الگوریتم پنگوئن گوگل

الگوریتم پنگوئن گوگل

بعد از معرفی الگوریتم پاندا برای مبارزه با محتوای غیرمفید هم هنوز شکایت کاربران به جای خود بود و گوگل ناچار شد در سال ۲۰۱۲ الگوریتم دیگری با نام پنگوئن ارائه دهد که کارش مبارزه با لینک سازی غیر طبیعی بود.
تا پیش از پنگوئن، هر سایتی که لینک بیشتری داشت، بیشتر مورد توجه رباتهای گوگل قرار می گرفت، چه این لینکها مفید و معتبر بودند و چه مخرب و بی ارزش! اما پنگوئن که آمد سر و سامان ویژه ای به روشهای لینک سازی داد و در مقابل سئوی کلاه سیاه قد علم کرد.

افت رتبه ها با الگوریتم پنگوئن

بلافاصله پس از معرفی الگوریتم پنگوئن، وب مسترها و برندهای تجاری که از تکنیک های سیاه ساخت لینک استفاده کرده بودند و یا پروفایل های بک لینک خود را با مقادیر فراوان از لینک های کم کیفیت پر کرده بودند، با کاهش در ترافیک و رتبه بندی ارگانیک خود مواجه شدند.
هدف اصلی الگوریتم پنگوئن بررسی سلامت لینک‌سازی سایت‌ها بود و در این راه تکرار کلمات کلیدی یا keyword stuffing را هدف گرفته بود.
این الگوریتم که جزیی از الگوریتم هسته ی گوگل است،‌ راهی بود برای مبارزه با سایت‌هایی که بوسیله لینک های اسپم یا روشهای غیر طبیعی رتبه گرفته بودند. به این شکل که در بازه های زمانی مختلف به وبسایت ها مراجعه می کرد و تلاش می کرد رد پایی از لینک سازی غیر طبیعی را پیدا کرده و سایت را جریمه کند.
البته این کاهش رتبه همیشه بر روی کل سایت نبود. بعضی از آنها بخشی از سایت را تحت تاثیر قرار می دادند و برخی فقط بر روی تعدادی از عبارات کلیدی که اسپم شده و یا بیش از حد بهینه شده بودند، اثر منفی گذاشتند.
تاثیر پنگوئن همچنین می تواند بین دامنه ها منتقل شود. بنابراین تغییر دامنه و ریدارکت کردن سایت قدیمی بر روی جدید می تواند مشکلات بزرگتری را سبب شود. حتی آزمایش ها و تحقیقات نشان می دهد که استفاده از تغییر مسیر ۳۰۱ یا ۳۰۲ نمی تواند اثر پنگوئن را از بین ببرد.
به طور کلی توصیه می شود که از تغییر مسیرهای تغییر یافته نوع متا استفاده نشود زیرا می تواند باعث ایجاد سردرگمی کاربران و خزندگان موتور جستجو شود.

یافتن بک لینک ها

اگر فکر می کنید سایت شما تحت تأثیر منفی پنگوئن قرار گرفته است ، باید لینکها را حسابرسی کرده و لینک های کم کیفیت یا اسپم را حذف یا غیرفعال کنید.
کنسول جستجوی Google لیستی از بک لینکها را برای صاحبان سایت درج می کند که قابل بررسی هستند. اما توجه داشته باشید که این لینکها، شامل نوفالوها هم می شود که هیچ تاثیری روی سایت و سئوی آن ندارند و می توان آنها را نگه داشت و یا حذف کرد.
نظارت بر بک لینکها یک کار اساسی است، زیرا گاهی ممکن است حوزه ای که در آن کار می کنیم کاملاً مورد اطمینان نبوده و تحت تاثیر حملات منفی سئو باشد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که یک رقیب پیوندهای اسپم را خریداری می کند و آنها را به سایت شما نشان می دهد.
مجازات الگوریتم پنگوئن بسیار متغیر است. مثلا گاهی فقط چند پله افت رتبه اتفاق می افتد و گاهی اصلا صفحه از ایندکس گوگل خارج می شود.

آیا الگوریتم پنگوئن نوعی مجازات است؟

یکی از بزرگترین شایعات در مورد الگوریتم پنگوئن این است که افراد آن را نوعی پنالتی از سوی گوگل می دانند. در حالی که پنگوئن الگوریتمی است که اجرای دستی آن توسط گوگل غیر ممکن است.
با وجود این واقعیت که تغییر الگوریتمی و پنالتی هر دو می تواند باعث رکود بزرگی در رتبه بندی وب سایت ها شود، اما تفاوت های زیادی بین آنها وجود دارد.
هنگامی که سایتی جریمه می شود، می تواند برای تیم وب اسپم گوگل درخواست تجدید نظر ارسال کند، درحالی که جریمه شدن توسط پنگوئن و سایر الگوریتمهای گوگل کاملا خودکار انجام می شود و به تیم گوگل هم ارتباطی ندارد.
همچنین کنسول جستجوی گوگل به شما اطلاع نخواهد داد که پنگوئن رتبه بندی شما را کاهش داده است. این در حالی است که اگر بصورت دستی توسط گوگل جریمه شوید، آن را در سرچ کنسول به شما اعلام خواهد کرد.

چطور سایت را از دست پنگوئن گوگل نجات دهیم؟

اولین قدم برای رهایی از ضربه پنگوئن، ابزار Google Disavow است. این ابزار به صاحبان سایت اجازه می دهد تا پیوندهای مشکل دار را به صورت دستی حذف کنند.
در این زمینه اشتباهی وجود دارد که می گوید، اگر لینکهای خراب و اسپم را حذف کنید، سایت شما می تواند از شر پنگوئن خلاص شود. اما در واقع سایتهایی که با پشتوانه ی لینکهای مشکوک رتبه ای کسب کرده اند، بعد از جریمه توسط این الگوریتم نه تنها باید از خیر تمام آن لینکها بگذرند، بلکه باید دنبال لینکهای درست باشند تا لااقل به جایگاهی نزدیک به جایگاه قبلی خود برگردند.
در این زمینه می توانید از روشهای انتشار پست مهمان و گرفتن لینک از یک مقاله ی مرتبط در سایتهای دیگر هم بهره بگیرید.
این در حالی است که به روز رسانی های مختلف پنگوئن سبب شده که مدیران وب سایتها دیگر نتوانند از روشهای زیر هم بهره ببرند:
– لینکهای اسپم
– در رفتن از دست گوگل در زبانهای مختلف غیر از انگلیسی
– در رفتن صفحات غیر اصلی و دسته بندی بندی ها از دست گوگل

جمع بندی

فراموش نکنید که پنگوئن یک جریمه نیست و بخشی از هسته ی اصلی الگوریتم گوگل است که باید با احترام با او رفتار کنید، چون نه تنها در سرنوشت سایت شما تاثیر زیادی دارد، بلکه در صورتی که از شما ناراحت شود، به شما اعلام نمی کند و شما را با غم از دست دادن جایگاه سایتتان تنها می گذارد.

اگر جالب بود به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید