دسته‌ها
مقالات سئو

کتاب کوچک الگوریتمهای گوگل

دسته‌ها
مقالات سئو

افزایش سرعت سایت، روشها و ابزارها

دسته‌ها
مجله

آیا افزایش نرخ کلیک می تواند رتبه را ارتقا دهد؟

این روزها پس از چهار سال دوری از سئو دوباره به این عرصه ی جذاب برگشته ام و امروز با شرکت در کندوی هفدهم با این سوال مواجه شدم که اگر به روشی بتوانیم نرخ کلیک را افزایش دهیم، آیا رتبه ی سایت بهبود می یابد یا خیر؟
در ابتدا آمارها و گزارشهای جالبی از افراد سرشناس در حوزه ی سئو ارائه شد که برخی موافق این تغییر بودند و برخی مخالف و البته تعداد نظرات موافق به مراتب بیشتر بود، همچنانکه بیش از نود درصد شرکت کنندگان کندو هم نظر موافق داشتند.
و این به نظر کاملا طبیعی است.
با توجه به اینکه نرخ کلیک در واقع درصدی از کاربران است که در نتایج جستجو بر روی لینکی از سایت کلیک می کنند، اگر به طریقی بتوان این تعداد کلیک را افزایش داد، باید بتوان جایگاه بهتری را از آن خود کرد.
به این دلیل واضح که گوگل ترجیح می دهد نتایجی را به کاربرانش نشان دهد که برای آنها جذابتر باشد، پس اگر این جذابیت به نحوی فراهم شود، بدیهی است که گوگل قدر این جذابیت را دانسته و سایت را به جایگاه بهتری منتقل می کند.

آیا سیستم هوش مصنوعی گوگل را می توان دور زد؟

در اینجا نکته مهمی جای بحث دارد. از آنجاییکه گوگل از سیستم های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین استفاده می کند، در صورتی که کلیک روی سایتی در نتایج گوگل یکباره افزایش یابد، تعادل یادگیری بهم خورده و در بلند مدت بر روی الگوریتمش تاثیر خواهد گذاشت. اما این به شرطی است که بر هم خوردن تعادل پیوسته باشد و نه اینکه سایتی بطور ضربه ای در یک هفته CTR بالایی را تجربه کند و دوباره به روال سابق برگردد که در این صورت حتی سایت ممکن است مستعد جریمه شدن هم بشود.
اما نکته ای که احیانا نظرات مخالف را به سمت خود جلب می کند این است که سئوکارها تمام انرژی خود را فقط بر روی افزایش نرخ کلیک نمی گذارند. در واقع ممکن است در یک آزمون یک هفته ای تنها بر روی CTR تمرکز شود، اما در بلند مدت ناچاریم فاکتورهای مختلف را بهبود دهیم و به همین دلیل اثر این فاکتور به تنهایی قابل اندازه گیری نیست. پس نمی توان به صورت صفر یا یک آن را بررسی کرد، چرا که مجموعه ای از فاکتورها در این مساله دخیل هستند.
جدای از این، سایتی که توانسته نرخ کلیک را بالا ببرد، حتما راههای مختلفی را برای جذب کلیک بکارگرفته و جدا کردن تنها این فاکتور برای بررسی وضعیت، نتیجه ی قابل اتکایی نخواهد داد.

نتیجه گیری

اگر بتوان کاربر را به طریقی راضی کرد که بر روی نتیجه ای از SERP کلیک کند، گوگل این قابلیت را نادیده نگرفته و به ارتقای رتبه اش فکر خواهد کرد. مگر اینکه این افزایش به طریقی غیر ارگانیک یا مشکوک حاصل شده باشد.

دسته‌ها
مقالات سئو

۱۱ راهکار برای عنوان نویسی در تولید محتوا

حتما شما هم موافقید که تا عنوان یک نوشته بقدر کافی جذاب نباشد، علاقه ای به خواندن آن وجود نخواهد داشت. در واقع ضریب توجه افراد به عنوان محتوا پنج برابر خود محتوا است. پس انتخاب عنوان مناسب و جذاب می تواند یکی از برگهای برنده در تولید محتوا باشد.
در اینجا چند گام ساده ولی مهم را آورده ایم که می تواند در تولید عنوان مناسب راهگشا باشد.

1.  بر روی سوال مشتری تمرکز کنید

اگر بتوانید به خوبی به سوال مشتری پاسخ دهید و او را با یک عنوان خوب تشویق به خواندن کنید، تا حد زیادی به هدف خود نزدیک شده اید و لازم نیست بطور مستقیم بر روی فروش تاکید کنید.

2. یک جدول از عناوین موفق و جذاب تهیه کنید

عنوانهایی که جذبتان می کند را انتخاب کرده و در جدولی نگه دارید. این جدول بیشتر زمانهایی بدرد می خورد که عنوان جذابی به ذهنتان نمی رسد و می توانید از عنوانهای موفقی که ذخیره کرده اید ایده بگیرید.

3.  از اعداد استفاده کنید

بررسی های فنی و روانشناسی نشان می دهد که مغز انسان به عددها واکنش بیشتری نشان می دهد و بکار بردن اعداد در تیتر مطالب گاهی بیش از بیست درصد نرخ کلیک را بالا برده است. حتما شما هم با این موضوع برخورد کرده اید که در صفحه ی نتایج جستجوی گوگل، چشم ها معمولا به سمت اعداد سو می گیرند.

ترفند: اگر در نام محتوا از تاریخ استفاده می کنید، آن را در آدرس مقاله نیاورید. چرا که اگر بخواهید محتوا را آپدیت کنید، ممکن است آن تاریخ دیگر در مورد محتوای جدید صدق نکند.

4.  از صفات تفضیلی استفاده کنید

باز هم تحقیقات نشان داده که بکار بردن عبارت “ترین” می تواند به جذاب تر شدن متن کمک کند. عباراتی مثل سریع ترین، داغ ترین، پربازدیدترین و … حس خوبی در مخاطب ایجاد کرده و او را تشویق به خواندن مطلب می کنند.

5. عبارات منفی به کار ببرید

واژه های منفی هم مانند صفات مثبت شانس خوبی برای کلیک شدن دارند چرا که حس ترس یا جاماندن را القا می کنند و کاربر را وادار به خواندن می کنند.
واژه هایی مثل بدترین، خطرناک ترین، هرگز و … و یا فعلهای منفی می توانند در نهایت نتایج مثبتی را حاصل کنند.

6.  طوفان فکری راه بیندازید

معمولا در این جلسات ایده های ناب و جالبی پیدا می شود که فکرش را هم نمی توانید بکنید.

7. از عبارات پرسشی چطور؟، چرا؟، کجا؟ و … استفاده کنید.

البته فراموش نکنید که پاسخ سؤالات را به طور دقیق توضیح دهید تا کاربر از اینکه صفحه ی شما را کلیک کرده، پشیمان نشود.

8.  از یک ترفند خاص یا راز صحبت کنید.

ضمن اینکه ترفندی را در متن به کاربر آموزش می دهید، آن را در عنوان هم بکار ببرید تا کاربر تشویق شود که روی مطلب کلیک کند.

9.  بهبود عنوان مطلب بعد از انتشار

پس از انتشار یک مطلب، هنوز هم می توانید آنرا تحلیل و بهینه سازی کنید. مثلا با مراجعه به ابزار گوگل آنالیتیک می توانید میزان استقبال از عبارت را بررسی کرده و در صورت نیاز آن را بهبود بخشید.

10.طول مناسب برای عنوان مقاله

عنوانهای خیلی کوتاه یا خیلی بلند چندان مورد توجه قرار نمی گیرند. چرا که عنوان کوتاه نمی تواند کاربر را قانع کند که مقاله ممکن است به دردش بخورد و عنوان طولانی هم معمولا کاربر را فراری کرده و یا او را سردرگم می کند.

ترفند: بهتر است عنوان مقاله بین 50 تا 60 کاراکتر باشد و طوری انتخاب شود که هم خوانا،‌قابل فهم و جذاب باشد، هم بتواند کلمات کلیدی را تا حد امکان پوشش دهد.

11. استفاده از call to action

سعی کنید با عناوینی مثل: دانلود، جستجو، خرید، اشتراک گذاری و … که بصورت امری می نویسید، کاربر را تشویق کنید که کاری انجام دهد.

جمع بندی

عنوان محتوا اولین چیزی است که کاربر با آن مواجه می شود و تصمیم می گیرد صفحه را ببندد و یا نوشته را بخواند. انتخاب عنوان مناسب نه به اندازه ی انتخاب نام فرزند! اما در جایگاه خود بسیار مهم است.

 

دسته‌ها
مقالات سئو

۲۸ روش برای پیدا کردن عبارت کلیدی مناسب سئو

وقتی عبارت کلیدی مهم وب ساییتان را در گوگل (یا موتورهای جستجوی دیگری مثل بینگ) تایپ می کنید، جایی که در صفحات سرچ گوگل به شما اختصاص می یابد، رتبه ی سایت شماست و واضح است که هر چقدر رتبه ی بهتری کسب کنید، کسب و کار موفق تری خواهید داشت.
گرفتن ترافیک از کلمات کلیدی یکی از بهترین پارامترهای افزایش ترافیک سایت و شاید اولین گام باشد، چرا که با کسب رتبه بر روی چند عبارت کلیدی مهم می توان به اهداف مهمتری مثل افزایش ترافیک و حتی فروش فکر کرد.

سختی کلمات کلیدی

ممکن است سایت شما با نام برندتان و یا عبارتی که رقابت زیادی روی آن وجود ندارد، در صفحه ی اول گوگل و یا یکی از دهمین جایگاه اول قرار داشته باشد. اما عباراتی هستند که رقابت و دعوای اول بودن بر سر آنهاست و اصطلاحا سختی آنها بیشتر است.
ابزارهای مختلفی وجود دارند که می توانید سختی کلمه کلیدی را توسط آنها اندازه گیری کنید. این ابزارها با پرداختن به شاخصهایی مانند اینکه رقابت بر سر آنها چقدر است؟ چه تعداد افرادی آنها را جستجو می کنند و یا چقدر برای آنها تبلیغ پولی انجام شده، می توانند نتایج خوبی را در اختیار شما قرار دهند.
در این زمینه لازم است ابتدا بر روی عبارات کمتر سخت تمرکز کنید و استراتژی بلند مدت خود را بر روی آنهایی قرار دهید که بدلیل مقاصد تجاری یا رقبای زیاد، کسب رتبه در آنها دشوار است.

ابزار های بررسی سختی کلمات کلیدی

اینها تنها تعداد محدودی از ابزارهای بررسی عبارات کلیدی هستند و البته مهمترین ابزاری که می توان اطلاعات بسیار خوبی از آن کسب کرد، سرچ کنسول گوگل است که توسط آن می توان در مورد کلمات کلیدی تصمیمات اصولی و دقیقی گرفت.

  • CanIRank
  • Moz
  • Google
  • MajesticSEO
  • SerpIQ
  • Keyword ranking increases

نکته عملی: بطور منظم (مثلا هفتگی) جایگاه وب سایت خود را بررسی کنید و اگر رتبه های شما دچار افت شدید شد، حتما با ابزارهایی مانند google webmaster و یا google analytics آن را بررسی نمایید.

 

28 روش برای پیدا کردن کلمات کلیدی

یافتن عبارات کلیدی برای یک کسب و کار اگر مهمترین بخش کار بهینه سازی وبسایت نباشد،‌ از جمله مهمترین آنها است. بنابراین تلاش برای پیدا کردن عبارات بهینه و دارای پتانسیل بالا می تواند در هزینه های زمانی و مالی تاثیر بسزایی داشته باشد.
تمام 28 روشی که در اینجا ارائه شده،‌ شاید در زبان فارسی کاربرد نداشته باشد و یا دسترسی به بعضی از آنها آسان نباشد. اما حتما تعداد زیادی از این روشها کمک کننده خواهند بود.

1. پیدا کردن کلمات کلیدی با Ahref
وارد سایت ahref.com شوید و در بخش site explorer دامنه ی مورد نظر را تایپ کنید.
برای یافتن کلمات کلیدی می توانید در ساید بار چپ، organic keywords را کلیک کرده و کلمات را بر اساس فیلترهای مختلف لیست کنید.

 

پیدا کردن کلمات کلیدی با Ahref

2. پیدا کردن کلمات کلیدی با Amazon
وارد سایت آمازون شوید و عبارت کلیدی مورد نظرتان را جستجو کنید.

پیدا کردن کلمات کلیدی با Amazon

متاسفانه برای عبارتهای فارسی نتایج زیادی بدست نمی آید. اما روی عبارتهای جنرال مرتبط با کسب و کارتان می توانید ایده های خوبی از نتایج انگلیسی بگیرید.

 

3. یافتن کلمات کلیدی با Answer the public

سایت هیجان انگیز answerthepublic.com در مورد هر چیزی که بپرسید، ایده های خوبی بصورت تصویری ارايه می دهد.

 

یافتن کلمات کلیدی با Answer the public

4. یافتن کلمات کلیدی با Blog Comments
سوالاتی که در کامنت پستها پرسیده می شوند اهمیت زیادی دارند. چون دقیقا مواردی است که به آنها پرداخته نشده و یا مبهم است.
از این سوالات می توانید ایده بگیرید و در مورد آنها محتوا تولید کنید.

5. یافتن عبارات کلیدی با Buzzsumo
با استفاده از سایت buzzsumo.com و جستجوی یک عبارت جنرال می توانید ایده های مختلفی را از مقالات پربازدید و مورد توجه بگیرید.

یافتن عبارات کلیدی با Buzzsumo

6. یافتن کلمات کلیدی با Content gap tool
با ورود به سایت Ahref،‌ در ساید بار چپ گزینه ای به نام content gap وجود دارد که می توان در آن مواردی را که در یک سایت رتبه دارد و جای آنها در سایت دیگر خالی است را پیدا کرد.
این ابزار برای تحلیل رقبا بسیار کابردی است.

یافتن کلمات کلیدی با Content gap tool

7. یافتن کلمات کلیدی با Facebook groups
تنها کافیست یک عبارت کلیدی را در فیس بوک جستجو کنید و به بخش گروهها وارد شوید.
جستجو در گروههای مختلف و بررسی سوالات کاربران، بخصوص مواردی که لایک و کامنت بیشتری دارند،‌ می تواند شامل ایده های خوبی باشد.

8. یافتن کلمات کلیدی با Feedly
در سایت feedly.com هم می توان با بررسی engagement های بالا، ایده های خوبی برای کلمات کلیدی با پتانسیل بالا پیدا کرد.

9. یافتن عبارات کلیدی در فروم ها
یک موضوع را همراه با عبارت فروم جستجو کنید. مثل : fitness+forum
از بین فرومهای نمایش داده شده یکی را انتخاب کنید و یکی از موضوعات را که در ستون replies بیشترین engagement را دارد را انتخاب کنید و ایده بگیرید.

10. یافتن عبارات کلیدی با kwplanner

با وارد کردن عبارت کلیدی، get ideas و سپس keyword ideas کمک می کند که ایده های خوبی در مورد عبارات کلیدی بدست آوریم.
همچنین در ساید بار سمت چپ امکانات خوبی برای فیلتر کردن بر اساس موقعیت مکانی (مثل یک شهر خاص) هم وجود دارد.

یافتن عبارات کلیدی با kwplanner

۱۱. یافتن عبارات کلیدی به کمک Google related searches
عباراتی که خود گوگل در پایین صفحه نمایش می دهد هم می تواند ایده هایی خوبی برای کلمات کلیدی باشند.
همچنین با نصب keyword everywhere extension هم اطلاعات بیشتری در کنار نتایج مرتبط نمایش داده می شود. مانند volume. که بر اساس آن می توان میزان علاقه مندی کاربران به عبارتهای مختلف را بررسی کرد.

۱۲. یافتن عبارات کلیدی به کمک Search console
در بخش search analysis می توان position ها را بررسی کرده و عبارتهایی که رتبه ی خوبی ندارند را پیدا کرد. همچنین کنسول گوگل این امکان را هم فراهم می کند که صفحات و بک لینکهای مرتبط را هم مشخص نموده و برای رسیدن به نتایج بهتر روی آنها کار کرد.

۱۳. یافتن عبارات کلیدی به کمک Google suggest
کافیست Google suggest را جستجو کرده و در باکس نمایش داده شده، عبارت کلیدی مورد نظرتان را تایپ کنید تا مجموعه ای از عبارات مرتبط به شما نمایش داده شود.
ضمن اینکه می توان آنها را بر اساس ترند بودن هم مرتب کرد.

۱۴. پیدا کردن کلمات کلیدی به کمک Google trends
trends.google.com

میزان محبوبیت عبارتهای مختلف را می توان بررسی کرد. ضمن اینکه امکان مقایسه ی آنها با هم نیز وجود دارد.
همچنین می توان آن را بر اساس زمان و مکان نیز فیلتر کرد.

۱۵. یافتن عبارات کلیدی به کمک LinkedIn groups

کافیست در لینکداین به بخش گروهها رفته و عبارت مورد نظر خود را جستجو کنید.
بعضی گروهها در لینکداین خوب کار می کنند و پستهایشان engagement بالایی دارد. پس عنوان این مقالات می تواند ایده های خوبی برای یافتن عبارات کلیدی باشد.

یافتن عبارات کلیدی به کمک LinkedIn groups

۱۶. یافتن عبارات کلیدی به کمک Long tail pro
این نرم افزار رایگان نیست ولی ارزش سرمایه گذاری دارد.
در آن می توان پروژه ی جدید تعریف کرد و لیستی از عبارتهای کلیدی مرتبط را به همراه میزان رقابت پذیری آنها بدست آورد.

یافتن عبارات کلیدی به کمک Long tail pro
۱۷. یافتن عبارات کلیدی به کمک Meta glossary
با جستجوی عبارت کلیدی مورد نظر در سایت metaglossary.com می توان عناوین جذاب در حوزه ی مختلف را که از سایتهای مختلف یکجا جمع شده اند، بررسی کرده و ایده گرفت.

 

یافتن عبارات کلیدی به کمک Meta glossary

۱۸. یافتن عبارتهای کلیدی به کمک Print books
یک کتاب خوب در حوزه ی کسب و کارتان پیدا کنید. فهرست آن را باز کنید و دنبال ایده های خوب بگردید.

یافتن عبارتهای کلیدی به کمک Print books

۱۹. یافتن عبارات کلیدی به کمک Quora
سایت quora.com هم مانند بسیاری ابزارهای دیگر، بر اساس نوع محتوای مورد نظر شما ایده های خوبی برای نوشتن مقالات بهتر می دهد.
با کمک این سایت می توان بخشهای با تعداد فالور بالا را الگو قرار داد.

۲۰. یافتن کلمات کلیدی با Reddit.com
ردیت جامعه ی بزرگی است که روزانه افراد زیادی به آن مراجعه کرده و در مورد موضوعات مختلف صحبت می کنند. پس خالی از لطف نیست که با توجه به کسب و کار خود و عبارتهای کلیدی مورد نظر،‌ وارد این جامعه شده و ببینید جایگاه حوزه ی مورد نظرتان کجاست و چه مواردی برای کاربران آم مهم است.

یافتن کلمات کلیدی با Reddit.com

۲۱. یافتن عبارات کلیدی توسط SemRush

در سایت semrush.com و در بخش organic research می توان کلمات کلیدی مرتبط با حوزه ی کاری را پیدا کرد.
ضمن اینکه در نسخه ی پولی آن فیلترها و امکانات خوب دیگری هم وجود دارد.

۲۲. یافتن عبارات کلیدی به کمک Site Search
در سایت Google Analytics به بخش behavior بروید. در این بخش اطلاعات مفیدی درباره ی رفتار کاربران قابل مشاهده است.
در زیر بخش site search و سپس search terms می توان متوجه شد که،
1. کاربران دنبال چه موادی هستند که در سایت پیدا نمی کنند.
2. سایت به گونه ی درستی ساختار بندی نشده که بتوان موارد مورد جستجو را به راحتی پیدا کرد.
بنابراین این بخش مواردی را نشان می دهد که باید راجع به آنها محتوا تولید کنید.

۲۳. پیدا کردن کلمات کلیدی به کمک Slideshares

در این سایت نیز می توانید از اسلایدهای منتشر شده، ایده های خوبی در مورد عبارات مورد نظر خود بگیرید.
اسلایدهای با view بالا الگوهای خوبی هستند.

پیدا کردن کلمات کلیدی به کمک Slideshares

۲۴. پیدا کردن کلمات کلیدی به کمک Soovle

این سایت عالی است!
تنها با تایپ کردن عبارت کلیدی مورد نظرتان، پیشنهادهای مختلفی را از موتورهای جستجوی مختلف دریافت کنید.

پیدا کردن کلمات کلیدی به کمک Soovle

۲۵. یافتن کلمات کلیدی با Storybase
با تایپ عبارت کلیدی در سایت storybase.com می توانید سوالات، عبارات مرتبط و اصطلاحات زیادی که در ارتباط با عبارات کلیدی مورد نظرتان هستند را پیدا کنید.

یافتن کلمات کلیدی با Storybase

۲۶. یافتن عبارات کلیدی به کمک Surveys
یک تمپلیت ساده در اکسل برای پروژه ی خود بسازید و در هر زمانی، هر چیزی که به ذهنتان می رسد را بپرسید و یادداشت کنید.
مثلا در مقابل امروز بنویسید، هر کاری می کنم،‌ فلان عبارت کلیدی به صفحه ی اول گوگل نمی آید. چه راههای دیگری وجود دارد؟
نظم بخشیدن به چنین فایلی می تواند راهگشای خوبی در طول پروژه باشد.

۲۷. جستجوی عبارات کلیدی در Ubersuggest
در سایت ubersuggest.io می توانید عبارت مورد نظرتان را جستجو کرده، ایده های سایت را به راحتی در بخش view as text کپی کنید و لیستی از کلمات کلیدی بسازید.

جستجوی عبارات کلیدی در Ubersuggest

۲۸. یافتن کلمات کلیدی با Udemy
udemy.com هم به ازای تایپ هر عبارت کلیدی، پیشنهادات مختلفی ارائه می کند.
می توانید لیستی از کلمات کلیدی را وارد کرده و از تایتل های با rating بالا ایده بگیرید.

یافتن کلمات کلیدی با Udemy

 

شما برای یافتن عبارات کلیدی از کدام روش استفاده می کنید؟

دسته‌ها
مقالات سئو

سئو تکنیکال چیست؟

دسته‌ها
ux رایتینگ

معماری اطلاعات: راهنمایی برای طراحی UX

سازماندهی و تقسیم محتوا به عنوان معماری اطلاعات شناخته می شود و از جنبه های مهم طراحی UX است. بدون مرتب سازی صحیح اطلاعات، بیشتر کاربران هنگام حرکت در وب سایت یا برنامه ها گم می شوند و نمی توانند ارزش مورد نظر را دریافت کنند.
برای اطمینان از ارائه محتوا به بهترین شکل ساختار یافته، تصمیم گرفتیم راهنمایی برای معماری اطلاعات ارائه کنیم.

معماری اطلاعات چیست؟

تعریف معماری اطلاعات به طرز شگفت آوری دشوار است. به این دلیل که در حالی که موضوعات دیگر مانند نوشتن محتوا را می توان به عنوان شغلی خاص- نویسنده – محدود کرد ، حوزه معماری اطلاعات در بسیاری از حرفه ها گسترده است. در حقیقت، هر کس که در توسعه محصول شرکت می کند ، به نوعی با روش های معماری اطلاعات سر و کار دارد.

معماری اطلاعات چیست؟
در وب سایتهایی که دسته بندی های محدود دارند، سازماندهی اطلاعات کار ساده ای است اما برای سایتهای بزرگی که به موضوعات مختلف می پردازند معماری اطلاعات اهمیت ویژه ای دارد.

آیا معماری اطلاعات همان UX است؟

ارتباط مستقیمی بین این دو وجود دارد، اما در حالی که UX شامل بسیاری از جنبه های معماری اطلاعات است، این دو دقیقاً یکسان نیستند.
UX بسیار گسترده تر است و چندین جنبه از تجربه کاربر را شامل می شود- از جمله اطمینان از رابط کاربری دلپذیر و پاسخگویی به نیازهای روانشناختی خاص کاربر. در مقابل ، معماری اطلاعات بیشتر روی اهداف کاربر متمرکز است.
هرچند، بدون معماری اطلاعات خوب هیچ تجربه کاربری منطقی و مؤثری وجود ندارد. در واقع معماری اطلاعات باید پایه ای محکم باشد که بتوان با آن تجربه کاربر را ایجاد کرد.
معماری همان چیزی است که استفاده از محصول را ممکن می کند. این در بازی های ویدیویی که در آن یک دنیای کاملاً جدید با مجموعه قوانین خاص خود وجود دارد، کاملا مشهود است.
در بازیها تمام اطلاعات هرگز به صورت یکجا ارائه نمی شوند بلکه در طول بازی پیشرفت می کنند. در ابتدا صحنه تنظیم شده و معمولاً شخصیت اصلی و کمی پس زمینه ارائه می شود و در هر مرحله المانهای جدیدی ظاهر می شود.
اینکه چگونه می توانیم مقدار مناسبی از اطلاعات را ارائه دهیم تا کاربر کنجکاو شده ولی گیج نشود، کار معماری اطلاعات است.

 

معماری اطلاعات در بازی

سیستم / ساختار اطلاعات

ساختار اطلاعات در نحوه ی شکل گیری محتوا مؤثر است. با علامت گذاری بین بخش های مختلف اطلاعات، سعی می شود چارچوبی به کاربر ارائه شود که به او کمک می کند تا تمام آن اتصالات را در بین تمام اطلاعاتی که یک محصول دارد درک کند.

ساختارهای سلسله مراتبی

ساختار سلسله مراتبیدر این ساختارها که به عنوان ساختارهای درختی هم شناخته می شوند، دسته های گسترده در زیر شاخه های بالا قرار ارد که کاربر می تواند از طریق آنها به سمت شاخه های پایین حرکت کند. این سلسله مراتب بصری برای انتقال اهمیت بخش های مختلف اطلاعات به خوبی کار می کند، زیرا آنها را در نردبان ارتباطی نمایش می دهد.

ساختارهای متوالی

 

ساختار متوالی

این شکل از معماری اطلاعات، محتوای شما را طوری سازمان می دهد تا مسیری مشخص را برای کاربر شما ایجاد کند. این بدان معناست که کاربر مجبور است مراحل خاصی را دنبال کند و فقط اطلاعاتی را که در آن لحظه به او ارائه می شود را بگیرد. این ساختار از این نظر خوب است که از ارائه ی گزینه های زیاد به کاربران جلوگیری می شود.

ساختارهای ماتریس

 

ساختار ماتریسی

این ساختار تا حدودی مغایر با ساختار متوالی است. در حالی که سازماندهی پی در پی با هدف دستیابی کاربر به مجموعه ای از مراحل مشخص شده ارائه می شود، ساختارهای ماتریس به کاربر امکان می دهد تا ابزارهای مورد نظر خود را برای پیمایش انتخاب کند. در این ساختار کاربر به تمام اطلاعات در قالب پیوندها و دکمه ها دسترسی پیدا کرده و به آنها اجازه تصمیم گیری می دهد.
می توان گفت ساختار ماتریس به کاربر امکان می دهد تا با ارائه کلیه جهت ها و ویژگی های ممکن، مسیر خاص خود را در محصول شما ایجاد کند.

سیستم های برچسب زدن
سیستم برچسب راهی برای انتقال اطلاعات زیادی با یک کلمه است. دلیل اصلی داشتن سیستم های برچسب این است که به کاربران کمک می کند تا بجای جستجوی مطالب در کل سایت به جستجوی بخشی از اطلاعات مورد نظرشان بپردازند.

سیستم های ناوبری
از نظر معماری اطلاعات ، سیستمهای ناوبری بیشتر به نحوه حرکت کاربر از طریق بخش هایی از محتوا یا اطلاعات می پردازند. به یاد داشته باشید که معماری اطلاعات شامل یافتن راه هایی برای کمک به کاربر برای هدایت اطلاعات جهت رسیدن به هدفش است.
سیستم ناوبری شما باید به نوعی خلاف محتوای شما باشد. شما می خواهید محتوای غنی داشته باشید تا برای کاربر مفید و لذت بخش باشد، اما سیستم ناوبری شما باید همیشه به همان اندازه ساده باشد، در حالی که هنوز کاربر را به اطلاعات دلخواه خود سوق می دهد.

سیستم های جستجو
دقیقاً همانطور که انتظار دارید ، هنگامی که داده های زیادی را در محصول خود دارید، داشتن یک سیستم جستجو می تواند مفید باشد. درست مانند سیستم برچسب زدن، جستجوی شما جنبه های مختلفی دارد.
شاید اولین انگیزه هنگام ایجاد یک نوار جستجو این باشد که تمام داده های ممکن را در خود نگه دارد، اما کاربران زمانی که از نوار جستجو استفاده می کنند، معمولا فقط به دنبال یک نوع داده هستند: محصولات یا خدمات.
جستجوی بقیه ی بخشها هم مهم است ولی مطمئن شوید که در جستجوهای معمول، جعبه ی جستجو دقیقا همان چیزی را ارائه دهد که کاربر بدنبال آن است. ضمن اینکه نحوه ی ارائه ی اطلاعات جستجو شده هم مهم است.

جمع بندی
اگر می خواهید کاربران محصول شما را به خوبی درک کنند، معماری اطلاعات بسیار حیاتی است. در ساختاری که ایجاد می کنید، کاربران نه تنها محصول شما را درک می کنند، بلکه همچنین می توانند پیش بینی کنند.
به یاد داشته باشید که معماری اطلاعات خوب و طراحی خوب UX دست به دست هم می دهند، خواه در ارسال یک پست وبلاگ به خواننده یا کمک به یک بازیکن جدید در بازی های ویدئویی. به جزئیات توجه داشته باشید و کاربران خود را با اطلاعات بیشتر یا تصمیمات بیشتر بمباران نکنید.
استفاده از محصول شما باید طبیعی باشد. از هر فرصتی برای آزمایش معماری اطلاعات خود استفاده کنید و مطمئن شوید که مردم از نحوه ارائه اطلاعات به آنها سردرگم یا ناامید نمی شوند.
وقتی اطلاعات زیادی دارید ، ارائه همه این اطلاعات به روشی که معقول باشد بسیار دشوار است. اما همیشه روش هایی برای ایجاد اطلاعات وجود دارد. پس نگران نباشید.
فقط راحت باشید و ببینید هدف کاربر در هر لحظه از زمان چیست؟ چگونه می توانید به کاربر کمک کنید تا با ساده ترین راه ممکن به آن هدف برسد؟

این سؤالی است که بیشترین وزن را در معماری اطلاعات به همراه دارد.

 

هشت اصل معماری اطلاعات

این هشت اصل اساسی معماری اطلاعات می تواند به عنوان راهنمایی برای هر طراح UX باشد تا از محصول خود استفاده کند. این اصول ابتدا توسط بنیانگذار EightShape ، دن براون، ارائه شده است.

1. اصل اشیاء
این اصل به چگونگی مشاهده محتوای خود می پردازد. براون می گوید به جای اینکه به مطالب خود به عنوان چیزی سفت و بی جان مانند یک شیء نگاه کنید، سعی می کنید آن را به عنوان یک چیز زنده ببینید- با چرخه زندگی خاص خود و رفتارها و ویژگی های آن.
دلیل این امر یک اصل مهم در معماری اطلاعات است که به شما امکان می دهد محتوای خود را انعطاف پذیر کنید. اگر محتوای خود را به عنوان یک موجودیت ببینید ، مشاهده روابط احتمالی آن با سایر داده ها برای شما آسان تر می شود و آسانتر می توانید روش های مختلفی را برای ارائه ی این محتوا را به کاربر پیدا کنید.
یک ویژگی مفید این اصل این است که چرخه حیات محتوا را در معماری شما جای می دهد و شما را برای مواقعی آماده می کند که محتوا رونق گرفته و بالغ شود.

2. اصل انتخاب
براون به یک موضوع روانشناسی به نام “پارادوکس انتخاب” اشاره می کند که در آن مردم این توهم را دارند که می خواهند هر چه بیشتر انتخاب داشته باشند. اما بیشتر طراحان UX می دانند که این درست نیست.
هرچه انتخاب های بیشتری ارائه شود، اضطراب بیشتر شده و قدرت شناختی بیشتری مورد نیاز است. در واقع جایی که شرکت های بزرگ مقادیر زیادی از اطلاعات را ارائه می دهند، مردم مقدار زیادی از زمان را به دنبال یافتن اطلاعات خود کرده و ممکن است کلا از آن صرفنظر کنند.
این دقیقاً همان چیزی است که معماری اطلاعات از آن جلوگیری می کند. هنگام طراحی یک ساختار برای محتوای خود به خاطر داشته باشید – کاربران می توانند فقط قبل از اینکه لذت بردن خود را متوقف کنند، از تعداد معینی از گزینه ها استفاده کرده و به طور جدی محصول یا خدمت خود را انتخاب کنند.

3.اصل افشا
این اصل به این واقعیت می پردازد که مردم می توانند اطلاعات جدید را فقط به روشی خاص بدست آورند. منظور این است که مردم با اطلاعات غیر منتظره یا ناخواسته برخورد خوبی ندارند.
این بدان معناست که در معماری اطلاعات شما باید داده های خود را طوری سازماندهی کنید تا در صورت نیاز به اطلاعات بیشتری دسترسی وجود داشته باشد.
مثلا وب سایت یک رستوران می تواند ابتدا فقط لیستی از غذاها را نمایش دهد و در صورتی که مشتری اطلاعات بیشتری درباره ی مواد آن و یا طرز تهیه نیاز داشت،‌ تصمیم می گیرد که کلیک کند یا نه!

4. اصل مثالها
این اصل به روانشناسی مربوط به طبقه بندی انسانها از چیزها اشاره دارد. در نهایت ، ما می توانیم مفاهیم را با ایجاد لیستی از مثالها دسته بندی کنیم که به ما کمک می کند فارغ از معیارهای این گروه بندی مفاهیم مختلفی را با هم گروه بندی کنیم.
وقتی نوبت به کار بردن این روش در معماری اطلاعات شما می رسد، به روشی که لیست های دسته بندی را در برنامه یا وب سایت خود نمایش می دهید فکر کنید. هر دسته به نمونه ای از نوع محتوا که در آن گروه ساکن است نیاز دارد – می توانید از بزرگترین ، رایج ترین زیرشاخه ها استفاده کنید. به این ترتیب ، زیر شاخه ها برای اکثر کاربران به عنوان میانبر دو برابر هستند و نمونه های واضحی که به کاربران در درک هر دسته برتر کمک می کند.

5. اصل درهای جلو
براون می گوید عاقلانه است که هر طراح تصور کند که افراد از طریق صفحه دیگری که صفحه اصلی شما نیست ، به وب سایت شما خواهند رسید. این می تواند نتایج شگفت انگیزی در طراحی صفحه وب شما داشته باشد. هرچند این موضوع درباره نسخه ی تلفن همراه چندان صدق نمی کند.
این امر باعث می شود براون دو توصیه اصلی در مورد معماری اطلاعات شما ارائه دهد:

همیشه به مردم بگویید کجا هستند
وب سایت شما دارای تعداد زیادی صفحه مقصد است و بازدید کنندگان می توانند تقریباً در مورد هر یک از آنها اطلاعات کسب کنند. بنابراین ، مهم است که نقشه وب سایت را در جایی قرار دهید که کاربر بتواند آن را مشاهده کند. یعنی اگر شما فقط لینکی را از گوگل به یک پست وبلاگ دنبال کرده اید، باید بتوانید ببینید که آن پست درباره ی چیست و سایر مطالب مشابه آن کدامند. این مهم است که ایده های منطقی را در یک ساختار بزرگ به کاربران جدید ارائه دهید.

صفحه اصلی شما نباید کل وب سایت باشد
یک صفحه اصلی خوب باید مفهوم روشنی از هدف شما در مورد چیزهایی که در وب سایت شما به طور کلی یافت می شود را نشان دهد، اما نیازی نیست که تمام اطلاعات موجود و مفصل به کاربر نشان داده شود. هنگامی که صحبت از معماری اطلاعات است، صفحه اصلی شما نباید به عنوان میانبر اصلی به تمام بخشهای وب سایت عمل کند. صفحه اصلی تنها تصویر بزرگی است از وب سایت شماست.

6. اصل طبقه بندی چندگانه
این امر از آنجا ناشی می شود که حتی در میان گروه کوچکی از افراد مشابه ، هنوز هم افراد روش های مختلفی برای جستجوی اطلاعات دارند. برخی از افراد موضوع کلی داده های مورد نظر خود را تایپ می کنند (به عنوان مثال لباس ساحلی) در حالی که برخی دیگر به طور طبیعی به دنبال نوع داده های مورد نظر خود خواهند رفت (مانند کلاه آفتابی).
این برای طراحی و معماری اطلاعات شما مهم است ، زیرا باید این مورد را در سیستم جستجوی خود در نظر بگیرید. هرچه راه های بیشتری برای یافتن اطلاعاتی به کاربران ارائه دهید، احتمال اینکه آنها دچار اضطراب یا پریشان شوند بیشتر است.

7. اصل ناوبری متمرکز
براون اظهار می کند که ناوبری شما نباید فقط تمام مطالب موجود در وب سایت شما باشد.
درعوض ، براون توصیه می کند که در منوهای خود یک استراتژی داشته باشید و در صورت امکان منوهای مختلفی برای انواع مختلف اطلاعات داشته باشید. به عنوان مثال ، یک منو برای موضوعات وبلاگ و یک منوی بازاریابی جداگانه (جایی که خدماتی را که شرکت ارائه می دهد) ذکر کرده اید.
این کار قابلیت استفاده وب سایت شما را بهبود می بخشد ، حتی اگر دکمه ای را که مستقیم به آن صفحه مخاطب منتقل می شود حذف کند. به یاد داشته باشید که معماری اطلاعات همه چیز در مورد جدا کردن چیزها با توجه به دسته صحیح آنها است ، بنابراین کاربر دقیقاً می داند کجاست و کجا می تواند اطلاعات مورد نظر را پیدا کند.

8. اصل رشد
بدلیل اینکه میزان محتوای شما به مرور زمان رشد می کند، باید دسته بندی دقیقی در مورد محتوای آینده هم داشته باشید.
بهترین کاری که در این مورد می توان انجام داد طراحی صفحاتی است که می توانند اشکال جدیدی از محتوا را بپذیرند تا بتوانند برای گسترش محتوای احتمالی در آینده آماده شوند. به عبارت دیگر، حتی اگر هم اکنون محتوای ویدیویی ندارید، صفحاتی ایجاد کنید که فیلم را بپذیرد.

دسته‌ها
ux رایتینگ

سفر یک نویسنده UX به اعماق مغز و سه نکته ی کلیدی از آن

در حقیقت هیچ پاسخ واقعی برای سؤالات مربوط به طراحی خاص وجود ندارد، به خصوص وقتی که در مورد کلمات صحبت می شود. کدام کلمه باید اینجا قرار گیرد؟ آیا مردم صبر دارند که این پاراگراف را بخوانند؟ هیچ کس نمی داند!
آنچه می دانیم این است که هر تصمیمی که کاربر هنگام حرکت در رابط کاربری خود اتخاذ کند، در مغز او اتفاق می افتد. یا به گفته ی رابرت ساپولسکی، استاد عصب شناسی و زیست شناسی دانشگاه استنفورد “مغز مسیر مشترکی برای بهترین و بدترین رفتارهای ما است.”
در این تحقیق جالب چگونگی کار مغز در ارتباط با تصمیمات ui و ux آمده است.

اول: تصميم بگيريد كه كلمات مربوط به مخچه و كدام براي قشر جلو است

بسته به میزان آشنایی کلمات، مغز کاربر آنها را بطور متفاوت پردازش می کند. بنابراین باید تلاش کنیم تا از کلماتی استفاده کنیم که کاربر آنها را بطور شهودی و انعطاف پذیر درک می کند.
برای مشخص شدن موضوع ، به چند تلاش اول خود برای رانندگی فکر کنید. شما سخت تلاش می کردید و این کار بسیار خسته کننده بود. درست است؟ اما پس از مدتها رانندگی، امروز دیگر خسته نمی شوید.
قشر فرونتال مغز از سلولهای عصبی تشکیل شده است. بنابراین آنها خیلی تلاش می کنند و نیاز به انرژی بیشتری نسبت به نورونها در مناطق دیگر مغز دارند.
وقتی با موضوع سختی مواجه می شوید که تمام توجه شما را می خواهد، قشر جلویی مغز در حال کار است. این بخش وظیفه اجرای قوانین را به عهده دارد و به ما کمک می کند که کارهای سخت تر را انجام دهیم.
ساپولسکی توضیح می دهد که قشر فرونتال از سلولهای عصبی تشکیل شده که برای بسیاری از موارد استفاده می شوند. بنابراین آنها بسیار کار می کنند و نیاز به انرژی بیشتری نسبت به نورونها در مناطق دیگر مغز دارند.
مغز در تلاش است تا عملكرد خود را مؤثرتر انجام دهد، بنابراین قشر جلویی همواره مشغول است و هنگامی که یاد گرفتید که به طور روزمره تر کاری انجام دهید، قشر فرونتال دیگر کمتر کار می کند و فعالیت را به یک ناحیه بازتابنده تر مغز یعنی مخچه می سپارد. در مورد رانندگی دیگر حتی می توانید در هنگام گوش دادن به پادکست، کاملاً خوب رانندگی کنید. مخچه نیز انرژی کمتری طلب می کند، بنابراین شما سریع خسته نمی شوید.

از عکس العمل کاربران استفاده کنید
باید تلاش کنید وظیفه ی زیادی را به قشر جلوی مغز کاربر نسپارید. کاربران امروز دارای عکس العملهایی هستند که برای دنیای دیجیتال آموزش دیده اند. همه آنها می دانند که در کجا به دنبال منو ، نحوه زوم یا پیمایش بروند و به اصطلاح ، با مخچه در سایت پیش می روند. پس از این عکس العمل ها به نفع خود استفاده کنید. برای مثال سعی نکنید با گزینه های غیر معمول و نامگذاری به روش های غیر متعارف،‌ کاربر را گیج کنید.

مثلا بجای شکل بالا به سادگی می توان این را بکار برد:

شاید به نظر حوصله سر بر برسد. اما هر چقدر بتوانید کار کمتری به عهده ی قشر جلویی مغز بگذارید،‌ بیشتر می توانید کاربر را نگه دارید. کلمات باید تا حد امکان کوتاه باشند و یا با تصاویر بیان شوند.

دوم: بر روی مغزهای پر از گلوکوکورتیکوئید استرس ایجاد نکنید

استرس تأثیر زیادی در نحوه عملکرد مغز و در نتیجه در نحوه عملکرد و رفتار ما دارد و می دانیم که خیلی از کاربران در جامعه امروز تحت استرس هستند و لازم است به آن احترام بگذاریم.
هرچند استرس کارکردهای خوب هم دارد. مثلا هنگام مواجهه با یک شیر وحشی لازم است استرس داشت و از آن فرار کرد،‌ اما امروز ما بندرت توسط شیرها تعقیب می شویم. بنابراین مغز دیگر نیازی به اولویت بندی کارها بر اساس شرایط استرس ندارد. بنابراین زمانی که به کارکردهای استرس زا نیاز داریم اما نیاز به فرار از دست شیرها نیستیم،‌ حافظه و تفکر انتقادی دچار اختلال می شوند.
نکته بدتر این است که هنگام استرس، ارتباط بین قشر جلو و هیپوکامپ ، که نقش مهمی در حافظه دارد ، تضعیف می شود. بنابراین باید به استرس احترام بگذارید و تصمیم بگیرید که چه زمانی چیزهای جدید آموزش دهید.

سوم: راه را برای دوپامین با نتایج نامشخص هموار کنید

دوپامین یکی از معروف ترین هورمون های مغز است که وقتی آزاد می شود احساس پاداش می کنیم.
می دانیم که تجربه های مکرر که چندین بار تکرار شده اند ، جذابیت خود را از دست می دهند، حتی اگر این تجربه به خودی خود بسیار ارزشمند باشد. پس اگر دائماً به کاربران پاداش دهیم، واقعاً احساس دریافت پاداش نمی کنند.

دسته‌ها
مجله

Google می خواهد یافتن اطلاعات در هنگام بحران را آسان تر کند

Google Maps  اطلاعاتی درباره زلزله و سایر بلایا به شما نشان می دهد.

غول جستجوی گوگل از ویژگی جدیدی به نام “هشدارهای SOS ”  در نقشه های Google خبر داد. این برنامه در حال حاضر به کاربران این امکان را می دهد که اطلاعات اساسی درباره یک بحران، مانند آنچه اتفاق می افتد، شماره تلفن های اضطراری و به روزرسانی های توییتر از سوی مقامات را ببینند.

به عنوان مثال ، در هنگام طوفان ، شما می توانید مسیر طوفان را ببینید و در مورد آنچه باید انجام دهید اطلاعات کسب کنید. در یک زلزله ، گرافیکی را مشاهده می کنید که شدت و مرکز آن را به شما می گوید. در یک سیل ، خواهید دید که آب به احتمال زیاد به کجا منتقل می شود.

اگر در حال رانندگی باشید و مسیر شما از یک فاجعه متاثر شود، گوگل به شما هشدار می دهد. همچنین می توانید موقعیت مکانی خود را به اشتراک بگذارید و وضعیت بسته شدن جاده ها را ببینید.

ویژگی های جدید بخشی از تلاش برای تبدیل نقشه ها به قطب اطلاعات مفیدتر و فراتر از جستجو در جهت ها است. گوگل مپ اعلام کرده است که این ویژگی جدید برجسته ترین غذاهای منوی گوگل است که به کاربران اجازه می دهد تا غذا را مستقیماً از برنامه سفارش دهند و لذت ببرند.

مثلا کاربران با جستجوی واژه “Earthquake” یا “Earthquakes near me” می‌توانند از زمین لرزه‌های مختلف و حتی زمین لرزه‌هایی که در نزدیکی آن‌ها صورت گرفته مطلع شوند. ضمن اینکه اطلاعاتی در مورد پس لرزه ها هم ارائه می شود.

اطلاعات نقشه‌برداری ارائه شده نیز برای یافتن مکان‌های تحت تاثیر زلزله‌ها موثر است و از طریق آن‌ها می‌توان پی برد که زلزله در بخش‌های مختلف منطقه چقدر قدرت داشته است. گوگل همچنین نکاتی را نیز در جهت ایمن ماندن از زلزله‌های بعدی ارائه می‌کند.

دسته‌ها
ux رایتینگ

پیوند بین طراحی UX و سئو

یکی از تصورات غلط رایجی که وجود دارد این است که سئو عبارت از کلمات کلیدی و ایجاد لینک است. اما حتی اگر اینها جنبه های اصلی استراتژی یک سایت باشند، سئو بسیار فراتر از آنهاست. چرا که گوگل هنگام رتبه بندی سایت و عناصر تجربه کاربر، فاکتورهای زیادی را در نظر می گیرد.
در اینجا نحوه ارتباط طراحی UX و SEO و نحوه ادغام استراتژیک آنها ارائه شده است.

SEO همه چیز در مورد تجربه کاربری است

با هدف بهبود مداوم تجربه کاربران خود ، گوگل طی چند سال گذشته به سرعت تکامل یافته است. این شرکت برای کسب نتایج باکیفیت، قابل اعتماد و مرتبط با جستجو، تغییرات زیادی را در SEPR ها وارد کرد و الگوریتم دقیقی به نام RankBrain را معرفی کرد که نمونه کاملی از اهمیت UX برای Google است.

تأثیر RankBrain در رتبه بندی های شما

الگوریتم RankBrain سومین عامل مهم رتبه بندی است. با تمرکز بر روی معیارهای رفتاری، مانند نرخ خروج از سایت، گزاف گویی سایت، CTR ارگانیک، تعداد صفحات باز شده در هر بازدید و زمان ماندن در سایت،Rank Brain به گوگل اطلاع می دهد که آیا بازدید کنندگان از مرور در سایت شما لذت می برند یا خیر. این واقعیت که کاربر بدون دردسر از یک صفحه به صفحه دیگر منتقل می شود، وقت زیادی در سایت شما می گذراند و دوباره برمی گردد، نشان می دهد که سایت شما یک منبع کاربر پسند است. از طرف دیگر، اگر یک کاربر بدون اینکه کاری انجام دهد، از سایت شما خارج شده، دوباره به صفحه نتایج جستجو برگردد و هرگز دیگر به سایت شما نیاید، دارد به گوگل می گوید که سایت شما یا بهینه سازی نشده و یا ربطی به کاربرانش ندارد.

UX همه چیز در مورد خوشحال کردن کاربران است، همچنین SEO

RankBrain فقط یکی از نمونه های بیشماری است که ثابت می کند UX و SEO اهداف مشترکی دارند. احتمالاً به یاد دارید که هدف گذاری و بهینه سازی کلمات کلیدی دقیق یکی از رایج ترین روش های بالا بردن رتبه در گذشته بوده است. اما امروز برای حضور در مقابل جستجوگرهای مناسب و کسب رتبه های برتر در SERP ها ، باید خود را جای کاربران قرار دهید. به عبارت دیگر، لازم است قصد خرید آنها را فهمیده و نحوه عملکرد پرس و جوهای جستجو را تحلیل کنید.
بعنوان مثال، امروز بهینه سازی جستجوی صوتی به یک جنبه اساسی در استراتژی سئو تبدیل شده است که در آن هدف گوگل ارائه اطلاعاتی است که به سؤالات کاربران پاسخ داده و مشکلات آنها را حل کند. بنابراین، برای ظاهر شدن در نتیجه جستجوی صوتی، باید محتوای خود را برای کلمات کلیدی بلندتر، مبتنی بر سؤال و محاوره ای بهینه کنید.
توقف بعدی طراحی وب سایت شما است. هدف سئو این است که به شما کمک کند در جایگاه خود در گوگل قرار بگیرید و بیشتر نمایان شوید. اما هنگامی که یک کاربر در سایت شما قرار دارد، UX برای یافتن سریع تر پاسخ سوالات خود، حرفه ای نشان دادن شما و افزایش آگاهی از برند اهمیت پیدا می کند.

بهترین روش ها در اجرای SEO و طراحی UX

مثالهای ذکر شده در بالا به وضوح نشان می دهد که تقویت تلاشهای سئو بدون در نظر گرفتن تجربه کاربری امکان پذیر نیست. از طرف دیگر طراحی سایت از ابتدا و عدم بهینه سازی آن برای موتورهای جستجو نیز یک اشتباه بزرگ است. این دو جنبه از سایت از همان ابتدا باید یکپارچه شوند. به همین دلیل، در اینجا چند مرحله مهم که باید انجام شود آمده است.

زمان بارگذاری صفحه را بهبود بخشید

سرعت صفحه همواره یکی از برجسته ترین سیگنال های رتبه بندی گوگل بوده است که آمارها کاملا آن را تایید می کند. به عنوان مثال، آیا می دانستید که فقط 1 ثانیه تأخیر در بارگذاری صفحه، 11٪ بازدید صفحه شما را کاهش می دهد؟ سرعت بارگذاری پایین صفحه همچنین به نرخ تبدیل و تجربه کلی کاربر آسیب می رساند. اگر سایت در 2 ثانیه یا کمتر بارگیری نشود ، تقریبا نیمی از بازدید کنندگان آن را ترک می کنند و جای تعجب ندارد که این عامل می تواند بر میزان ماندن کاربران در سایت هم تأثیر بگذارد.
چند روش برای بهبود سرعت وب سایت وجود دارد، از جمله:
• انتخاب یک برنامه میزبانی قابل اعتماد
• انتخاب تصاویر با کیفیت بالا، اما فشرده سازی و برش دادن آنها
• بهره گیری از کش مرورگر
• عدم استفاده از قالب های چندرسانه ای خودکار
• سرمایه گذاری در یک شبکه تحویل محتوا
• استفاده از lazy loading
• ساده کردن معماری وب سایت
معماری سایت عبارت است از چگونگی ترتیب صفحات سایت. از نظر سئو ، معماری خوب وب سایت به این معنی است که گوگل قادر خواهد بود صفحات را به راحتی پیدا کرده و ایندکس کند. معماری سایت تأثیر زیادی روی بازدیدکنندگان دارد، زیرا بیشتر آنها از منوی پیمایش برای یافتن صفحه مناسب استفاده می کنند. به همین دلیل ناوبری وب سایت باید ساده تر شود، برچسب ها و منوها به خوبی مشخص شوند،CTA های جذاب اضافه شوند و اطمینان حاصل شود که تمام صفحات بیش از 4 کلیک از صفحه اصلی فاصله ندارند.

در پاسخگویی وب سایت سرمایه گذاری کنید

نداشتن یک سایت پاسخگو در دسکتاپ، ‌تبلت و موبایل به رتبه سایت آسیب می رساند بنابراین سایت باید برای تمام ابزارها بهینه باشد. سایز فونتها باید مناسب باشد که در هر ابزاری به راحتی خوانده شود. زمینه های غیر ضروری باید از فرمها حذف شوند و دکمه ها و پیوندها کاملا بهینه شوند.

سئوی بد رضایت کاربر را از بین می برد

درست همانطور که UX ضعیف به SEO آسیب می رساند، روشهای مربوط به سئوی سیاه هم می تواند UX را خراب کند. به عنوان مثال انتشار پست های تبلیغاتی زیاد، یا اضافه کردن تعداد زیادی لینک نامربوط به صفحه اصلی یا محتوا، به راحتی کاربران را دور می کند. در اینجا چند عنصر سئو که باید هنگام طراحی سایت کاربر پسند در نظر داشته باشید آورده شده است:
• یک نام دامنه کوتاه با قابلیت تبدیل به نام برند انتخاب کنید که به خاطر هم بماند.
• مطالب طولانی تر، آموزنده و جذاب بنویسید که به سؤالات خوانندگان شما پاسخ می دهد.
• برای دیده شدن صفحات سایت لینکهای داخلی مناسب و طبیعی ایجاد کنید.
• مطالب خود را با اضافه کردن عناوین و تقسیم متن به قسمت های کوچکتر قابل خواندن کنید.
• برچسب های متا مانند عناوین صفحه، توضیحات متا ، عنوان ها یا برچسب های alt تصویر را بهینه کنید.

طراحیUX روی درک کاربران شما تأثیر می گذارد

سایت شما اولین پیوند بین شما و مخاطبان هدف شما است. سایت شناسه آنلاین شما است که به بازدید کنندگان شما می گوید چقدر معتبر هستید. دقیقا به همین دلیل، برای ایجاد اعتماد و تقویت آگاهی بین آنها، باید از طراحی UX استفاده کنید. به عنوان مثال، صفحه ای ایجاد کنید که در آن از قدرت قصه گویی برای درک احساسات مخاطب هدف خود استفاده می کنید و برند شما را قابل اعتماد جلوه می دهد. عکسها و پروفایل همکاران را منتشر کنید. نظرات و توصیفات مشتری را به اشتراک بگذارید. از همه مهمتر، طراحی را با ایجاد یک راهنمای سبک سازگار کنید و اطمینان حاصل کنید که همه چیز ، از رنگ ها و قلم ها گرفته تا محتوای تصویری در سایت شما بطور مداوم استفاده می شود.

رابطه بین  SEO  و  UX

چگونه می توانید مطمئن شوید که کاربران سایت شما را مرور می کنند؟

55٪ از کاربران کمتر از 15 ثانیه در یک صفحه وب می مانند،‌ مگر اینکه مشغول کاری باشند. آنها برای یافتن وب سایت های دیگر به نتایج موتور جستجو بر می گردند. آیا موافق نیستید که کمتر از 15 ثانیه زمان کمی برای جلب توجه کاربر به وب سایت شرکت شما باشد؟ چگونه می توانید مطمئن شوید که می توانید کاربران را در سایت خود نگه دارید؟
جواب بسیار ساده است. شما یک وب سایت بصری کاربر ایجاد می کنید که در عین زیبایی،‌ به سوالات کاربران پاسخ داده و همه چیز را بررسی می کند.
قبل از اینکه به روابط عمیق بین SEO و UX بپردازید ، ممکن است سؤال کنید:

هک  UX  چیست؟

UX (User Experience) مطالعه و عملکرد چگونگی تجربه و تعامل کاربران با واسط است. تمرکز اصلی ایجاد یک رابط وب است که کاربر محور باشد به گونه ای که هرکسی که در وب سایت شما جستجو می کند ، بتواند آنچه را که به دنبال آن است به راحتی پیدا کند. کاربر نباید توسط وب سایت شما اشتباه گرفته شود ، به همین دلیل یک وب سایت باید ساده ، زیبا و قابل درک باشد.

UX  چگونه بر رتبه بندی تأثیر می گذارد؟

با توجه به اینکه یکی از اصول اصلی گوگل طبق دستورالعمل های مربوط به Webmaster در درجه اول ایجاد صفحات برای کاربران است، نه برای موتورهای جستجو، پس UX نقش مهم و مؤثری در فرایند سئو دارد.
طبق تجربه، وقتی SEO و UX یکی می شوند، بهترین نتیجه حاصل می شود. این موضوع یک ضرورت برای افزایش رتبه بندی کلمات کلیدی و بهبود ترافیک ارگانیک سایتها است. همچنین نقش مهمی در کمک به سازمان در توسعه و حفظ حضور قوی آنلاین بازی می کند.
اگر سعی کنید یکی را بدون دیگری دنبال کنید ، نتایج کاملا بهینه نمی شود. اگر وب سایت شما بسیار عالی به نظر رسیده، اما اگر هرگز به صدر SERP نرسد ، چه کسی می خواهد آن را ببیند؟ و برعکس اگر کاربر را از طریق گوگل به سایت خود بکشانید ولی نظم منطقی و ساختار و ظاهر درستی وجود نداشته باشد،‌ کاربر نمی تواند به راحتی به هدف خود برسد.
نرخ پرش و زمان ماندن در سایت دو معیار کلیدی هستند که سودمندی و تعامل وب سایت شما را تعیین می کنند و به شما در رتبه بندی کمک می کنند.

دلایل مختلفی وجود دارد که می تواند باعث خروج سریع کاربران شود. از جمله:
UX گیج کننده، طراحی وبسایت ضعیف، محتوای بی کیفیت،‌ قالب بندی ضعیف محتوای صفحه وب و سرعت بارگذاری کند سایت.
نرخ پرش برای افزایش ترافیک ارگانیک بسیار مهم است زیرا معیاری برای قضاوت اهمیت وب سایت شما است. اگر این نرخ پایین باشد،‌ یعنی اطلاعات موجود در صفحه وب مفید بوده و درک و هدایت وب سایت آسان است.
با اجرای شیوه ها و راهکارهای مؤثر سئو ، همچنین داشتن یک وب سایت کاربر پسند با UX قوی می توانید با ارائه مطالب آسان و مناسب در اختیار کاربران در سرتاسر وب سایت خود ، از افزایش نرخ پرش جلوگیری کرده و در نتیجه به رتبه های بالا دست پیدا کنید.

زمان ماندن در سایت

وقتی نرخ پرش سایت پایین باشد، به طور خودکار بدان معنی است که زمان ماندن در سایت افزایش می یابد.هرچه کاربر در یک صفحه وب بیشتر وقت بگذارد،گوگل و سایر موتورهای جستجو هم زمان بیشتری را در آنجا می گذرانند. این بدان معنی است که مطالب موجود در وب سایت شما آموزنده است و چیدمان و طراحی جالبی دارد.
باید اطمینان حاصل کنید که تمام صفحات وب سایت شما به راحتی قابل پیمایش و یافتن هستند، همچنین محتوایی دارند که به درد کاربر می خورد و سبب می شود آنها وقت بیشتری را در سایت صرف کرده و شانس تبدیل را افزایش می دهند.

چگونه می توان از نردبان SERP صعود کرد؟

زمان بارگذاری صفحه خود را بهبود بخشید

47٪ از کاربران انتظار دارند که متوسط دو وب سایت ظرف دو ثانیه از باز شدن صفحه وب بارگیری شود. اگر این مدت زمان طولانی تر باشد، کاربر ناامید شده و صفحه را ترک می کند. در نتیجه نرخ پرش بالا رفته و رتبه های سایت پایین می آید.
روش های زیادی وجود دارد که می توانید با بهبود زمان بارگیری صفحه ، جایگاه وب سایت را بهبود دهید.

وب سایت خود را برای موبایل بهینه کنید
رقم چشمگیری از استفاده از اینترنت از طریق دستگاه های تلفن همراه انجام می شود. به همین دلیل داشتن یک وب سایت بهینه شده برای موبایل و دسک تاپ بسیار مهم است.وقتی کاربر نتواند سایتی را بخوبی در تلفن همراه خود ببیند، آن را ترک کرده و نرخ خروج را افزایش می دهد.

محتوا مهمتر از فقط خوب نوشتن است
محتوا باید مختصر ، آموزنده و مفید برای خواننده باشد تا به او در درک آنچه که صفحه وب می خواهد بگوید کمک کند. خزندگان Google از محتوا برای تعیین ارتباط آن قبل از رتبه بندی در SERP استفاده می کنند. فاکتورهای SEO دیگری نیز وجود دارند که به مرحله اجرا در می آیند. پیوندهای داخلی ، با استفاده از کلمات کلیدی مناسب و عنوانهای مناسب برخی از عواملی هستند که در بهینه سازی محتوا نقش اساسی دارند.

ساختار همه چیز است
وب سایت با UX کاربر پسند یک ساختار URL دارد که به راحتی قابل درک است. یک ساختار URL مؤثر ، سلسله مراتب صفحه را ارتباط می دهد و به کاربران می گوید صفحه وب در مورد چیست. همچنین کمک می کند تا خزندگان موتور جستجو بینشی در مورد محتوای صفحه داشته باشند.
URL ها یکی از اصلی ترین عوامل رتبه بندی صفحه در سئو هستند. به دلیل قرار دادن کلمات کلیدی در نام دامنه ، تقریباً 10٪ اثر در رتبه بندی دارد. بنابراین با ایجاد URL ساده و کارآمد ، یک UX خوب ایجاد می کنید و همزمان SEO خود را نیز بهبود می بخشید.

پیوند داخلی
پیوند داخلی در وب سایت به بهبود UX و SEO کمک می کند. با استفاده از پیوند داخلی در صفحه وب خود ، کاربران را به صفحات مختلف در وب سایت خود هدایت می کنید و از این رو نرخ پرش کاهش یافته و رتبه بندی کلمات کلیدی و افزایش ترافیک ارگانیک خود را.

پیوند داخلی نیز به Google در طبقه بندی صفحات کمک می کند. اگر چندین صفحه وجود دارد که به یک صفحه خاص در وب سایت شما پیوند دارد ، به این معنی است که صفحه دوم دارای محتوای ارزشمند است ، از این رو رتبه بندی جستجوی شما را بهبود می بخشد. این به طور خودکار به معنای UX بهتر است زیرا کاربران می توانند از طریق وب سایت به راحتی اطلاعات لازم را پیدا کنند.

تصاویر گویای همه چیز است
عناصر تعاملی و محتوای بصری، وب سایت را برای کاربر جذاب تر می کند. این مشارکت معمولا منجر به افزایش زمان ماندن در سایت می شود. حتی عناصر کوچکی مانند یک ساعت شنی برای نشان دادن زمان بارگذاری صفحه یا فیلم ها و اینفوگرافیک ها در وب سایت می توانند یک دنیا تغییر ایجاد کنند.
تصاویر نه تنها به بهبود UX کمک می کنند، بلکه در بهبود سئوی سایت هم مؤثرند. یکی دیگر از تکنیک های SEO که می تواند کمک کند با استفاده از محتوای بصری در سایت خود رتبه بهتری کسب کنید، برچسب های alt است. برچسب های Alt برای تصاویر و فیلم هایی که در وب سایت خود بارگذاری می کنید استفاده می شود که به ضریب بهینه سازی اضافه می شوند. آنها توضیحات بهتری را برای خزنده های موتور جستجو ارائه می دهند که به آنها کمک می کند تصویر و یا فیلم ها را به درستی فهرست بندی کنند، که در هنگام جستجو در تصویر و فیلم به رتبه بندی کمک می کند.

سخن آخر

اجرای SEO و طراحی UX ممکن است ابتدا دلهره آور به نظر برسد، اما برای افزایش رتبه ها و ایجاد یک برند قوی بسیار مهم است. چنین رویکردی جامع و کاربرمحوری به حضور آنلاین شما کمک می کند تا کاربران را راضی نگه دارید، روابط قوی بسازید و به تبع آن به گوگل بگویید که یک منبع آنلاین با ارزش هستید.

موارد گفته شده فقط چند قدم اولیه برای این کار بود. آیا چیزی هست که شما بخواهید اضافه کنید؟