برای تعریف داستان برای کاربران وجود ندارد.
روی چیزی که بیشترین اهمیت را برای کاربران دارد تمرکز کنید: آخرین خط مطلب، نتیجه و کاری که دوست دارید کاربر انجام دهد. (Call to action)
از توضیحات فنی طولانی خودداری کنید و در عوض کوتاه و دقیق بنویسید.
the mobile spoon

3. از قالب بندی کاربر پسند استفاده کنید
هنگام برخورد با شماره ها، تاریخ ها، فیلدهای زمان، شماره تلفن ها و انواع داده های غیرمعمول، استفاده از قالب های کاربر پسند مهم است.
زمانی که درگیر شماره ها هستید از اعداد استفاده کنید.
وقتی تاریخ را در متن خود می گنجانید، عبارتهای “امروز” ، “فردا” و “دیروز” را هر وقت لازم شد اضافه کنید.
خواندن شماره تلفن ها وقتی به عنوان یک بلوک از رقم ارائه می شود سخت تر است، بنابراین از علائم مختلف نقطه گذاری برای اسکن آسان تر استفاده کنید.
discard microcopy4. از بکاربردن رنگ مشکی، bold وCAPS خودداری کنید
برای ایجاد یک تجربه کاربری دلپذیر ، بهتر است استفاده از قلم bold یا CAPS را به حداقل برسانید.
رنگ سیاه را باید با خاکستری تیره جایگزین کرد زیرا سیاه خالص (بر روی زمینه سفید یا متن سفید با زمینه سیاه) فشار چشم را افزایش می دهد.
gray or black text5. متن کپی خود را با طرح هماهنگ کنید
مواقعی وجود دارد که ملاحظات طراحی مقدم بر متن نوشته شده است. مطمئناً ، “add to favorite” عملکرد را بهتر از “favorite” توضیح می دهد، اما داشتن دو خط در زیر دکمه در این طراحی غیرقابل قبول است.
هنگامی که چنین مواردی رخ می دهد، طراحی باید پیروز شود و متن با توجه به محدودیت های طراحی تغییر کند.
add to favorite
6. به تراز کردن متن فکر کنید
موارد مختلف به ترازهای متن مختلف نیاز دارند.
تراز وسط برای بخش های کوتاه یا به عنوان جداکننده مجازی به خوبی عمل می کند. خواندن تراز چپ در انگلیسی و تراز راست در فارسی آسانتر است ، بنابراین بهتر است برای جملات طولانی تر استفاده شود.
وقتی متن در جداول قرار می گیرد – ممکن است قوانین مختلفی اعمال شود. اعداد باید در سمت راست تراز شوند و تاریخ ها در حالی که باید تعداد ثابت ارقام (یا کاراکتر) را حفظ کنید ، در مرکز تراز شوند تا یک تجربه مداوم فراهم شود.
به عنوان مثال ، 1/1/75 باید به عنوان 01/01/75 نوشته شود تا اطمینان حاصل شود که همه تاریخ ها وزن بصری یکسانی دارند و به راحتی قابل اسکن هستند.

date microcopy

7. به یاد داشته باشید که بیشتر مردم نمی خوانند
کاربران معمولا سؤالها را نمی خوانند و مستقیماً به جواب می پرند. بنابراین مطمئن شوید که متن دکمه روشن است و صرف نظر از این که سوال چقدر واضح است، دقیقا مطابق با کاری که قرار است انجام دهد،‌ نوشته می شود.

 discard draft microcopy8. دکمه های CTA خود را با یک متن کوچک تزئین کنید
برای به دست آوردن اعتماد کاربران، باید به هر مرحله از قیف خود نگاهی دقیق بیندازید، نگرانی هایی را که ممکن است در این مرحله ایجاد شود کشف کرده و با استفاده از طراحی UI و UX Writing سعی در رفع این نگرانی ها کنید.
بعضی اوقات یک توضیح متن کوچک در جای مناسب تمام نیاز کاربران است تا اعتماد به نفس، اضطراب و یا نگرانی را جبران کند.
از این عناصر می توان بعنوان “تزیین کننده متن” یا “محرک های کلیک” نام برد. آنها می توانند با استفاده ی منطقی و درست، کاربران شما را ترغیب به عمل و افزایش نرخ تبدیل محصول شما کنند.
برای تسلط بر این تکنیک باید خود را جای کاربر قرار دهید: چه نگرانی هایی ممکن است وجود داشته باشد که آنها را از انجام عملی که می خواهید انجام دهند باز دارد؟ چگونه می توانید به عنوان UX Writer این نگرانی ها را از بین برده و باعث شوید کاربر احساس راحتی کند؟

book now microcopy۹. نگرانی را کاهش دهید
دکوراتورهای متن فقط برای دکمه ها نیستند. در اینجا مثالی وجود دارد که نشان می دهد چگونه برچسب های ساده ی متن می توانند نگرانی را کاهش داده و باعث شوند تا کاربران از ارائه ی جزئیات شخصی خود احساس امنیت کنند.

register microcopy
۱۰- برای متقاعد کردن کاربران برای اقدام ، از متن استفاده کنید
اصطلاح Hyperbolic discountingیک تمایل شناخته شده برای مردم است که ترجیح می دهند پاداش زودتر از یک پاداش بزرگتر داشته باشند. در اینجا می بینید که چگونه یک دکوراتور متن کوچک می تواند کاربران را برای اقدام متقاعد کند.

register microcopy2

۱۱. فوریت و کمبود
گاهی اوقات اضافه کردن یک حس کوچک فشار می تواند کاربر را قانع کند و نرخ تبدیل را بهبود بخشد.

register microcopy3

۱۲. محدودیت کلمات را بدانید
هنگامی که چندین شیء یکسان با هم ارائه می شوند، شیء متفاوت از بقیه به احتمال زیاد به یاد می ماند. بنابراین کلمات مهم خود را با طرح هایی مشخص از بقیه جدا کنید تا عملکرد بهتری را از کاربران انتظار داشته باشید.

price microcopy
امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده. اگر چنین است،با اشتراک آن هم به دوستانتان این فرصت را بدهید.

3
امتیاز :

دیدگاه خود را ارسال نمایید