چک لیست نوشتن میکروکپی

تجربه بهتر با میکروکپی

میکروکپی ها نوشته های کوچکی هستند که به کاربر کمک می کنند راه خود را در سایت به راحتی پیدا کرده و سردرگم نشود. ضمن اینکه حس خوبی از جستجو و گشت و گذار در سایت پیدا کند.
برای نوشتن یک میکروکپی خوب لازم است اصول نگارش و طراحی تجربه کاربری را رعایت کرده، و ذوق نوشتن و ساده نگاری هم داشت.
در این نوشته چک لیست کوچکی از برخی راه حلها را بررسی می کنیم.

1. اولین ورود

فرض کنید محصولی را در سایت به نمایش گذاشته اید که اعتبار استفاده از آن یک ماه است و امروز این یک ماه به پایان رسیده است. اما برای کاربری که امروز برای اولین بار وارد سایت شما شده است، این موضوع دیگر صادق نیست. بنابراین این صفحه نیاز به چند حالت میکروکپی مختلف دارد. یکی در مورد پایان زمان،‌ دیگری هشدار برای کاربرانی که در این یک ماه قرار دارند و بالاخره حالتی برای کاربران جدید.

۲. استفاده مداوم

در جایی که کاربر موارد مورد جستجو را پیدا نمی کند و یا محصول نظر موجود نیست،‌ باید بوسیله ی میکروکپی کاری کرد که کاربر به جستجوی جدید ترغیب شود و یا به فروشگاه بر گردد.
اگر قبل از طراحی و توسعه محصول به جاهای خالی فکر شود،‌ می توان راههایی پیدا کرد که به کاربران کمک کند با ترکیب صحیح UX و میکروکپی، حتی آنها را به سمت ایجاد انگیزه تشویق کرد. مثلا: اگر در سایتی هیچ نتیجه ای برای جستجوی آپارتمان یافت نشد، به جای نوشتن “هیچ تبلیغی مطابق با این جستجوی یافت نشد” ، می توان به طور خودکار چندین جستجوی مماس انجام داده و آگهی هایی را برای آپارتمان ها در همان محله و در همان اندازه داد. یا در یک سبد خالی می توان محبوب ترین محصولات را نشان داده و حسی که مشتریان قبلی از خرید این محصولات داشته اند را به نوعی نشان داد.
همه این تغییرات کوچک (و سرگرم کننده!) باعث تغییر در جریان کار می شوند و پرداختن به آنها تاثیرات خوبی به همراه خواهد داشت.

۳. پیام های خطا برای موقعیت های خاص

فرایند میکروکپی و UX زمانی با خطا مواجه می شود که سناریویی از قبل پیش بینی نشده و متنی برای آن ساخته نشده است.
بعضی از پیامهای خطا قابل پیش بینی نیستند، بنابراین نویسنده ی میکروکپی باید همه حالتهایی که ممکن است سیستم در آن خطایی ایجاد کند را در نظر گرفته و برای آنها متنی را پیش بینی کند.

۴. پیام های تأیید برای موارد حذف شده

هنگامی که کاربران می خواهند یک مورد را حذف یا اصلاح کنند ، بهترین کار این است که تأیید کنند می دانند پس از آن چه اتفاقی می افتد. بنابراین لازم است یک پیام تأیید صحت بعد از حذف ارائه شود.

۵- لیستهای کشویی یا هر چیزی که می تواند باز و بسته شود

منوهای کشویی یا پنجره های مختلف مواردی هستند که نیاز به توجه خاص نویسندگان میکروکپی دارد و لازم است متنهای مناسبی برای هر حالت از آنها پیش بینی شود.

۶. زمان آماده به کار و بارگیری

امروز سرعت سایتها آنقدر زیاد شده که شاید هرگز نیازی به دیدن پیام در این حالت وجود نداشته باشد. اما لازم است برای زمان انتظار بارگذاری طولانی برنامه ای وجود داشته باشد. مثلا زمانی که سایت یا برنامه در حال پردازش بار زیادی از داده ها است و می داند که کاربران منتظر خواهند ماند، مهم است که مطلبی را به کاربر نمایش دهند و او را نگه دارند. به عنوان مثال Google AdWords از زمان انتظار خود برای ارائه نکاتی در مورد استفاده از این سیستم عامل استفاده می کند.

۷. پیامک، ایمیل و سایر پیام های متقابل

تمام پیامهای ارسال کد تأیید از طریق پیام کوتاه، ارسال پیوند بازیابی رمز عبور از طریق ایمیل، جزئیات سفارش و غیره به نوشتن نیاز دارند و هر کدام اصولی دارند. مثلا در نوشتن پیامک مهم است اطمینان حاصل کنید که اصلی ترین اطلاعات در ابتدای آن نوشته شده تا کاربران به سرعت متوجه شوند که پیام از طرف چه کسی است و پیوندی برای ادامه وجود دارد.

نتیجه گیری

مراقب آنچه که نمی توانید ببینید باشید
نویسنده میکروکپی باید در همه ی موقعیت های ممکن به آنچه که کاربران با آن روبرو می شوند فکر کند و تمام آنچه ممکن است مورد توجه قرار نگیرد را در نظر بگیرد.

حال بیایید با هم چند نمونه میکروکپی که از سایت mobilespoon گرفته شده را بررسی کنیم.

 

اگر جالب بود به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید