آیا افزایش نرخ کلیک می تواند رتبه را ارتقا دهد؟

افزایش نرخ کلیک

این روزها پس از چهار سال دوری از سئو دوباره به این عرصه ی جذاب برگشته ام و امروز با شرکت در کندوی هفدهم با این سوال مواجه شدم که اگر به روشی بتوانیم نرخ کلیک را افزایش دهیم، آیا رتبه ی سایت بهبود می یابد یا خیر؟
در ابتدا آمارها و گزارشهای جالبی از افراد سرشناس در حوزه ی سئو ارائه شد که برخی موافق این تغییر بودند و برخی مخالف و البته تعداد نظرات موافق به مراتب بیشتر بود، همچنانکه بیش از نود درصد شرکت کنندگان کندو هم نظر موافق داشتند.
و این به نظر کاملا طبیعی است.
با توجه به اینکه نرخ کلیک در واقع درصدی از کاربران است که در نتایج جستجو بر روی لینکی از سایت کلیک می کنند، اگر به طریقی بتوان این تعداد کلیک را افزایش داد، باید بتوان جایگاه بهتری را از آن خود کرد.
به این دلیل واضح که گوگل ترجیح می دهد نتایجی را به کاربرانش نشان دهد که برای آنها جذابتر باشد، پس اگر این جذابیت به نحوی فراهم شود، بدیهی است که گوگل قدر این جذابیت را دانسته و سایت را به جایگاه بهتری منتقل می کند.

آیا سیستم هوش مصنوعی گوگل را می توان دور زد؟

در اینجا نکته مهمی جای بحث دارد. از آنجاییکه گوگل از سیستم های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین استفاده می کند، در صورتی که کلیک روی سایتی در نتایج گوگل یکباره افزایش یابد، تعادل یادگیری بهم خورده و در بلند مدت بر روی الگوریتمش تاثیر خواهد گذاشت. اما این به شرطی است که بر هم خوردن تعادل پیوسته باشد و نه اینکه سایتی بطور ضربه ای در یک هفته CTR بالایی را تجربه کند و دوباره به روال سابق برگردد که در این صورت حتی سایت ممکن است مستعد جریمه شدن هم بشود.
اما نکته ای که احیانا نظرات مخالف را به سمت خود جلب می کند این است که سئوکارها تمام انرژی خود را فقط بر روی افزایش نرخ کلیک نمی گذارند. در واقع ممکن است در یک آزمون یک هفته ای تنها بر روی CTR تمرکز شود، اما در بلند مدت ناچاریم فاکتورهای مختلف را بهبود دهیم و به همین دلیل اثر این فاکتور به تنهایی قابل اندازه گیری نیست. پس نمی توان به صورت صفر یا یک آن را بررسی کرد، چرا که مجموعه ای از فاکتورها در این مساله دخیل هستند.
جدای از این، سایتی که توانسته نرخ کلیک را بالا ببرد، حتما راههای مختلفی را برای جذب کلیک بکارگرفته و جدا کردن تنها این فاکتور برای بررسی وضعیت، نتیجه ی قابل اتکایی نخواهد داد.

نتیجه گیری

اگر بتوان کاربر را به طریقی راضی کرد که بر روی نتیجه ای از SERP کلیک کند، گوگل این قابلیت را نادیده نگرفته و به ارتقای رتبه اش فکر خواهد کرد. مگر اینکه این افزایش به طریقی غیر ارگانیک یا مشکوک حاصل شده باشد.

اگر جالب بود به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید