اهمیت ایجاد بک لینک در رتبه بندی سایت چیست ؟

اهمیت ایجاد بک لینک

در سال های گذشته الگوریتم های گوگل همچنان در حال تغییر هستند. با این وجود ، یکی از عواملی که همیشه مورد توجه قرار گرفته است. همینطور به طور مداوم برای ارتقاء رتبه موتورهای جستجو در سایت تطبیق داده می شود ، بک لینک است. دراین مقاله به تعریف بک لینک و اهمیت ایجاد بک لینک دررتبه بندی سایت ها می پردازیم .

بک لینک چیست ؟

بک لینک، ایجاد پیوندی در سایت شخص دیگری است که خواننده را به سمت سایت شما هدایت می کند . درواقع بک لینک هنگامی ایجاد می شود که یک سایت به سایت دیگر لینک می شود . پیوندهای پشتیبان یاپیوندهای ورودی نیز نامیده می شوند . می توان آن ها را به عنوان توصیه ی متخصص در نظرگرفت . اگر یک وبلاگ نویس یا شخص دیگری از صنعت شما افرادی را به صفحه شما ارجاع دهد . آنها باید فکر کنند که سایت شما بسیار عالی است . لینک بیلدینگ عمل ایجاد پیوندهای یک طرفه به یک سایت با هدف بهبود  برای موتورهای جستجو است.

چرا بک لینک ها برای سئو اهمیت دارند؟

تا اینجا درمورد تعریف بک لینک گفتیم . درادامه به اهمیت بک لینک برای سئو می پردازیم. ایجاد بک لینک یکی از بخشهای ضروری سئو است . اگر سایت خود را با سایت های معتبر پیوند دهید . می توانید به راحتی سایت خود را در سطح بالا قرار می دهید . در واقع ، تعداد بک لینک ها مهم است. اما اگر از سایت های شناخته شده بک لینک دریافت کنید. به راحتی می توانید در صفحات نتایج موتور جستجو رتبه برتر را کسب کنید .

بک لینک ها مخصوصاً برای سئو ارزشمند هستند . زیرا نشان دهنده “رای اعتماد” از یک سایت به سایت دیگر هستند . در اصل ، بک لینک به سایت شما سیگنالی برای موتورهای جستجو است. به این معنا که دیگران محتوای شما راتأیید می کنند . اگر بسیاری از سایت ها به یک صفحه سایت شما پیوند داشته باشند . موتورهای جستجو می توانند نتیجه بگیرند سایت ارزش پیوند دادن به محتوا را دارد . بنابراین ارزش آن را دارد که در SERP ظاهر شود . پس کسب این پیوندها می تواند تأثیر مثبتی در رتبه بندی سایت داشته باشد . از اهمیت بک لینک در سئو غافل نشوید.

بک لینک چیست

PageRank چیست؟

در سال ۱۹۹۶ ، لری پیج و سرگئی برین ایده PageRank را دادند . یک سیستم سلسله مراتبی که برای ارزیابی بهترین منابع در اینترنت از نظر مشخصات پیوند طراحی شده است . به عبارت دیگر ، اگر A دارای ۱۰ پیوند بیشتر از B باشد . هنگام رتبه بندی بالاتر از سایت B قرار می گیرد .  PageRank یکی از مهمترین عوامل رتبه بندی موتورهای جستجو در الگوریتم گوگل است . تعداد پیوندهای برگشتی به سایت یکی از مهمترین عوامل رتبه بندی است .

با این وجود ، به لطف به روزرسانی هایی مانند Google Penguin  اکنون  گوگل روی کیفیت پیوند (نه فقط تعداد پیوند) تمرکز کرده است. گوگل به طور متوسط ۵۰ درصد از کل ترافیک آنلاین خود را به سایت ارائه می دهد. امروزه تعداد پیوندهایی که یک سایت دارد ، اهمیت زیادی دارد. (تا اواخر سال ۲۰۱۶ ، این  مهم ترین عامل رتبه بندی بود که بیشترین ارتباط را با رتبه بندی جستجو داشت). اما کیفیت پیوند دادن به سایت ها بسیار بیشتر از کمیت آن اهمیت دارد. بک لینک باعث اعتماد کاربران به محتوای سایت می شود.برای مثال :

یک پیوند از یک  سایت برتر مانند نیویورک تایمز ارزش بیشتری از پیوند ۵۰ وبلاگ دارد که هرگز در مورد آنها نشنیده اید.

انواع بک لینک

بک لینک داخلی : پیوندی از قسمتی از وب سایت شما به قسمتی دیگر.

بک لینک ورودی : پیوندی از یک وب سایت به صفحه ای در وب سایت شما .

بک لینک خارجی : پیوند ازسایت شما به صفحه ای در سایت دیگر .

بک لینک لنگردرمتن : پیوندی در یک صفحه به بخش دیگری از آن صفحه .

تفاوت لینک های Dofollow و Nofollow  چیست؟

*پیوند dofollow پیوندی است که با انتقال سایت مبدا به سایت مقصد ، به سئو کمک می کند.  این لینک هارا ربات های گوگل پیدا می کنند. دستیابی به پیوندهای dofollow به بهبود اعتبار دامنه سایت یا رتبه دامنه کمک می کند. این بطور غیرمستقیم به بهبود رتبه گرفتن کلمات کلیدی کمک می کند.

به طور پیش فرض ، پیوندها dofollow هستند . بنابراین هنگام پیوند به یک سایت نیازی به rel = ”dofollow” نیست.

چگونه تشخیص دهیم که پیوند Dofollow است؟

برای بررسی اینکه آیا پیوندی dofollow یا nofollow است . می توانید پیوند را در مرورگر بازرسی کرده و کد HTML را بررسی کنید.برای انجام این کار ، روی پیوند موجود در مرورگر راست کلیک کنید. “Inspect” را انتخاب کنید. این کد HTML مربوط به آن پیوند را نشان می دهد. اگر rel = ”nofollow” را مشاهده کردید ، پیوند یک پیوند nofollow است. اگر rel = ”nofollow” را نمی بینید . پس پیوند یک پیوند dofollow است.

*پیوند nofollow پیوندی است که به  سایتی که به آن پیوند دارد اعتبار نمی دهد. این پیوندها به سئو کمکی نمی کنند. برای ایجاد پیوند nofollow ، هنگام پیوند به یک سایت rel = ”nofollow” را به کد اضافه کنید.

لینکهای نوفالو و فالو

 

چه زمانی باید از Nofollow Backlink استفاده کرد؟

وقتی نمی خواهید سایت پیوندی را به وب سایت پیوند دهید . باید از یک بک لینک نوفالو استفاده کنید. به عنوان مثال ، بک لینک های nofollow اولین بار توسط موتورهای جستجو در سال ۲۰۰۵ هنگامی که هرزنامه نظرات تبدیل به یک مشکل شد ، شناخته شدند. مدیران وب سایت ها می توانند پیوندهایی را در قسمت نظرات بدون پیگیری ایجاد کنند . سایر مواردی که ممکن است بخواهید از پیوند nofollow استفاده کنید: پیوندهای حمایت شونده ، پیوندهای ایجاد شده توسط کاربر، پروفایل کاربر و…  هستند. لینک های نوفالو توسط ربات های گوگل شناخته نمی شود .

به دست آوردن پیوندهای nofollow چیز بدی نیست. اگرچه شما از مزایای SEO کامل یک پیوند dofollow برخوردار نیستید . اما پیوندهای nofollow می توانند باعث ایجاد ترافیک ارگانیک برای سایت شما  شوند.

بهترین راه برای دریافت بک لینک چیست؟

موثرترین راه ایجاد لینک ، با نوشتن محتوای با کیفیت شروع می شود . محتوای باکیفیت ، هنگامی که با افراد مناسب به اشتراک گذاشته می شود . پست های مفید وبلاگ شروع به کسب بک لینک می کنند . همچنین باعث می شود در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERPs) رتبه بالاتر ی پیدا کنند .گفته می شود  بهترین راه برای شروع این رشد، ایجاد پیوند فعال است.

روش ایجاد بک لینک

تکنیک های ایجاد بک لینک

به دست آوردن یا ایجاد بک لینک‌ها ، بخشی از سئو خارجی است و فرآیند کسب این بک لینک‌ها به نام link building یا لینک سازی شناخته می شود. روش های دریافت بک لینک برای سایت به شرح زیر است:

 • خرید بک لینک متنی یا بنر
 • خرید رپورتاژ آگهی در رسانه های مرتبط
 • فعالیت در شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک و توئیتر و …
 • ساخت پروفایل در سایت و فروم های معتبر
 • کامنت گذاری در سایت های مرتبط ( معمولا نوفالو هستند)

روش های  بهبود دریافت بک لینک در ۲۰۲۱

ارتباط هدفمندبرقرار کنید

پس از انتشار مقاله ۳-۴ عبارتی که مقاله شما را توصیف می کند پیدا کنید. آن عبارات را در گوگل جستجو کنید. با نویسندگان مقالات برتر که در نتایج جستجو ظاهر می شوند ، گفتگو کنید.

مقاله آنها را تشویق کنید. پیشنهاداتی را برای مواردی که باید اضافه کنید ارائه دهید. آنها را از محتوای قدیمی/نادرست مطلع کنید . در طول گفتگو ، مقاله خود را با آنها به اشتراک بگذارید .

بک لینک های رقبای خود را بررسی کنید

برای  بررسی ابتدا در Ahrefs ثبت نام کنید. لیستی از صفحات وب را که به ۵ رقبای بزرگ شما پیوند دارند . بارگیری کنید . آن بک لینک ها را تحلیل کنید . به طور کلی ، شما وقتی می خواهید پیوندهایی را از سایتهای معتبر دریافت کنید. یک URL را در Ahrefs قرار می دهید و “URLRating” آن را بررسی می کنید. سپس ارتبا طی با مدیران سایت ها بر قرار می کنید. از این طریق اگر محتوای شما خوب  باشد، می توانید بک لینک دریا فت کنید.

صفحات منابع را جستجو کنید

جستجوی آنلاین برای مشاغل محلی که دارای صفحه منابع هستند. از آن سایت ها بپرسید که آیا آنها قصد دارند سایت شما را به صفحه اضافه کنند یا خیر. این موارد درگوگل جستجو کنید. آنچه خواهید یافت کسب و کارهایی در منطقه شما هستند که دارای صفحه منابع هستند.

با مالکان تماس بگیرید . بپرسید آیا از آنجا که شما در یک منطقه هستید ، سایت شما را به صفحه منابع خود اضافه می کنند یا خیر.

پیوندهای بهتری با Moz Pro ایجاد کنید

این ابراز راهی برای بدست اوردن پیوندهای بهتر است. با آزمایش رایگان ۳۰ روزه Moz Pro ، تحقیقات خود را بهبود ببخشید . هم چنین پیوندهای استراتژیک ایجاد کنید.

پیوندهای خروجی خود را بررسی کنید

اگر پیوندهای خارجی دارید ، باید مطمئن شوید که هنوز کار می کنند . اگر یک بازدیدکننده یک پیوند بک لینک سایت شما را دنبال کند . سپس متوجه شود که پیوندهای خارجی موجود در آن معتبر نیست . به اعتبار شما آسیب جدی می رساند. ابزارهای سئو مانند Screaming Frog SEO Spider و Siteliner می توانند به شما کمک کنند . این ابزار ها پیوندهای شکسته را بدون نیاز به کلیک بر روی هر یک از آنها پیدا می کنند .

پیوندهای شکسته را حذف کنید

Screaming Frog همچنین می تواند به شما در شناسایی و خلاص شدن از شر لینک های شکسته ، که به صورت ۴۰۴ صفحه ظاهر می شوند ، کمک کند. (کد خطا ۴۰۴ نشان می دهد که صفحه ای وجود ندارد.) برخورد با این صفحه خطا باعث می شود که کاربران از سایت شما خارج شوند . بنابراین به نفع شماست که این پیوندها را صرف نظر از اینکه به داخل یا خارج هدایت شده اند ، حذف کنید.

تجربه بارگذاری صفحه را بهبود ببخشید

خواننده ای که بک لینک را دنبال می کند ، برای بارگذاری صفحه شما منتظر نمی ماند . اگر زمان زیادی طول بکشد ، آنها روی دکمه برگشت کلیک می کنند . همین امر در مورد صفحات تلفن همراه که بهینه نشده اند نیز صادق است . اگر صفحه شما بر روی دستگاه به درستی نمایش داده نشود ، احتمالاً آنها خارج می شوند .

بک لینک  را در محل  مناسب بگذارید

محل قرار گیری بک لینک در سایت اهمیت دارد. ممکن است لینک شما در محتوای مقاله، سایدبار و یا فوتر قرار گرفته باشد . لینک هایی که در محتوای صفحه هستند ارزش بیشتری  دارند.

اعتبار صفحه و دامنه را بررسی کنید

گوگل از الگوریتم هایی برای تعیین اعتبار وب سایت استفاده می کند. این شرکت جزئیات الگوریتم – معروف به PageRank – را منتشر می کرد . اما چند سال پیش این کار را متوقف کرد . استفاده از یک ابزاری مانند Ahrefs کار را بسیار آسان می کند. بااین ابزار می توانید اعتبار صفحه و دامنه را چک کنید.

پیوند با کیفیت ایجاد کنید

سایت ها می توانند با جعل نظرات ، رتبه بندی ها وانمود کنند که معتبر هستند . اما کیفیت کلی دامنه حقیقت را به شما  نشان می دهد.

یک سایت می تواند اعتبار جعلی داشته باشد ، اما نمی تواند رتبه بندی کلمات کلیدی ارگانیک و جستجوی ارگانیک را جعل کند. اگر به ابزار  Ahrefs بروید .هم چنین دامنه ای  را که بک لینک بالقوه شما از آن استفاده می کند ، تجزیه و تحلیل کنید . می توانید تشخیص دهید که از نظر کلمات کلیدی  متعدد و افزایش ترافیک رتبه خوبی دارد یا خیر. سایتهای دستکاری شده در بالای آن لیست قرار نخواهند گرفت.

استانداردهای تحریریه رارعایت کنید

با بک لینک از سایتی که در مورد بک لینک هایی که ارائه می دهد انتخابی کار می کند . اعتبار بیشتری دریافت خواهید کرد . اگر بک لینک شما  از سایتی تهیه شود که مانند آب نبات پیوند ها را ارائه می دهد ، هیچ کس تحت تأثیر قرار نمی گیرد . به دنبال سایت هایی باشید که دارای استاندارد های تحریری واقعی هستند. زمان بیشتری طول می کشد و ممکن است شما بلافاصله پذیرفته نشوید . اما ارزش آن را دارد که این تاییدیه را دریافت کنید.

به وضعیت نمایه سازی  توجه کنید

خود را از گرفتن بک لینک از هر سایتی که ایندکس نشده است ، خسته نکنید . اگر سایتی در فهرست نباشد ، هرگز در جستجوی ارگانیک نمایش داده نمی شود .

بک لینک بهبود

انواع مختلف بک لینک که سئو شما را تقویت می کند

پیوندهای وبلاگ نویسی مهمان

وبلاگ نویسی مهمان یکی از پرطرفدارترین و آسان ترین روش ها برای دریافت بک لینک است . هر زمان که وبلاگی را به سایت دیگری با کیفیت بالا ارسال می کنید ، این فرصت را خواهید داشت که یک پیوند پشتیبان سرمقاله به محتوای خود اضافه کنید . با ارسال محتوای عالی در یک سایت با کیفیت دیگر ، می توانید به راحتی از طریق سایر نشریات تأثیرگذار اعتبار و اعتماد ایجاد کنید.

بک لینک های تحریریه

بک لینک سرمقاله نوع دیگری از بک لینک است . به شما کمک می کند بازدیدکنندگان بیشتری را به محتوای سایت خود جذب کنید . این هنگامی است که برخی سایت های معتبر می خواهند به محتوای با کیفیت شما پیوند دهند . هدف اصلی دریافت این پیوند ، پشتیبانی از کار آنها و به اشتراک گذاری اطلاعات مفید با مردم است.اگر می خواهید بک لینک های سر مقاله دریافت کنید . توسعه  محتوای با کیفیت  و قابل اشتراک گذاری را شروع کنید.

بک لینک های تاییدی(قدردانی)

بک لینک دیگر که می تواند به شما در افزایش نام تجاری سایت شما کمک کند. بک لینک های تاییدیه است. این نوع بک لینک بیشتر زمانی منتشر می شود که نام تجاری شما حامی رویدادی در صنعت باشد .برای دریافت این نوع بک لینک خاص ، می توانید بیشترین استفاده را از چکرز بک لینک کنید . این ابزار سایت هایی را که رقبایتان از  آن ها بک لینک دریافت می کنند ، شناسایی می کند . با  تجزیه و تحلیل دقیق به شما کمک می کند .

بک لینک ابزار رایگان

می توانید از حداکثر ابزارهای رایگان برای پیوند دادن سایت های با کیفیت به سایت خود استفاده کنید . این ابزارها همچنین به شما امکان می دهند یک CTA جذاب اضافه کنید . این کار باعث آگاهی بیشتر در مورد وب سایت شما می شود.

بک لینک های نشانگر

بک لینک نشانگر یکی دیگر از تکنیک های هوشمندانه است . با استفاده از آن می توانید بک لینک با کیفیت بالا کسب کنید . نشان در اصل جایزه ای است که توسط سایت های دیگر ایجاد یا اهدا می شود . به عنوان نماد وضعیت شناخته می شود . اگر به وب سایت هایی که دارای نشان هستند پیوند دهید . احتمال بیشتری وجود دارد که مردم به  سایت شما اعتماد کنند.

بک لینک نظرات

هر زمان که یک نظر به یک پست وبلاگ خاص اضافه می کنید . می توانید نظری را که شامل پیوند است ارسال کنید . اگرنظرات خود را در مورد محتوای با کیفیت ارسال کنید . به راحتی می توانید بازدید سایت خود را  افزایش دهید.

اگر این روش را انتخاب کردید ، مطمئن شوید که در انجام آن زیاده روی نکنید . سعی کنید فقط در مورد آن وبلاگ هایی که دارای کیفیت بالا و مربوط به صنعت شما هستند نظر دهید .

پیوندهای بیانیه مطبوعاتی

آخرین و مهمترین استراتژی که به شما در دریافت بک لینک های قدرتمند کمک می کند  انتشار بیانیه مطبوعاتی است . اخذ بک لینک از بیانیه های مطبوعاتی به عنوان پایه ای برای تاکتیک های بازاریابی و انتشار مطبوعات است . می توانید از پیوندهای مطبوعاتی برای دریافت  پیوند از رسانه ها به سایت خود استفاده کنید .

محتواهای خاص برای دریافت بک لینک بهتر

انتشار محتوا هیچ پیوندی برای شما ایجاد نمی کند . همانطور که پیداست ، انواع خاصی از محتوا برای ایجاد لینک بهترین کار را می کنند .در اینجا چند نوع محتوا وجود دارد که بیشترین پیوند را ایجاد می کنند:

 دارایی های بصری

 • تصاویر
 • نمودارها
 • اینفوگرافیک
 • نمودارها

پیوند دادن به تصاویر بسیار آسان است . به عنوان مثال ، هنگامی که یک نمودار را در سایت خود منتشر می کنید ، هر زمان که شخصی آن نمودار را در سایت خود به اشتراک بگذارد ، پیوند دریافت می کنید.

لیست پست ها

فهرستی از راهنمایی ها ، تکنیک ها ، دلایل است . در واقع ، هنگامی که BuzzSumo  میلیونها مقاله را تجزیه و تحلیل کرد . آنها متوجه شدند که پست لیست بیشتر از سایر قالب های محتوا بک لینک ایجاد می کند .

داده های اصلی

محتوایی هایی که تحقیقات اصلی را نشان می دهند . آمار و داده ها بسیار پیوند پذیر هستند . وقتی شخصی اطلاعات شما را نقل می کند ، به شما پیوند می دهد . این پیوندها به سرعت جمع می شوند . به شما رتبه می دهند.

روش های نامناسب ایجاد بک لینک در سایت کدام است؟

برخی از لینک ها ترافیک چندانی برای شما ایجاد نمی کنند . در واقع مضر هستند . گوگل سایت هایی را که بک لینک  را از طریق خرید پیوند  و… باعث ارتقا مصنوعی رتبه می شوند . مجازات می کند . به همین دلیل تجزیه و تحلیل پیوند ها نیز بسیار مهم است. دراین زمینه بهتراست ازموارد زیربپرهیزید .

 • پیوندسازی خودکار
 • نظرات خریداری شده
 • سایت های نامربوط
 • خرید شبکه‌های تبادل بک لینک

جمع بندی

ایجاد یک استراتژی بک لینک بهتر در رتبه بندی سایت در جستجوهای برتر گوگل حیاتی است . اما همیشه به یاد داشته باشید ، این فقط در مورد تعداد بک لینک ها نیست . بلکه کیفیت پیوندها یکی دیگر از عوامل اصلی است . این به شما کمک می کند سایت خود را به سطح بالاتری برسانید. اهمیت ایجاد بک لینک را دست کم نگیرید.

اگر جالب بود به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید