همه دروغ میگویند

همه دروغ می گویند

شاید همین که خیالمان راحت شود که فقط ما نیستیم که در پرکردن پرسشنامه ها و نظرسنجی ها ملاحظاتی داریم و همه چیز را روراست نمی گوییم، این کتاب کار خودش را کرده باشد.
اما مثالهای بامزه تری وجود دارد که ثابت می کند آدمها چقدر به همدیگر دروغ می گویند و چقدر با گوگل صادقند!
بله. کاملا درست است! گوگل از جستجوی کاربران اطلاعاتی را دارد که میشود با تحلیل آنها به رازهایی پی برد که شاید خودمان هم باورش نکنیم. اما این خود ما هستیم که در خلوت خود به گوگل اعتماد کرده و خیلی چیزها را با او مطرح می کنیم. در واقع ما به همه دروغ می گوییم بجز گوگل.
مثلا نویسنده می‌گوید که تصورش این بوده که مردم آمریکای امروز مردم نگاه برابری به دختران و پسران خود دارند. ولی داده‌های جست‌وجوی گوگل نمایان‌گر شرایطی متفاوت است.
جست‌وجوهایی که با عبارت «آیا پسرم….» شروع می‌شود با این عبارات ادامه می‌باید که «آیا پسرم نابغه است؟» «آیا پسرم نظرکرده است؟» اما جست‌وجوهای مشابه درباره‌ی فرزندان دختر بیش‌تر با عباراتی مانند «آیا دخترم اضافه‌وزن دارد؟» «آیا دخترم زشت است؟» انجام می‌شود. یعنی احتمالا برخلاف نظرسنجی‌ها، وقتی والدین با گوگل تنها می شوند، برای پسرهای خود به‌خاطر توانایی‌های فکری‌شان هیجان‌زده‌اند و برای دخترها به دلیل کاستی‌های فیزیکی نگران هستند. و جالب اینجاست که حتی ممکن است خودشان هم ی خبر باشند.
یا مثلا اگر نیمه شب با درد و سوزش معده بیدار شوید ممکن است درباره درد چیزی به مادر و یا همسرتان نگویید ولی به احتمال زیاد از گوگل می پرسید که چنین دردی نشانه چیست؟
حال با استفاده از تحلیل بیگ دیتا می توان بررسی کرد کسانی که امروز سرطال معده را گوگل می کنند، شش ماه قبل چه چیزی از گوگل می پرسیدند. حتی شاید روزی بتوانیم افرادی که در معرض سرطان معده هستند را زودتر شناسایی کنیم و شانس درمانشان را افزایش دهیم.
نویسنده ی کتاب که قبلا خودش در گوگل دانشمند تحلیل داده بوده، معتقد است که تنها گردآوری اطلاعات مهم نیست، بلکه باید بر اساس آنها الگوهایی استخراج کرد که در پیش بینی آینده به ما کمک کند.
مثلا ممکن است جستجوهای کاربران در مورد بیماریهای مختلف و تحلیل آنها به جایی برسد که نظام سلامت را تغییر دهد.
اما واقعیت تلخی که در این میان وجود دارد اینست که فکر می کنیم اگر مستقیماً نظر مردم را بپرسیم، نتیجه مثبت‌تر و بهتر از واقعیت است، در حالی که یافته‌های نویسنده درباره‌ی نژادپرستی، کودک‌آزاری، سقط جنین‌های خانگی و موارد مشابه تاریک و تلخ است و کتاب «همه دروغ می‌گویند» از لحاظ آشکار کردن این واقعیت ناراحت‌کننده است.

دیدگاهتان را بنویسید