شغل جدید UX-writer

شغل نویسنده ux

UX Writer به زودی یکی از شغلهای مورد درخواست اکثر شرکتها خواهد بود و شرکتها به زودی درک می کنند که تنها copywriting نمی تواند پاسخگوی کارشان باشد.

بسیاری از بازیگران بزرگ عرصه ی وب مثل Amazon, Dropbox, Paypal,… امروز در به در بدنبال نویسنده ی تجربه ی کاربری هستند و نوشتن با تمرکز بر تجربه ی کاربری بخش مهم و حیاتی طراحی سایت به شمار می رود.
هرچقدر زندگی ما به تکنولوژی گره می خورد، نیازمان برای ارتباط برقرار کردن با ماشینها بیشتر و بیشتر می شود. تا جاییکه فقط متن هم کافی نیست. ما می توانیم با ماشین صحبت کنیم و دستور خرید دهیم یا از او بخواهیم مانده ی حسابمان را چک کند. حتی در واقعیت مجازی، جایی که نمی توانیم چیزی را لمس کنیم، صدای ما می تواند کاری کند که دستمان قادر به انجام آن نیست.
امروز همپوشانی فزاینده ای بین رابط های کاربر گرافیکی (GUI) و رابط های کاربر صوتی (VUI) وجود دارد که به مهارت جدیدی نیاز دارد و آن چیزی نیست جز تخصص تجربه کاربری با درک عمیق از طراحی روایت و طراحی مکالمه.
بیایید نگاهی بیندازیم به اینکه UX Writing چیست و بهترین شیوه برای کار در این زمینه را بررسی کنیم.

فعلا تعریف کوتاه زیر را داشته باشید و اگر دوست داشتید در این باره بیشتر بخوانید، عنوان زیر را کلیک کنید:‌

UX Writing چیست؟

ساده ترین تعریف این تخصص می تواند نوشتن بر روی نقاط لمسی کاربر باشد. این توضیح نه تنها باید صدای سازمان را برگیرد، بلکه برای کاربر هم قابل ملاحظه و مفید باشد.

کارهایی که یک نویسنده UX انجام می دهد

پژوهش

به نظر می رسد نویسندگان UX عضو کاملی از تیم UX هستند و انتظار می رود بخشی از فرآیند طراحی محور کاربر را در تحقیقات کاربر و مخاطبان انجام دهند. در اینجا مثالی از توضیحات شغلی یک آژانس دیجیتال آورده شده است:
٬ به مشتری دید بدهید و برای خلق محصولات و ویژگیهای نوآورانه، محتوا و طراحی را بازگویی کنید. ٬

نوشتن

توانایی نوشتن، بخش کلیدی و مهم تخصص UX Writing است. با این تعریف که نویسنده ی خوب کسی نیست که فقط خوب می نویسد، بلکه او می تواند هر عبارتی را بخوبی توصیف کرده و از آن دفاع کند.
آمازون در لیست شغلهایش، توضیح زیر را برای این تخصص نوشته است:
٬ شما با الهام از خلاقیت ، کپی های خلاقانه ، خیره کننده، به یاد ماندنی و مؤثر را برای معرفی ایده ها و تجربیات جدید به تمام جهان خواهید نوشت.

همکاری

داشتن همکاری بین گروهی یکی از مسئولیت های اساسی در نوشتن UX است.

همچنین این شغل چند مسئولیت کلی دارد. از جمله:

  • نویسندگی
  • ویراستاری
  • کپی رایتینگ
  • نوشتن تبلیغاتی

مهم است که نویسندگان UX از چند نوع نقش دیگر متمایز شوند. چون آموزش های رسمی زیادی برای نوشتن UX وجود ندارد، بنابراین این حرفه با مواردی از این دست ممکن است اشتباه گرفته شود:

نویسندگان فنی – که بیشتر با وضوح و دقت می نویسند، نه بر اساس تجربه
استراتژیست های محتوا – که لزوماً نمی نویسند ولی برای مطالب در مقیاس بزرگ برنامه ریزی می کنند.
معماران اطلاعات – که بر ساختارها و طبقه بندیهای اطلاعاتی پایدار متمرکز می شوند
بازاریاب ها – که روی استراتژی ها و جذب افراد جدید به یک محصول یا خدمت تمرکز می کنند.

شرکت هایی که به دنبال نویسنده UX هستند به دنبال چه چیزی هستند؟

اکنون می دانیم که نویسندگان UX چه کاری انجام می دهند ، و چرا این نقش اهمیت بیشتری پیدا می کند، بیایید به چند ویژگی اصلی که شرکت ها به دنبال نویسندگان مشتاق UX هستند ، نگاهی بیاندازیم.

سوابق تحصیلی در ارتباطات

این یکی تقریباً جهانی است. شرکت هایی که نویسندگان UX را استخدام می کنند به دنبال افرادی هستند که آموزش رسمی در روزنامه نگاری ، نوشتن فنی ، نوشتن خلاق ، ارتباطات ، روابط عمومی و هر چیزی که به طور مستقیم با نوشتن مرتبط باشد را تجربه کرده اند .

توانایی نوشتن حرفه ای

شرکت هایی که برای نقش نویسنده UX مصاحبه می کنند ، به طور فعال به دنبال نویسندگانی هستند که بتوانند محتوای خود را به عنوان یک طرح بصری توضیح دهند. مثلا اگر یک کلمه را برای یک برچسب انتخاب کرده اند، باید بتوانند براساس تحقیقات ، توجیه کنند که چرا این کلمه انتخاب بهتری از دیگری است.

انعطاف پذیری و ابتکار عمل

نقش نویسنده UX نقش جدیدی است و ممکن است بسیاری از شرکت ها هنوز به روشنی آن را تعریف نکرده باشند. نویسندگان UX باید در یک محیط چابک کار کنند. ممکن است لازم باشد وظایفی مانند توسعه دستورالعمل های صوتی یا برنامه ریزی استراتژی های سرمقاله را هم به صورت مؤثر انجام دهند.
به عبارت دیگر ، نویسندگان UX در حال رفتن به محیطی هستند که هیچ چیز مشخص نیست و آنها باید بتوانند کارهای خود را به خوبی انجام داده و از اهمیت خودشان در این روند دفاع کنند.

نویسندگان UX  واقعا چه می کنند؟

• کار با طراحان و توسعه دهندگان از مرحله اولیه تولید
• تحقیق در بازار هدف برای کسب توانایی صحبت به زبان کاربران
• طرح فرضیه ها و انجام تستهای A / B
• کار با تیم های بازاریابی و تولید محتوا برای ایجاد راهنمای سبک شرکت
• نوشتن کپی عالی

نتیجه کار یک نویسنده UX میکروکپی است. این متن کوچک در رابط کاربری به کاربران کمک می کند تا کارهای مطلوب را انجام دهند. میکروکپی می تواند شامل موارد زیر باشد:

و موارد بیشتری که تعریف انواع آن غیرممکن است ، زیرا برای هر سایتی منحصر به فرد هستند.
این مثالی از میکروکپی عالی شرکت پیکسار برای صفحه ی ۴۰۴ است:

صفحه ۴۰۴ بدترین چیزی است که می تواند هنگام مرور در وب سایت شما برای کاربر اتفاق بیفتد. پیدا نکردن صفحه ی مورد نظر تجربه ی تلخی است که پیکسار آن را به یک تجربه ی زیبا تبدیل کرده است.

اولین قدم های شما به عنوان نویسنده UX

برای تبدیل شدن به یک نویسنده UX ، باید اصول اولیه طراحی UX و قابلیت استفاده، فریمها و رابط های کاربری را بشناسید. یادگیری اصول روانشناسی رفتاری و تصمیم گیری نیز بسیار عالی است.

چرا باید طراحی را یاد بگیرید وقتی می خواهید بنویسید؟

نوشتار شما بخشی از فرایند طراحی است. اگر در مورد قابلیت استفاده اطلاعاتی نداشته باشید ، نمی توانید سفری ایجاد کنید که برای کاربران گیج کننده نباشد. اگر نتوانید از نرم افزار نمونه سازی مانند Sketch استفاده کنید، نمی توانید در کنار طراحان کار کنید.
به یاد داشته باشید، نویسندگان UX بر روی احساسات کاربران تمرکز می کنند و کار اصلی آنها این است که اطمینان حاصل کنید که همه چیز در یک رابط کاربری روشن و آموزنده است و باعث نمی شود کاربران عبارت «چگونه …؟» را گوگل کنند. و این به همدلی و دانش زیادی در مورد رفتار کاربر نیاز دارد.
نوشتن یک نسخه عالی به طور معمول شامل تحقیقات و آزمایش های زیادی است. برای درک نحوه رفتار کاربران در وب سایت یا یک نرم افزار، باید به سؤالات زیر پاسخ دهید:

کاربران پیش زمینه کاربر سفر کاربر
چه می دانند؟ کجا هستند؟ چطور به اینجا رسیده اند؟
چه می خواهند؟ چه وسایلی استفاده می کنند؟ قبلا چه کار کرده اند؟
نقاط حساسشان کجاست؟ نقاط حساسشان کجاست؟ بعدا چه کار می توانند بکنند؟

هنگامی که به این سؤالات پاسخ داده اید، پیش بینی اینکه کاربران می خواهند، چه چیزی را بدست می آورند و چگونه می توان به آنها کمک کرد آسان تر خواهد بود.

منابع مفید

technical writing guide
Harvard Business Review
The Center for Plain Language
great intro to conversational interfaces
article about where conversational interfaces are headed
best practices for conversational interfaces

اگر جالب بود به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید